Kalejdoskop fotografii. Między techniką a sztuką

Wydawnictwo: Helion
poradniki

Chcesz osiągnąć fotograficzne mistrzostwo?Bez tej książki może Ci się nie udać!Poznaj czynniki mające wpływ na techniczną jakość zdjęćNaucz się wykorzystywać w swoim warsztacie różne środki wyrazuPołącz talent z wiedzą i doświadczeniem, aby uzyskać najlepsze wynikiDuża dostępność zaawansowanego sprzętu fotograficznego i coraz większa łatwość wykonywania technicznie poprawnych zdjęć tworzą iluzję, że dosłownie każdy, kto dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi i ma trochę wprawy, może stać się prawdziwym mistrzem fotografii. Jednak wcale tak nie jest - tysiące nudnych, niemal identycznych zdjęć zalegają na twardych dyskach i w albumach posiadaczy mniej lub bardziej wyszukanych aparatów cyfrowych. Jak zatem osiągnąć naprawdę dobre rezultaty? Jak wspiąć się na wyżyny? Jak sprawić, aby nasze zdjęcia były nie tylko dobre, lecz wyróżniały się na tle innych, a nawet zasługiwały na miano artystycznych?Na te i wiele innych pytań odpowiada książka "Kalejdoskop fotografii. Między techniką a sztuką" . Jej autor, znany fotografik i doświadczony pedagog, postawił sobie za cel gruntowną i rzetelną prezentację wielu zagadnień związanych z warsztatem i technikami wykorzystywanymi w fotografii. Czytelnik znajdzie tu dokładny opis zjawisk fizycznych, na których opiera się fotografia, a także omówienie zasad działania współczesnych aparatów i innego sprzętu fotograficznego. Podręcznik zawiera ponadto informacje i porady, jak kontrolować parametry zdjęć i właściwie wykorzystywać oświetlenie, a także jakie środki wyrazu warto stosować dla otrzymania zamierzonego efektu. Autor nie koncentruje się jednak wyłącznie na zagadnieniach technicznych - dużo uwagi poświęca kwestiom dotyczącym estetyki i artystycznej strony zdjęć.* Budowa i elementy składowe aparatu fotograficznego* Dodatkowe wyposażenie i jego zastosowanie* Zjawiska fizyczne leżące u podstaw fotografii* Czynniki wpływające na jakość, formę i atrakcyjność obrazu* Sposoby wykorzystania światła naturalnego i sztucznego* Obszerne informacje na temat techniki fotografii barwnej i czarno-białej, tradycyjnej i cyfrowej* Perspektywa, kompozycja, głębia ostrości i inne czynniki kształtowania obrazu* Omówienie wielu zjawisk i faktów z dziedziny fotografii, jakich próżno szukać w innych książkach* Historia rozwoju technologii fotograficznejDowiedz się, jak najlepiej wykorzystywać dostępne techniki, aby fotografować naprawdę świadomie.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Wydawnictwo Helion

Adam Drzewiecki | 2013-10-15
Przeczytana: 15 października 2013

Taka książka była moim marzeniem. Jestem z zawodu fizykiem i od dziecka zajmuję się hobbystycznie fotografią, więc marzyła mi się książka, która połączy informacje z tych dwóch dziedzin - takiej książki jednak na rynku brakowało. Autor w genialny sposób tłumaczy, jak fizyka i technika "pracują" w fotografii, w finezyjny sposób łącząc opis rzeczywistych sytuacji i używanego sprzętu z fizyką i konsekwencjami jej zasad. Czyta się ją jak najlepszy kryminał, odpowiedziała mi na kilka pytań, które od dawna mnie nurtowały, a wszystko w porywający, jasny sposób ze sporą nutą poczucia humoru. W skrócie: wszystko, co chciałeś wiedzieć o fotografii, ale nie miałeś kogo spytać.

jak na książkę o fotografii raczej przeciętna, mało informacji dużo lania wody

Marietta | 2017-01-04
Tomasz Makaruk | 2016-01-01