Lubimyczytać.pl to:
społeczność 374 tys. zakochanych w książkach
ponad 666 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Życie po śmierci

Życie po śmierci

Autor:
szczegółowe informacje
tłumaczenie
Maciej Prusator
tytuł oryginału
Life After Death
wydawnictwo
Znak literanova
data wydania
ISBN
9788324024247
liczba stron
496
słowa kluczowe
kara śmierci, wyrok, więzienie
kategoria
literatura faktu
język
polski
typ
papier
dodała
joly_fh
7.06 (63 ocen i 15 opinii)

Opis książki

W 1993 roku trójka nastoletnich chłopców z Arkansas została aresztowana pod zarzutem morderstwa. Procesowi, opartemu na poszlakach i wymuszonych zeznaniach, towarzyszyła atmosfera histerii opinii publicznej, domagającej się wyroku skazującego. Wszyscy byli przekonani o ich winie. Damien Echols, będąc jedynym pełnoletnim podejrzanym, został skazany na najwyższy wymiar kary. Trafił do celi śmierci,...

W 1993 roku trójka nastoletnich chłopców z Arkansas została aresztowana pod zarzutem morderstwa. Procesowi, opartemu na poszlakach i wymuszonych zeznaniach, towarzyszyła atmosfera histerii opinii publicznej, domagającej się wyroku skazującego. Wszyscy byli przekonani o ich winie. Damien Echols, będąc jedynym pełnoletnim podejrzanym, został skazany na najwyższy wymiar kary.
Trafił do celi śmierci, w której spędził ponad siedemnaście lat życia ze świadomością, że w każdej chwili wyrok może zostać wykonany.
Po latach w obliczu nowych dowodów on i jego koledzy wyszli z więzienia. W kampanii na rzecz ich uwolnienia wzięły udział tak znane postaci jak Johnny Depp, Peter Jackson i Eddie Vedder.
Echols opowiada o utraconych latach swojej młodości, o wewnętrznej przemianie, jaką przeszedł w więzieniu, i o sile nadziei, która pozwoliła mu przetrwać najgorsze.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3788,Zycie-po-smierci

pokaż więcej

Polecamy

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie i aktywności czytelników
książek: 842
koliber | 2014-01-19
Przeczytana: styczeń 2014

Książkę przeczytałam jakiś czas temu, ale dopiero teraz mam wolną chwilę na napisanie paru słów na jej temat.
Są to wspomnienia młodego więźnia, który 18 lat czekał w celi śmierci na wykonanie wyroku za morderstwo. W toku licznych apelacji doprowadzających do wznowienia śledztwa okazało się, że chłopak jest niewinny. W kampanii na rzecz jego uwolnienia zaangażowała się rzesza ludzi, nawet tych ze świecznika (Johnny Depp, czy Eddie Vedder). Jedna z tych osób stała się Damienowi bardzo bliska - to "dar z nieba" (jak określił ją on sam), żona Lorri, którą poślubił będąc skazanym, "motor" wszystkich działań. Jednak zanim wyszedł na wolność przez prawie dwie dekady Echolas żył dzień za dniem ze świadomością, że już za chwilę wyrok może zostać wykonany. Jakież to musi być straszne: budzić się codziennie z taką niepewnością.
Wspomnienia są pisane prostym językiem, czasem nieskładnie, ale to przecież nie literat. Poza tym czyta się je tak, jakby słuchało się zwierzeń znajomego, któremu przytra...

książek: 853
Obywatel_Śliwka | 2013-09-17
Przeczytana: 08 września 2013

Zaczynając czytać tę książkę liczyłem na opis życia w więzieniu (co jest logiczne biorąc pod uwagę jej tematykę oraz człowieka, który ją napisał) oraz ukazanie jak zachowuje się w takiej sytuacji – czyli podczas zamknięcia w celi śmierci ze świadomością, że w każdej chwili może nadejść dzień egzekucji – ludzka psychika. Już na wstępie autor ostudza mój zapał twierdząc, że napisał ją, aby czytelnik mógł poznać jego, a nie więzienie. Ten człowiek spędził w celi śmierci osiemnaście lat i już od pierwszych słów można wyczuć pewien chłód i dystans, gdy mówi o więzieniu. Nie ma co się dziwić – gdyby autor wyszedł zupełnie zdrowy i niezmieniony z więzienia, w którym spędził niemal połowę swojego życia, byłoby to co najmniej podejrzane.

Gdy już dowiadujemy się, iż nie będzie to krwawy i brutalny więzienny dziennik, który uświadomi nam jak bardzo zakłamane są filmy i telewizja pokazując nam zakłady karne w tak grzeczny sposób, lecz opis życia autora zadajemy sobie pytanie: a co mnie to obchod...

książek: 430
AniaP | 2013-12-01
Na półkach: 2013, Przeczytane

"Życie po śmierci" to książka napisana przez Damiena Echolsa, to jego prawdziwa historia, ponad osiemnaście lat swojego życia spędził w więzieniu za niewinność, kare odbywał w celi śmierci - ze świadomością, że w każdej chwili wyrok może zostać wykonany.

Wraz z dwójką swoich kolegów został niesłusznie oskarżony o brutalne morderstwo trójki ośmiolatków. Zostali skazani za zbrodnie, której nigdy nie popełnili. Całe śledztwo oparte jest głównie na wymuszaniu zeznań, zastraszaniu, szantażach i wszelkich poszlakach. A jedynym dowodem przez który Echols został skazany, to noszenie czarnego płaszcza i czytanie książek Stephana Kinga, przez to uważano, że jest satanistą. Od dłuższego czasu dręczył go policjant, tylko dlatego że wyglądał inaczej niż pozostali mieszkańcy, więc uznał go za dziwnego. Skazanych nastolatków nazwano "Trójka z West Memphis". Początkowo wszyscy wierzyli w ich winę, lecz po wyemitowaniu filmu dokumentalnego na ich temat - zdanie zmieniono. Zaczęto walczyć o ich uwolnie...

książek: 75
roth | 2013-08-08
Na półkach: Przeczytane

Czy można wyobrazić sobie proces, w którym oskarżony został skazany na śmierć w oparciu o poszlaki, krzywoprzysięstwo świadków oraz ubieranie się na czarno i słuchanie klasycznych kapel metalowych? Co najbardziej przerażające, proces ten miał miejsce dwadzieścia lat temu, a jego główny oskarżony w wyniku zawartej paradoksalnej ugody wyszedł na wolność dwa lata temu. Damien Echols, bo o nim mowa, na kartach książki „Życie po śmierci” prezentuje swoją historię wydarzeń, przedstawiając nieuczciwe śledztwo i proces oraz swoją walkę o przeżycie w celi śmierci. Gdyby nie osoby, które odkryły nieprawidłowości procesowe, wyrok mógł zostać wykonany na niewinnej osobie. Historia Echolsa jest historią o nadziei, która daje siłę na przeżycie w miejscu, w którym wydaje się, że świat o ludziach tam będących zapomniał.

książek: 41
Paulla23 | 2014-03-02
Na półkach: Posiadam, Przeczytane

8/10

Genialna książka !

Autobiografia mężczyzny , który został niewinnie skazany na karę śmierci za zamordowanie trzech ośmioletnich chłopców. Opowiada w niej o swoim dzieciństwie , latach młodości , aresztowaniu , osiemnastoletniej wegetacji za więziennymi kratami oraz nieustanną walkę z wymiarem sprawiedliwości. Książka ukazuje nam przerażającą , chwilami śmieszną codzienność więziennego życia. Wstrząsająca i wzruszająca książka ! Polecam !!!

książek: 542
Malwina | 2014-03-23
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 22 marca 2014

Wiem, że książka ta nie jest arcydziełem sztuki, ale musiałam jej dać 10/10. Dosłownie wbiła mnie w fotel. I to nie dlatego, że Damiena spotkała taka niesprawiedliwość, nie z powodu działań policji, sądu, jego warunków w więzieniu. Ale dlatego, że przedstawił swoją historię w sposób iście kunsztowny, poetycki. To nie tylko autobiografia. To świetnie napisana książka przez prawdziwego pisarza. Co jakiś czas musiałam sobie uzmysławiać i przypominać, że narrator opowiada prawdziwą historię.
Powiem szczerze, że wypożyczając książkę, kierowałam się chęcią przeczytania relacji człowieka skazanego na śmierć. I tak jak już pisali przedmówczyni, po słowach Damiena, że jest to książka o nim i żeby czytelnik nastawił się na chęć poznania jego, a nie do końca tego, co go spotkało, mój stosunek się zmienił. I tak poznałam Damiena. I teraz rozmyślając na temat książki nie widzę wcale celi, brudnego więzienia, krat, sądów, przesłuchań. Widzę zimę, spadające płatki śniegu i chłopaka, a potem dorosłego...

książek: 1736
joly_fh | 2013-11-20
Na półkach: Przeczytane, Non fiction
Przeczytana: 19 listopada 2013

O książce i sprawie Damiena Echolsa dowiedziałam się za sprawą magazynu "Książki", gdzie wzrok przyciągało zdjęcie autora z...Johnnym Deppem. Tak, bo znany aktor zaangażował się w sprawę uwolnienia niewinnie skazanego na śmierć człowieka. Historia doprawdy wstrząsająca, odejmująca niestety wiarę w działanie systemu sprawiedliwości; szczególny też głos przeciwko karze śmierci. Sam artykuł, w którym opisano tę dziwną sprawę był jednak znacznie ciekawszy niż książka. Jeśli ktoś nie jest zorientowany o co chodzi (za co skazano Echolsa), to z niej się tego nie dowie - autor odsyła na strony internetowe. Połowa książki poświęcona jest dzieciństwu autora - bardzo trudnemu niestety. Dowiadujemy się, że nie wszystkim w Ameryce żyje się dostatnio - Echols wychował się w nędzy, w środowisku tzw. białej hołoty, na południu Stanów. Poza przygnębiającymi obrazami biedy, marazmu i braku perspektyw nie ma w tym jednak nic ciekawego - to bardzo szara egzystencja, trudno uznać, że autor miał interesując...

książek: 316
malenstwo_83 | 2014-04-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Przeczytałam niemal jednym tchem. Niesamowita historia faceta, którego w wieku 18 lat skazali na karę śmierci, ze 3 morderstwa, których nie popełnił. Spędził w więzieniu w oczekiwaniu na wykonanie wyroku 18 lat. Opisuje w niej całą swą historię, dzieciństwo, młodość i pobyt w zakładach karnych. Pokazuje, jak żyje się w takiej celi śmierci, jak mijają dni, czego człowiekowi najbardziej brakuje. Opowiada o więźniach, których miał okazję poznać, o strażnikach, o tym, jak z takim życiem radzą sobie więźniowie. A przede wszystkim opisuje historię swojego niesłusznego oskarżenia, procesu i prób uwolnienia. Bardzo fajny jest końcowy rozdział, w którym dokładnie opisany jest przebieg procesów, wytknięte są wszystkie popełnione w nim błędy i ewidentne oszustwa.
Przerażające.

książek: 180
Marfield | 2013-09-18
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2013

Historia niesamowita. Opisana przez autora, który przez 18 lat czekał na wykoanie wyroku śmierci za morderstwo popełnione przez kogoś innego. W końcu w wyniku zastosowania dziwnych, trudno zrozumiałych z punktu widzenia naszego systemu prawnego, narzędzi wyszedł na wolność (w sumie nie zdradzam zakończenia bo to wiadomo już po przeczytaniu tytułu ;). Książka miejscami nieco chaotyczna i może nie sięga wyżyn kunsztu literackiego ale jest bardzo ciekawa, wciągająca i prawdziwa.

książek: 722

Ile razy byliście oskarżani o coś czego nie zrobiliście? Nie było fajnie, nie? Czuliście złość na oskarżyciela oraz niemoc, ponieważ ta osoba, była święcie przekonana o Twojej winie. Teraz wyobraźcie sobie sytuację Damiena. On i jego koledzy zostali oskarżeni o morderstwo. To jest zupełnie inna sytuacja, niż zjedzenie czekolady przed obiadem lub ściąganiem na klasówce. Tu chodziło o zabicie 3 ośmiolatków. W tamtych czasach nie było czegoś takiego jak badania DNA! Wszystko opierało się na zeznaniach świadków. Niestety w tym procesie (jak pewnie w wielu innych) niewinni zostali potraktowani jak winni. Damien dostał najsurowszy wymiar kary, czyli śmierć. Przed przeczytaniem książki, zawsze myślałam, że karę śmierci wykonuję się niemal od razu, wiecie wyznaczany jest termin i puf! A jest inaczej. Autor przez 18 lat przesiedział w celi śmierci. Ja jeszcze nie mam 18 lat! To jest dla mnie niewyobrażalnie długo. I tak naprawdę Damien nie wiedział kiedy zginie. To na pewno musiało być przytłac...


Załóż konto za darmo!
Utwórz konto
Rejestrując się w serwisie akceptujesz regulamin i zgadzasz się z polityką prywatności.

Pobierz aplikację mobilną

Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Kalendarium literackie

Znajdź nas na Facebooku

zgłoś błąd zgłoś błąd