Sekret księżnej

Okładka książki Sekret księżnej Nicola Cornick
Okładka książki Sekret księżnej
Nicola Cornick Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Damy z Fortune’s Folly (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Damy z Fortune’s Folly (tom 1)
Confessions of a Duchess
HarperCollins
2013-07-05
2010-01-01
Barbara Ert-Eberdt
romans namiętność kariera uwodzicielka miłość sekret

książka banalna, przewidywalna, postacie mało wyraziste, poszczególne wątki nierozpisane przez co traci się orientację co jest głównym tematem historii. Na mały plus dialogi, które trochę ukazują normy i zwyczaje tamtych lat. A tytułowy sekret ? po 4 rozdziale wiedziałem o co chodzi.

Mała ilość gwiazdek niech nikogo nie zmyli, bo to tylko takie sobie czytadełko, o znanym schemacie. Lektura bezproblemowa. Daje zajęcie, za bardzo nie odmóżdża, wzruszyć się pozwoli, ma pozytywne zakończenie no i nie trzeba pamiętać, gdzie się skończyło (w mojej pracy ma to duże znaczenie).
Dodatkowym walorem jest układanie tych opowiastek w cykl - dziś ten bohater, w kolejnym tomie któraś z postaci drugoplanowych. Lubię takie rzeczy czytać.
No i te kobitki, wiotkie jak trzcina, a jednak głębiej takie monolityczno - feministyczne (w rozumieniu p. Alutki z popularnego rodzinnego serialu:))

Są sekrety, namiętności, wątek kryminalny. Czyta się lekko i przyjemnie.

Są sekrety, namiętności, wątek kryminalny. Czyta się lekko i przyjemnie.

Chodź nie przepadam za ewidentnymi romansami rodem z Harlequina, to niekiedy coś kusi mnie by jednak sięgnąć po tego typu literaturę. Często jestem zawiedziona jej płytkością. Jednak co jakiś czas próbuję. Tym razem zdecydowałam się na romans historyczny. To już drugi książka Nicoli Cornick, którą przeczytałam. Jak już podczas lektury "Skandalisty" nie zawiodłam się na autorce. Jest to przyjemna lektura dla wszystkich którzy poszukują lekkiej lektury w celu całkowitego odprężenia. Oczywiście nie jest to literatura najwyższych lotów, ale przyjemnie się czyta i jak na romans, a zwłaszcza w porównaniu z wieloma innymi Harlequnami, jest dość ciekawie napisana.

Sympatyczna - historyczne romansidełko z wątkiem kryminalnym

Sympatyczna - historyczne romansidełko z wątkiem kryminalnym

Całkiem, całkiem... Zapowiada się ciekawa mini seria. Lekka, z humorem ciekawa jestem reszty historii występujacych postaci.

Do sięgnięcia po mini serię Nicoli Cornick zachęciła mnie informacja z dolnej okładziny książek:
"Fortune`s Folly w Yorkshire nagle zyskuje na popularności, i to wcale nie z powodu pijalni wód leczniczych. Miejscowy dziedzic, sir Montague Fortune, przywraca stare prawo, według którego wszystkie niezamężne kobiety albo w ciągu roku staną na ślubnym kobiercu, albo oddadzą mu połowę swojego majątku. Z Londynu ściągają tłumy łowców posagów…". Wprowadzenie tak archaicznych praw zwiastuje kłopoty i pomysłowość autorki oraz opór dam :) Szczególnie, że bohaterki z zasady wybijają się ponad przeciętność i rozumowanie swojej epoki. Aż strach pomyśleć, co by się stało, gdyby chciwy dziedzic zechciał wprowadzić prawo pierwszej nocy...

W części pierwszej trzytomowego cyklu poznajemy losy księżnej wdowy Laury Cole i Dextera Anstruthera. Wyjątkowo to ona jest starsza, co już na początku mnie zaintrygowało, bo nie jest to częste wśród pierwszoplanowych postaci. Łączy ich epizod z przeszłości, który zaowocował ciążą i wieloma niedomówieniami. Dodatkowo Laura skrywa tajemnicę, a właściwie swe drugie oblicze, znanej miejscowym bohaterki, odpowiadającej kobiecej wersji Robin Hooda, której na zlecenie rządu dawniej szukał Dexter. Ich wzajemnemu przyciąganiu stoi na przeszkodzie nieudane małżeństwo księżnej, nieporozumienie z przeszłości, strach o dobro córki, obowiązki rodzinne Dextera i zalecenia przełożonego, by znalazł bogatą pannę, korzystając z zaistniałej sytuacji. Przypadkiem często na siebie wpadają, dodatkowo łączy ich wspólna sprawa. Jednym słowem choćby pozornie chcieli, to nie mogą się unikać.
Interesująca jest rozgrywka damsko-męska i walka na wynajdowanie średniowiecznych praw. Dużo wnoszą postaci drugoplanowe, kuzyn Miles, bogata sąsiadka Alice (o niej jest druga część cyklu "Niewinna skandalistka"),lady Elizabeth (cz. trzecia "Zbuntowana panna"),Lydia i jej tajemniczy adorator. A w tle śledztwo w sprawie morderstwa, podejrzane wypadki, które spotykają Laurę. Nawet jeżeli wiadomo jakie będzie zakończenie, to docieranie się pary, zwroty akcji i wątki poboczne sprawiają, że książkę pochłonęłam na raz i już się nie mogę doczekać dalszych części, szczególnie, że ich bohaterki przypadły mi do gustu podczas lektury "Uwodzicielki", choć oryginalny tytuł bardziej odpowiada treści ("The Confessions of a Duchess").

Muszę się zgodzić ze słowem redakcji do czytelniczek zamieszczonym w książce "Misterna intryga" Kasey Michaels, a charakteryzującym serię. "Mistrzynie romansu historycznego [...] na kartach powieści potrafiły wykreować wyraziste postaci i sugestywnie odtworzyć realia historyczne. Nie ograniczały się do opisania wzruszających czy pełnych pasji, wesołych lub dramatycznych losów zakochanej pary. obok historii miłosnej znajdziecie tu wątki sensacyjne i przygodowe, odniesienia do ważnych wydarzeń historycznych. A wszystko to napisane wartko, żywo, z wyobraźnią i humorem. Tych powieści się nie czyta, te powieści się wręcz pochłania".
Kahlan84 | http://zaczytanaja.blogspot.com/

Bardzo fajnie opisana historia wdowy, typowy romansik.

Bardzo fajnie opisana historia wdowy, typowy romansik.

Lekka i przyjemna. Szkoda, że bardzo przewidywalna.

Lekka i przyjemna. Szkoda, że bardzo przewidywalna.

• Romans historyczny
  • Romans
  • Historyczna
  • Przeczytane - 2015

Dodaj cytat z książki Sekret księżnej