Pożegnanie domu

Wydawnictwo: Reprint
Effy

Powieść "Pożegnanie domu" jest drugą częścią planowanej trylogii (część pierwsza to "Skarby"), która nie została dokończona z powodu śmierci pisarki w 1931 r. Książkę tę Maria Dąbrowska nazwała "klejnotem literatury".

źródło opisu: http://www.polwen.pl/idk-114/pozegnanie_domu

źródło okładki: http://www.polwen.pl/idk-114/pozegnanie_domu

Mollinka_90 | 2016-10-17
Na półkach: Przeczytane, Wolne lektury
Przeczytana: 17 października 2016

Zupełnie przypadkiem zaznajomiłam się z treścią tej książki, nie znając zupełnie jej autorki, i nie spodziewając się po niej niczego konkretnego. Tymczasem jest to powieść uduchowiona, patriotyczna i na swój sposób piękna.

Opowiada o losach pewnej polskiej rodziny ziemiańskiej w przededniu wybuchu I wojny światowej. Trwające już ponad sto lat rozbiory zmieniły mentalność znajdujących się w jarzmie okupanta Polaków, choć większość jak relikwie, przechowuje w sercu miłość do Ojczyzny - tej prawdziwej, utraconej. Wierzą, że uda się ją odzyskać, są dumni z bycia Polakami, choć nie mają własnego państwa i duma ta wzbudza podziw, pomimo tego, że zakrawa na śmieszność w oczach zaborców, pewnych swej potęgi i władzy.

Bohaterami powieści są ludzie bardzo młodzi, wręcz dzieci, nie mający prawa pamiętać Ojczyzny, a właśnie oni najzagorzalej pragną jej bronić i myśl o niej dodaje im sił i towarzyszy niemal każdego dnia. Wybucha I wojna światowa, Polacy walczą w armiach Prus i Rosji,...

Paulina Dąbrowska | 2016-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2016