Życie po śmierci

2013-08-26
2013-07-24
Maciej Prusator
kara śmierci wyrok więzienie

Książka o życiu chłopaka, który spędził w więzieniu 18 lat za niewinność przez błędy wymiaru sprawiedliwości masakra. Szacun dla autora za przetrwanie i że znosił tyle czasu krzywdę i zło, które go tam spotkało.
Polecam

Polecam

Ciekawa opowieść o życiu przed aresztowaniem, a także już po z więziennego życia.
Podobała mi się mimo wielu błędów w interpunkcji i ortografii.

Podobała mi się mimo wielu błędów w interpunkcji i ortografii.

Wspomnienia i zapiski więźnia, który niewinnie został oskarżony o potrójne morderstwo... Czytało się dosyć fajnie, bynajmniej początek bardzo wciągający. Potem tempo zwolnilo

Przypadki ewidentnych błędów, popełnianych przez wymiar sprawiedliwości nie są rzeczą nową i zdarzają się permanentnie we wszystkich niemal krajach, niezależnie od ich rozwoju czy poziomu demokracji. Również u nas głośna była ostatnio sprawa Tomasza Komendy, skazanego na 25 lat pozbawienia wolności za brutalne zabójstwo 15-letniej dziewczyny, którego de facto nie popełnił. Po blisko 18 latach w więzieniu, po ponownym rozpatrzeniu sprawy SN go uniewinnił.

"Życie po śmierci" ma podobny wymiar; Damien Echols na kartach swojej autobiograficznej powieści opowiada o dramatycznych przeżyciach i przejściach w więzieniach i zakładach karnych w stanie Arkansas, gdzie trafił po nieudolnie prowadzonym przez policję stanową postępowaniu, manipulowaniu dowodami i zeznaniami świadków, bez jednoznacznych dowodów. Został skazany w wieku 18 lat na karę śmierci, a jego dwaj koledzy na podwójne dożywocie bez możliwości skrócenia kary. Wszyscy ci młodzi ludzie, w tym jeden niepełnosprawny umysłowo, oskarżeni zostali o zabicie trzech 8-letnich chłopców w niewielkim miasteczku West Memphis w stanie Tennessee, a motywem zabójstwa miał być wyznawany, przez rzekomych sprawców, satanizm.

Damien opisuje w swych wspomnieniach z ogromną dokładnością zarówno swoje relacje rodzinne, trudne dzieciństwo, wielokrotne przeprowadzki, przemoc domową, ale skupia się przede wszystkim na swoich przeżyciach, poniżeniu, przemocy jakich doznał przez wszystkie lata pobytu w zakładach karnych ze strony strażników więziennych, opowiada o głodzie, torturach, dramatycznych, wręcz nieludzkich warunkach bytowych, o podjętej osobistej, wewnętrznej walce z własnym umysłem i ciałem, aby przetrwać w tym piekle.
Więzienie w Arkansas przeznaczone było dla skazanych na karę śmierci; to tam Damien miał okazję poznać więzienne życie, również tych, którzy często nie mieli świadomości co ich czeka, gdyż wielu z nich było ludźmi niepoczytalnymi, z defektami psychicznymi, a tacy ludzie nie powinni być skazywani na śmierć. Ale dla władz stanu nie miało to znaczenia.
Przeraził i wstrząsnął mną szczególnie taki zapis z dziennika autora: "Arkansas to jedyny stan w Stanach Zjednoczonych, w którym naczelnik więzienia ma prawo sam decydować o sposobie wykonania wyroku śmierci. To znaczy, że w majestacie prawa może zagłodzić człowieka na śmierć. Lub spalić żywcem. Albo ukamienować. W Arkansas mogą z tobą zrobić, co im się żywnie podoba. Tutaj to, co jest legalne, i to co jest właściwe, to dwie różne rzeczy." NIEPRAWDOPODOBNE, a to przecież XXI wiek.

W poszukiwaniu prawdy i uwolnieniu Damiena Echolsa brało udział wielu znanych ludzi świata kultury, polityki, biznesu. Jego historię opowiedziano w trzy odcinkowym filmie HBO "Paradise Lost", który do dziś można obejrzeć na YouTube.

Książka jest niestety trochę rozwlekła, niektóre zdarzenia są opisane zbyt szczegółowo, ale nie można mieć do autora pretensji, że chciał przelać na papier wszystkie swoje emocje, przeżycia, tęsknoty, nadzieje.

O warsztacie tej prozy można powiedzieć chyba jedno. Nie jest on Mount Everestem literatury, ale górą wystarczająco wysoką, by dotknąć szczytu wiecznej pamięci.

BARDZO DOBRA KSIĄŻKA

BARDZO DOBRA KSIĄŻKA

Po obejrzeniu trzech filmów - Paradise Lost, byłam zaciekawiona wszystkim co ta sprawa za sobą niesie. Kiedy dowiedziałam się, że Damien Echols napisał kilka książek i jedna jest dostępna po polsku, od razu zajrzałam do biblioteki i wypożyczyłam ją. Cieszę się, że ją przeczytałam, dało mi to więcej informacji na temat Trójki z West Memphis i obraz ze strony oskarżonego. Przemyślenia i stan w jakim znajdował się Damien, przez 18 lat, są druzgocące. Aż trudno uwierzyć w te opisy cel i w zachowania strażników. Jak tacy ludzie mogą sprawować tak ważne stanowiska w państwie? Życie w więzieniu jest nieprawdopodobnie ciężkie, szczególnie życie z myślą, że jest się nie winnym.
Bardzo spodobał mi się koniec, w którym dopisane były ważne czynniki, dzięki którym cała sprawa potoczyła się w taki sposób. Nie mam nadziei na to, że kiedyś zostaną uniewinnieni, cieszę się tym, że już są wolni.

Jako, że interesuję się tematem kary śmierci wiedziałam, że muszę przeczytać tę książkę.

Spotkałam się z wieloma opiniami, że nudnawa, mało ciekawa, niewystarczająco brutalna... Serio? Czy można po poznaniu tak okropnej historii czuć niedosyt brutalności? Nie mieści mi się to w głowie.

Proces oparty o poszlaki i niczym niepotwierdzone przeświadczenie, że w West Memphis istnieje grupa satanistyczna zakończył się skazaniem Damiena Echolsa na śmierć, a Jessiego i Jasona na dożywocie. Echols, Misskelley i Baldwin mieli być częścią satanistycznej sekty i zwyrodnialcami, którzy ku chwale szatana bestialsko zamordowali trójkę dzieci. Damien pasował jak ulał. Fan metalu, noszący czarne ubrania i długie włosy, zainteresowany magią, światem duchowym i wszelakimi religiami, ponadto leczący się psychiatrycznie na depresję. Nie ważne, że miał alibi. Nie ważne, że nie dało się go w żaden sposób powiązać ze sprawą. Był inny, więc to musi być jego wina. Tamtejsza społeczność była niezwykle konserwatywna, toteż ktoś, kto wyróżniał się tak bardzo był w opinii innych dziwolągiem, a nawet kimś niebezpiecznym.

Zeznaniami świadków kierowała policja, całą sprawa zamieniła się w jedno wielkie bagno, a najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie tylko zniszczono życie trzem młodym mężczyznom, ale prawdziwy morderca pozostał na wolności. Być może żyje do dnia dzisiejszego i cieszy się wolnością.

Historia Damiena, Jessiego i Jasona bulwersuje i mi osobiście po przeczytaniu ręce opadły. Pozwolę sobie powiedzieć, niech Bóg ma nas w swojej opiece, jeśli tacy stróże sprawiedliwości są na tym świecie.

Opowieść ta zmusza do refleksji nad karą ostateczną. Jedni są za, drudzy przeciw, nawet istnieją ludzie, których to bawi a egzekucja to najlepsza rozrywka pod słońcem. Wśród zainteresowanych tematem krąży powiedzenie, że zasada "oko za oko, ząb za ząb" uczyni nas w końcu ślepymi i szczerbatymi. Nie ważne, po której stronie jesteśmy, nie zanosi się na to, by kara śmierci miała zostać obalona.
Druga rzecz, to ocenianie po pozorach. Okazuje się, że wystarczy być ubranym na czarno fanem metalu, by skończyć w celi śmierci. Jest wielu ludzi, którzy nie lubią wyróżniających się osób, ale nigdy nie sądziłam, że odmienność może aż tyle kosztować.

Długo będę zbierać się po tej książce, ale warto było. Jest mocna i daje do myślenia. Polecam każdemu, komu nie straszne są ciężkie tematy.

Zbieram szczękę z podłogi. Historia tak niewiarygodna jakby była scenariuszem filmowym. A to niestety brutalna rzeczywistość. To,co spotkało głównego bohatera, woła o pomstę do nieba,a niesprawiedliwy przebieg procesu,gdzie oskarżyciel wszelakimi możliwymi sposobami starał się zniszczyć życie Damiena Echolsa i jego dwóch kolegów,sprawia, że czytelnika ogarnia furia. Nie sposób oderwać się od tej lektury. Historia Damiena jest tak dobrze opisana, że po zakończeniu książki ma się wrażenie, iż Damien stał się dobrym znajomym. Kończyłem tą pozycję że łzami w oczach. Naprawdę godna uwagi knigą. Polecam z czystym sumieniem.

Wbrew mylącemu tytułowi, sugerującemu kolejną z setek pozycji o życiu pozagrobowym, jest to wstrząsający dokument o człowieku niesłusznie oskarżonym o brutalne morderstwo i skazanym na karę śmierci. Sprawa odbiła się głośnym echem na całym świecie, obnażając perfidię, zakłamanie, cynizm i bezwzględność amerykańskiego "wymiaru sprawiedliwości". Oto prawdziwa Ameryka jakiej nie pokażą wam w telewizji. Oto Ameryka odległej prowincji, z osiedlami kontenerowców, domów na kółkach i ziemianek wydłubanych w piachu. Jeśli ktokolwiek pamięta sowiecki system penitencjarny z jego bezdusznym stosunkiem do człowieka, niech się lepiej przed tą lekturą zapnie pasami bezpieczeństwa - tutaj jest jazda bez trzymanki i czytelnik musi się przygotować na prawdziwy horror, niedowierzanie i łzy wściekłości.

• Literatura faktu