Biblia a Koran: Podobieństwa i różnice

Wydawnictwo: M
Bibel und Koran: Was sie verbindet, was sie trennt
religia
Haruko

Joachim Gnilka poddaje analizom zarówno to, co łączy Koran i Biblię, jak i to, co je dzieli w takich kwestiach, jak obraz Boga a obraz człowieka, Mahomet a Jezus, uwzględniając przy tym historyczne uwarunkowania.

Znany biblista i egzegeta Joachim Gnilka napisał tę książkę dla umożliwienia wzajemnego zrozumienia wyznawców chrześcijaństwa i islamu. Nie zajmuje się w niej jednak całym dialogiem między tymi dwiema religiami, ale ogranicza się do zestawienia podobieństw i różnic między Biblią i Koranem. Zasadniczą część pracy stanowi porównanie ujęcia przez obieg święte księgi różnych wątków teologicznych, że wymienię choćby obraz Jezusa w Koranie, czy wspólne pochodzenie od Abrahama. Gnilka poświęca sporo miejsca na obecność wątków pochodzących z Biblii oraz jej apokryfów (tych jest bardzo dużo) w Koranie i analizuje je w perspektywie historycznej realiów religijnych Półwyspu Arabskiego w VI i VII wieku. Warto podkreślić niezwykle koncyliacyjny charakter całej pracy pozbawiony elementów agresywnych. Końcowe podsumowanie bardzo czytelnie zbiera najważniejsze problemy całej książki.

Tomasz Babnis

Paschendale | 2017-06-30