Kobiety wokół angielskiej korony

Wydawnictwo: Videograf II
Frauen um Englands krone
historyczna
Anna

Kobiety zawsze zajmowały szczególną pozycję na szczytach władzy w Anglii, a później w Wielkiej Brytanii. Był to bowiem jedyny kraj w Europie Środkowej i Zachodniej, gdzie od dawien dawna uznawano nie tylko dziedziczne prawo kobiet do tronu. Począwszy od wczesnego średniowiecza, gdy Anglią rządziła królowa Matylda, na angielskim tronie wielokrotnie zasiadały kobiety, często tak niepospolite,...

Począwszy od wczesnego średniowiecza, gdy Anglią rządziła królowa Matylda, na angielskim tronie wielokrotnie zasiadały kobiety, często tak niepospolite, jak Elżbieta I czy Wiktoria. Niektóre królewskie żony wpłynęły pośrednio na bieg dziejów Anglii, co w przypadku Henryka VIII zakończyło się, jak wiadomo, schizmą Kościoła anglikańskiego, zaś w przypadku Edwarda VIII - abdykacją, u której podstaw legły miłość i polityka.

Autor książki opowiada barwnie nie tylko o kobietach koronowanych, lecz także o tych, bez których historia Wielkiej Brytanii mogłaby potoczyć się całkiem inaczej. Są wśród nich słynne królewskie metresy, znaczące damy dworu, bliższe lub dalsze krewne, których intrygi, polityczne misje, rodzinne skandale i głośne romanse Lucian O. Meysels próbuje udokumentować z rzetelnością godną historyka. Jako doświadczony dziennikarz, nadaje swojej książce charakter sensacyjnej opowieści, dzięki czemu "Kobiety wokół angielskiej korony" są interesującą lekturą nie tylko dla miłośników historii.

źródło opisu: Wyd. Videograf II, 1998

źródło okładki: http://literacki24.pl/

setore | 2016-05-29
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 29 maja 2016

Książka opisuje losy kobiet związanych z Anglią od początków tego kraju, po śmierć księżnej Diany. Pozycja jest naszpikowana faktami, przez co niekiedy ciężko się ją czyta - postacie pojawiają się nagle i potem szybko znikają, autor niektóre wydarzenia opisuje bardzo skrótowo, więc nie zapadają one w pamięć. Tym nie mniej, książka jest bardzo ciekawa i godna polecenia. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, że Anglią tak często rządziły kobiety!

Scarlet19762014 | 2015-01-11

styczeń 2014