Okładka książki Życie po śmierci

literatura faktu
typ
papier
joly_fh
7.18 (88 ocen i 18 opinii)

Opis książki

W 1993 roku trójka nastoletnich chłopców z Arkansas została aresztowana pod zarzutem morderstwa. Procesowi, opartemu na poszlakach i wymuszonych zeznaniach, towarzyszyła atmosfera histerii opinii publicznej, domagającej się wyroku skazującego. Wszyscy byli przekonani o ich winie. Damien Echols, będąc jedynym pełnoletnim podejrzanym, został skazany na najwyższy wymiar kary. Trafił do celi śmierci,...

Trafił do celi śmierci, w której spędził ponad siedemnaście lat życia ze świadomością, że w każdej chwili wyrok może zostać wykonany.
Po latach w obliczu nowych dowodów on i jego koledzy wyszli z więzienia. W kampanii na rzecz ich uwolnienia wzięły udział tak znane postaci jak Johnny Depp, Peter Jackson i Eddie Vedder.
Echols opowiada o utraconych latach swojej młodości, o wewnętrznej przemianie, jaką przeszedł w więzieniu, i o sile nadziei, która pozwoliła mu przetrwać najgorsze.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

Polecamy

Opinie czytelników
koliber | 2014-01-19
Przeczytana: styczeń 2014

Książkę przeczytałam jakiś czas temu, ale dopiero teraz mam wolną chwilę na napisanie paru słów na jej temat.
Są to wspomnienia młodego więźnia, który 18 lat czekał w celi śmierci na wykonanie wyroku za morderstwo. W toku licznych apelacji doprowadzających do wznowienia śledztwa okazało się, że chłopak jest niewinny. W kampanii na rzecz jego uwolnienia zaangażowała się rzesza ludzi, nawet tych ze świecznika (Johnny Depp, czy Eddie Vedder). Jedna z tych osób stała się Damienowi bardzo bliska - to "dar z nieba" (jak określił ją on sam), żona Lorri, którą poślubił będąc skazanym, "motor" wszystkich działań. Jednak zanim wyszedł na wolność przez prawie dwie dekady Echolas żył dzień za dniem ze świadomością, że już za chwilę wyrok może zostać wykonany. Jakież to musi być straszne: budzić się codziennie z taką niepewnością.
Wspomnienia są pisane prostym językiem, czasem nieskładnie, ale to przecież nie literat. Poza tym czyta się je tak, jakby słuchało się zwierzeń znajomego, któremu przytra...

Joanna | 2014-05-26
Przeczytana: 26 maja 2014

Życie po śmierci....zawsze mi się wydawało, że taki tytuł mają książki o ludziach, którzy przeszli śmierć kliniczną i wrócili do świata żywych. Ale nie w tym przypadku. Ta książka opisuje 18 lat życia w więzieniu człowieka, który był niewinny zbrodni, którą mu przypisano na podstawie poszlak i domysłów. Przerażające sceny, przerażające opisy traktowania więźniów.... Jestem pod wielkim wrażeniem . Polecam, choć przeczytanie nie było łatwe.

Obywatel_Śliwka | 2013-09-17
Przeczytana: 08 września 2013

Zaczynając czytać tę książkę liczyłem na opis życia w więzieniu (co jest logiczne biorąc pod uwagę jej tematykę oraz człowieka, który ją napisał) oraz ukazanie jak zachowuje się w takiej sytuacji – czyli podczas zamknięcia w celi śmierci ze świadomością, że w każdej chwili może nadejść dzień egzekucji – ludzka psychika. Już na wstępie autor ostudza mój zapał twierdząc, że napisał ją, aby czytelnik mógł poznać jego, a nie więzienie. Ten człowiek spędził w celi śmierci osiemnaście lat i już od pierwszych słów można wyczuć pewien chłód i dystans, gdy mówi o więzieniu. Nie ma co się dziwić – gdyby autor wyszedł zupełnie zdrowy i niezmieniony z więzienia, w którym spędził niemal połowę swojego życia, byłoby to co najmniej podejrzane.

Gdy już dowiadujemy się, iż nie będzie to krwawy i brutalny więzienny dziennik, który uświadomi nam jak bardzo zakłamane są filmy i telewizja pokazując nam zakłady karne w tak grzeczny sposób, lecz opis życia autora zadajemy sobie pytanie: a co mnie to obchod...

Fioletowy8 | 2014-08-27
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Ostatnio na jednym z blogów czytałam recenzję "Procesu" Kafki. Autor podjął się ciężkoego tematu. W końcu prawo i sprawiedliwość powinny iść ze sobą w parze. JózefK stał się już nie osobą, a tylko ofiarą systemu. Kafka stworzył everymana - każdy z nas może podstawić się pod Józefa K. Oczywiście, nikt z nas nie chce tego robić. Damien Echols też nie chciał.

Jak wiemy, nasze chęci często nie mają znaczenia. Damien został wciągnięty w system sprawiedliwości stanu Arkansas. Jednocześnie stał się żywym dowodem na to, że prawo nie równa się sprawiedliwość.

Autor zapisał swoje wspomnienia od czasu dzieciństwa po wyjście z więzienia. Opowiada swoją historię już bez rozgorączkowanych emocji.Jego celem jest sprawozdanie, jak działa system prawa. Jak niewinnemu człowiekowi skradziono 18 lat życia.

Echols kieruje swoje słowa do ludzi, którzy pragną poznać tą ogromną maszynę, w której znaczenie ma pieniądz, a nie ludzkie życie. Nie chce on czytelników współczujących ani obrażających go...

AniaP | 2013-12-01
Na półkach: 2013, Przeczytane

"Życie po śmierci" to książka napisana przez Damiena Echolsa, to jego prawdziwa historia, ponad osiemnaście lat swojego życia spędził w więzieniu za niewinność, kare odbywał w celi śmierci - ze świadomością, że w każdej chwili wyrok może zostać wykonany.

Wraz z dwójką swoich kolegów został niesłusznie oskarżony o brutalne morderstwo trójki ośmiolatków. Zostali skazani za zbrodnie, której nigdy nie popełnili. Całe śledztwo oparte jest głównie na wymuszaniu zeznań, zastraszaniu, szantażach i wszelkich poszlakach. A jedynym dowodem przez który Echols został skazany, to noszenie czarnego płaszcza i czytanie książek Stephana Kinga, przez to uważano, że jest satanistą. Od dłuższego czasu dręczył go policjant, tylko dlatego że wyglądał inaczej niż pozostali mieszkańcy, więc uznał go za dziwnego. Skazanych nastolatków nazwano "Trójka z West Memphis". Początkowo wszyscy wierzyli w ich winę, lecz po wyemitowaniu filmu dokumentalnego na ich temat - zdanie zmieniono. Zaczęto walczyć o ich uwolnie...

roth | 2013-08-08

Czy można wyobrazić sobie proces, w którym oskarżony został skazany na śmierć w oparciu o poszlaki, krzywoprzysięstwo świadków oraz ubieranie się na czarno i słuchanie klasycznych kapel metalowych? Co najbardziej przerażające, proces ten miał miejsce dwadzieścia lat temu, a jego główny oskarżony w wyniku zawartej paradoksalnej ugody wyszedł na wolność dwa lata temu. Damien Echols, bo o nim mowa, na kartach książki „Życie po śmierci” prezentuje swoją historię wydarzeń, przedstawiając nieuczciwe śledztwo i proces oraz swoją walkę o przeżycie w celi śmierci. Gdyby nie osoby, które odkryły nieprawidłowości procesowe, wyrok mógł zostać wykonany na niewinnej osobie. Historia Echolsa jest historią o nadziei, która daje siłę na przeżycie w miejscu, w którym wydaje się, że świat o ludziach tam będących zapomniał.

Paulla23 | 2014-03-02

8/10

Genialna książka !

Autobiografia mężczyzny , który został niewinnie skazany na karę śmierci za zamordowanie trzech ośmioletnich chłopców. Opowiada w niej o swoim dzieciństwie , latach młodości , aresztowaniu , osiemnastoletniej wegetacji za więziennymi kratami oraz nieustanną walkę z wymiarem sprawiedliwości. Książka ukazuje nam przerażającą , chwilami śmieszną codzienność więziennego życia. Wstrząsająca i wzruszająca książka ! Polecam !!!

Malwina | 2014-03-23
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 22 marca 2014

Wiem, że książka ta nie jest arcydziełem sztuki, ale musiałam jej dać 10/10. Dosłownie wbiła mnie w fotel. I to nie dlatego, że Damiena spotkała taka niesprawiedliwość, nie z powodu działań policji, sądu, jego warunków w więzieniu. Ale dlatego, że przedstawił swoją historię w sposób iście kunsztowny, poetycki. To nie tylko autobiografia. To świetnie napisana książka przez prawdziwego pisarza. Co jakiś czas musiałam sobie uzmysławiać i przypominać, że narrator opowiada prawdziwą historię.
Powiem szczerze, że wypożyczając książkę, kierowałam się chęcią przeczytania relacji człowieka skazanego na śmierć. I tak jak już pisali przedmówczyni, po słowach Damiena, że jest to książka o nim i żeby czytelnik nastawił się na chęć poznania jego, a nie do końca tego, co go spotkało, mój stosunek się zmienił. I tak poznałam Damiena. I teraz rozmyślając na temat książki nie widzę wcale celi, brudnego więzienia, krat, sądów, przesłuchań. Widzę zimę, spadające płatki śniegu i chłopaka, a potem dorosłego...

Marfield | 2013-09-18
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2013

Historia niesamowita. Opisana przez autora, który przez 18 lat czekał na wykoanie wyroku śmierci za morderstwo popełnione przez kogoś innego. W końcu w wyniku zastosowania dziwnych, trudno zrozumiałych z punktu widzenia naszego systemu prawnego, narzędzi wyszedł na wolność (w sumie nie zdradzam zakończenia bo to wiadomo już po przeczytaniu tytułu ;). Książka miejscami nieco chaotyczna i może nie sięga wyżyn kunsztu literackiego ale jest bardzo ciekawa, wciągająca i prawdziwa.

malenstwo_83 | 2014-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Przeczytałam niemal jednym tchem. Niesamowita historia faceta, którego w wieku 18 lat skazali na karę śmierci, ze 3 morderstwa, których nie popełnił. Spędził w więzieniu w oczekiwaniu na wykonanie wyroku 18 lat. Opisuje w niej całą swą historię, dzieciństwo, młodość i pobyt w zakładach karnych. Pokazuje, jak żyje się w takiej celi śmierci, jak mijają dni, czego człowiekowi najbardziej brakuje. Opowiada o więźniach, których miał okazję poznać, o strażnikach, o tym, jak z takim życiem radzą sobie więźniowie. A przede wszystkim opisuje historię swojego niesłusznego oskarżenia, procesu i prób uwolnienia. Bardzo fajny jest końcowy rozdział, w którym dokładnie opisany jest przebieg procesów, wytknięte są wszystkie popełnione w nim błędy i ewidentne oszustwa.
Przerażające.

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku