Życie po śmierci

Life After Death
kara śmierci, wyrok, więzienie
literatura faktu
joly_fh

W 1993 roku trójka nastoletnich chłopców z Arkansas została aresztowana pod zarzutem morderstwa. Procesowi, opartemu na poszlakach i wymuszonych zeznaniach, towarzyszyła atmosfera histerii opinii publicznej, domagającej się wyroku skazującego. Wszyscy byli przekonani o ich winie. Damien Echols, będąc jedynym pełnoletnim podejrzanym, został skazany na najwyższy wymiar kary. Trafił do celi...

Trafił do celi śmierci, w której spędził ponad siedemnaście lat życia ze świadomością, że w każdej chwili wyrok może zostać wykonany.
Po latach w obliczu nowych dowodów on i jego koledzy wyszli z więzienia. W kampanii na rzecz ich uwolnienia wzięły udział tak znane postaci jak Johnny Depp, Peter Jackson i Eddie Vedder.
Echols opowiada o utraconych latach swojej młodości, o wewnętrznej przemianie, jaką przeszedł w więzieniu, i o sile nadziei, która pozwoliła mu przetrwać najgorsze.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3788,Zycie-po-smierci

• Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Nasza własna wyspa
  • Małe życie
  • Obce dziecko
  • Cześć, co słychać?
  • Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
  • Tylko ty
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Red Rising: Gwiazda zaranna
  • Pułapka
  • Pani Noc
  • Jedyna
  • Pozwól jej odejść
  • Ślepy trop
  • Hotel Bankrut
  • Odyseusze. Gwiazda Morza
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

7,75 (4 ocen i opinii)
Tylko ty
Federico Moccia

6,72 (29 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

Odyseusze. Gwiazda Morza
Agnieszka Stelmaszyk

8 (1 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
koliber | 2014-01-19
Przeczytana: styczeń 2014

Książkę przeczytałam jakiś czas temu, ale dopiero teraz mam wolną chwilę na napisanie paru słów na jej temat.
Są to wspomnienia młodego więźnia, który 18 lat czekał w celi śmierci na wykonanie wyroku za morderstwo. W toku licznych apelacji doprowadzających do wznowienia śledztwa okazało się, że chłopak jest niewinny. W kampanii na rzecz jego uwolnienia zaangażowała się rzesza ludzi, nawet tych ze świecznika (Johnny Depp, czy Eddie Vedder). Jedna z tych osób stała się Damienowi bardzo bliska - to "dar z nieba" (jak określił ją on sam), żona Lorri, którą poślubił będąc skazanym, "motor" wszystkich działań. Jednak zanim wyszedł na wolność przez prawie dwie dekady Echolas żył dzień za dniem ze świadomością, że już za chwilę wyrok może zostać wykonany. Jakież to musi być straszne: budzić się codziennie z taką niepewnością.
Wspomnienia są pisane prostym językiem, czasem nieskładnie, ale to przecież nie literat. Poza tym czyta się je tak, jakby słuchało się zwierzeń znajomego, któremu...

Fiolka | 2014-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Ostatnio na jednym z blogów czytałam recenzję "Procesu" Kafki. Autor podjął się ciężkoego tematu. W końcu prawo i sprawiedliwość powinny iść ze sobą w parze. JózefK stał się już nie osobą, a tylko ofiarą systemu. Kafka stworzył everymana - każdy z nas może podstawić się pod Józefa K. Oczywiście, nikt z nas nie chce tego robić. Damien Echols też nie chciał.

Jak wiemy, nasze chęci często nie mają znaczenia. Damien został wciągnięty w system sprawiedliwości stanu Arkansas. Jednocześnie stał się żywym dowodem na to, że prawo nie równa się sprawiedliwość.

Autor zapisał swoje wspomnienia od czasu dzieciństwa po wyjście z więzienia. Opowiada swoją historię już bez rozgorączkowanych emocji.Jego celem jest sprawozdanie, jak działa system prawa. Jak niewinnemu człowiekowi skradziono 18 lat życia.

Echols kieruje swoje słowa do ludzi, którzy pragną poznać tą ogromną maszynę, w której znaczenie ma pieniądz, a nie ludzkie życie. Nie chce on czytelników współczujących ani obrażających go. Chce...

Obywatel_Śliwka | 2013-09-17
Przeczytana: 08 września 2013

Zaczynając czytać tę książkę liczyłem na opis życia w więzieniu (co jest logiczne biorąc pod uwagę jej tematykę oraz człowieka, który ją napisał) oraz ukazanie jak zachowuje się w takiej sytuacji – czyli podczas zamknięcia w celi śmierci ze świadomością, że w każdej chwili może nadejść dzień egzekucji – ludzka psychika. Już na wstępie autor ostudza mój zapał twierdząc, że napisał ją, aby czytelnik mógł poznać jego, a nie więzienie. Ten człowiek spędził w celi śmierci osiemnaście lat i już od pierwszych słów można wyczuć pewien chłód i dystans, gdy mówi o więzieniu. Nie ma co się dziwić – gdyby autor wyszedł zupełnie zdrowy i niezmieniony z więzienia, w którym spędził niemal połowę swojego życia, byłoby to co najmniej podejrzane.

Gdy już dowiadujemy się, iż nie będzie to krwawy i brutalny więzienny dziennik, który uświadomi nam jak bardzo zakłamane są filmy i telewizja pokazując nam zakłady karne w tak grzeczny sposób, lecz opis życia autora zadajemy sobie pytanie: a co mnie to...

Joanna JJ | 2014-05-26
Przeczytana: 26 maja 2014

Życie po śmierci....zawsze mi się wydawało, że taki tytuł mają książki o ludziach, którzy przeszli śmierć kliniczną i wrócili do świata żywych. Ale nie w tym przypadku. Ta książka opisuje 18 lat życia w więzieniu człowieka, który był niewinny zbrodni, którą mu przypisano na podstawie poszlak i domysłów. Przerażające sceny, przerażające opisy traktowania więźniów.... Jestem pod wielkim wrażeniem . Polecam, choć przeczytanie nie było łatwe.

Dunkely | 2014-09-19
Przeczytana: 19 września 2014

Pierwszy raz zetknęłam się ze sprawą trójki z West Memphis oglądając film "Diabelska przełęcz" z Reese Witherspoon i Colinem Firthem. Sprawa brutalnego morderstwa trzech chłopców i proces oskarżonych przedstawiony w filmie bardzo mnie zaintrygował, głównie dlatego, że ukazywał skazanych nastolatków jako osoby niewinne, padające ofiarami bezustannych intryg władzy. Od tego momentu trójka z West Memphis stała się dla mnie głównym tematem rozmyślań na kolejne tygodnie.
Moje początkowo sceptycznie podejście do rzekomego wrobienia nastolatków powoli zaczynało przekształcać się w głęboką wiarę w ich niewinność. Odszukałam kolejne filmy dokumentalne, reportaże i wywiady, by w końcu sięgnąć po tą książkę - "Życie po śmierci".
Zamawiając ebooka na mój czytnik, liczyłam przede wszystkim na opis życia więziennego, panujące tam warunki, trudności, jednak już po przeczytaniu kilku pierwszych stron, wiedziałam, że będzie to coś znacznie więcej niż suche sprawozdanie więźnia przebywającego w...

AniaP | 2013-12-01
Na półkach: Przeczytane, 2013

"Życie po śmierci" to książka napisana przez Damiena Echolsa, to jego prawdziwa historia, ponad osiemnaście lat swojego życia spędził w więzieniu za niewinność, kare odbywał w celi śmierci - ze świadomością, że w każdej chwili wyrok może zostać wykonany.

Wraz z dwójką swoich kolegów został niesłusznie oskarżony o brutalne morderstwo trójki ośmiolatków. Zostali skazani za zbrodnie, której nigdy nie popełnili. Całe śledztwo oparte jest głównie na wymuszaniu zeznań, zastraszaniu, szantażach i wszelkich poszlakach. A jedynym dowodem przez który Echols został skazany, to noszenie czarnego płaszcza i czytanie książek Stephana Kinga, przez to uważano, że jest satanistą. Od dłuższego czasu dręczył go policjant, tylko dlatego że wyglądał inaczej niż pozostali mieszkańcy, więc uznał go za dziwnego. Skazanych nastolatków nazwano "Trójka z West Memphis". Początkowo wszyscy wierzyli w ich winę, lecz po wyemitowaniu filmu dokumentalnego na ich temat - zdanie zmieniono. Zaczęto walczyć o ich...

Fille | 2016-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Wstrząsająca relacja człowieka niesłusznie oskarżonego o mord rytualny. Damien Echols spędził niemal 19 lat w celi śmierci czekając na oczyszczenie z zarzutów.
Książka składa się z fragmentów jego pamiętnika, jest zapisem jego uczuć - frustracji i poczucia, że walczy z systemem niesprawiedliwości. Gdyby nie jego żona, która poświęciła mnóstwo czasu i pieniędzy na dotarcie do prawdy, zapewne nie udałoby się go uwolnić.
Dla mnie jest to o tyle szokujące, że dobrze pamiętam lata 90., kiedy i w Polsce panowało przeświadczenie, że sataniści są wśród nas. Pamiętam tę psychozę i polowanie na czarownice, ocenianie ludzi po wyglądzie i po tym, jakiej muzyki słuchają. Dokładnie z tych samych powodów oskarżono Damiena - bo ubierał się na czarno i słuchał heavy metalu.
Przygnębiający opis bezradności ludzi wobec bezdusznego bezprawia.
Książka, która nie pozwala spokojnie w nocy spać.

Fretkowniczka | 2015-05-25
Przeczytana: 25 maja 2015

Tak naprawdę, to ciężko jest oceniać taką książkę. Ilość gwiazdek daję pro forma. Walorów literackich nie zamierzam również poddawać ocenie, bo nie o to tutaj chodzi. Aczkolwiek autor obdarzony jest niewątpliwym polotem. Na pewno czytanie tej książki
darować sobie powinni wszyscy spragnieni sensacji, krwawych, ociekających sadyzmem i przemocą opisów. Sięgnijcie raczej po horror.
Historia tego chłopaka i dwóch pozostałych ofiar systemu skłoniła mnie od razu do poszukiwania informacji na temat tej sprawy. A Echols zainspirował ogromnie... Do działania, odkrywania, pracy nad sobą, poszukiwania i przede wszystkim pielęgnowania nadziei ponad wszystko. Wbrew wszystkim i wszystkiemu. Kto może być równie wiarygodny jak nie człowiek, który spędził połowę swojego młodego życia w celi śmierci? Skazany za morderstwo, którego nie popełnił, niewinny, młody, u progu życia. Bardzo bogate wnętrze, nieludzka wręcz siła ducha, niezłomność, wiara i nadzieja. To człowiek, który całym sobą i swoim...

roth | 2013-08-08

Czy można wyobrazić sobie proces, w którym oskarżony został skazany na śmierć w oparciu o poszlaki, krzywoprzysięstwo świadków oraz ubieranie się na czarno i słuchanie klasycznych kapel metalowych? Co najbardziej przerażające, proces ten miał miejsce dwadzieścia lat temu, a jego główny oskarżony w wyniku zawartej paradoksalnej ugody wyszedł na wolność dwa lata temu. Damien Echols, bo o nim mowa, na kartach książki „Życie po śmierci” prezentuje swoją historię wydarzeń, przedstawiając nieuczciwe śledztwo i proces oraz swoją walkę o przeżycie w celi śmierci. Gdyby nie osoby, które odkryły nieprawidłowości procesowe, wyrok mógł zostać wykonany na niewinnej osobie. Historia Echolsa jest historią o nadziei, która daje siłę na przeżycie w miejscu, w którym wydaje się, że świat o ludziach tam będących zapomniał.

Marfield | 2013-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: wrzesień 2013

Historia niesamowita. Opisana przez autora, który przez 18 lat czekał na wykoanie wyroku śmierci za morderstwo popełnione przez kogoś innego. W końcu w wyniku zastosowania dziwnych, trudno zrozumiałych z punktu widzenia naszego systemu prawnego, narzędzi wyszedł na wolność (w sumie nie zdradzam zakończenia bo to wiadomo już po przeczytaniu tytułu ;). Książka miejscami nieco chaotyczna i może nie sięga wyżyn kunsztu literackiego ale jest bardzo ciekawa, wciągająca i prawdziwa.