Zgłosuj na książki roku 2017

Marta

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

AHa | 2014-01-04
Przeczytana: 2003 rok

Zofia Żurakowska była świetną pisarką, ale "Skarby" to chyba jedna z jej wcześniejszych prac, czuje się schematyczność i trochę maniery. Zresztą niezbyt fortunny (zgaduję, że obniżający koszty) pomysł wydania książki jako reprintu, z zachowaną przedwojenną ortografią, podkreśla tę literacką przestarzałość. Dużo lepsze, mocne, jest "Pożegnanie domu": I wojna i rewolucja bolszewicka oczyma dzieci z bogatej ziemiańskiej rodziny kresowej. Z empatią dla wszystkich racji i wszystkich uczestników. Trzecia część, istniejąca tylko w krótkim fragmencie, zapowiadała się bardzo mocno.

Marta | 2013-06-25
Przeczytana: 09 kwietnia 2013