Dzielna niewiasta

Okładka książki Dzielna niewiasta Liz Carlyle
Okładka książki Dzielna niewiasta
Liz Carlyle Wydawnictwo: BIS Cykl: Rodzina Lorimerów (tom 2) literatura piękna
Rodzina Lorimerów (tom 2)
Woman of virtue
BIS
2007-12-02
2007-12-02
2001-03-01
Zuzanna Sikorska
romans

Bardzo dobrzy bohaterowie, tacy których z miejsca polubiłam. Panna Cecilia bardzo konkretna osoba, która wie czego chce i nie bawi się w jakieś ukryte gierki tylko potrafi swoje potrzeby i uczucia wyartykułować. I lord Delacourt, wciąż zakochany i zauroczony piękną Cecilią też nie ukrywa swych uczuć. Do tego wszystkiego wątek sensacyjny. Nic dodać nic ując.

Zdecydowanie jedna z fajniejszych części w serii. Mamy tutaj dojrzalsze kreacje postaci, zarówno męskie jak i damskie. Kobieta nie jest delikatnym "kwiatuszkiem", jak prawdziwy kociak potrafi się wykłócać i psuć krew hrabiemu.
Co do męskiej postaci... to polecam go poznać, jest inny niż jego poprzednicy pod względem świadomości swoich uczuć.

Jeśli chodzi o fabułę? Mamy tutaj romans z wątkiem kryminalnym, a w bocznym planie występuje mroczny detektyw. Na szczęście nie ma tu samych balów i tysiąca stronic opisów kreacji damy... za to mamy dość pikantne wątki i zdecydowanego mężczyznę, wraz z jego wścibską rodzinkom.

Jeśli chodzi o fabułę? Mamy...

Czytałam wiele romansów historycznych, o większości nie potrafię już nic powiedzieć - historie rozmyły się w pamięci. Ta jednak książka wyjątkowo mi się spodobała i absolutnie nie żałuję, że znów się nie wyspałam :) Może dlatego, że główna bohaterka jest tu dojrzalsza, może dlatego, że autorka - jak dla mnie – niezwykle wiarygodnie opisała rozwój uczuć głównej pary. Z pewnością pomogło w tym rozciągnięcie akcji na te parę lat, ale… To było świetnie opisane – trudne do opanowania pragnienie, strach, złość, bezradność, niewiedza, co tak naprawdę się z nimi działo. Każde z nich z historią, przed czymś uciekające. David – pozornie rozwiązły światowiec, skrywał pod swoją skorupą przerażającą pustkę. Urzekła mnie w tym miejscu relacja rodzeństwa, a jeszcze bardziej – postać Amhersta, fantastycznego pastora. Jak na duchownego był... Hmm... Uwielbiałam go (i tutaj nawet bardziej mi się podobał niż w tomie dotyczącym jego historii). Tak też sobie myślę, iż nie miał co żałować, że nie zmusił ich do małżeństwa za pierwszym razem, oboje chyba potrzebowali więcej czasu. Smaczku dodają oczywiście również postaci drugoplanowe. Co do typowania wroga nr 1 dużo się nie pomyliłam, nie mogę jednak zarzucić tu przewidywalności, a ja naprawdę lubię zagadki.

Głównym jednak atutem tej książki jest dla mnie jej tło – przygnębiająca rzeczywistość londyńskiego świata biedoty. Szczególnie – kobiet, które z różnych powodów zdecydowały się zarabiać na życie ciałem. Smutne, przerażające, i… całkiem aktualne? To prawda, nie da się naprawić całego zła tego świata, dlatego szczególnie podziwiam ludzi, którzy mimo to się starają – kim stalibyśmy się jako społeczeństwo bez nich? Prawie biłam brawo Cecilii, gdy ta się stawiała, że nie będzie się bała ubrudzić sobie rączek. Jej podejście było naprawdę nowoczesne. Oboje mieli momenty, gdy się gubili, to znów takie olśnienie, kiedy domyślali się, dokąd ich ta droga prowadzi. Ciężar świadomości Davida odnośnie tego, kim był jego ojciec, noszona od lat gorycz, ale i przerażenie, kiedy niespodziewanie sam znalazł się w takiej sytuacji. Jego ucieczka przed uczuciami, wypieranie się przed samym sobą, ale… tylko do czasu. Jego postać zrobiła na mnie wrażenie. Z drugiej strony Cecilia, która też nie miała łatwo. Chociaż szybko musiała się nauczyć zaradności, opiekowania się mężczyznami, ale i niezależności, wciąż była tak bezbronna – w stosunku do Davida, bez pewności siebie po tym, jak ułożyło się jej małżeństwo. Kobieta dorosła, ale z pustką w sercu. Ta historia zdecydowanie mnie poruszyła, wzbudziła wiele emocji. Polecam fanom gatunku :)

Znajomość Cecilii i Davida nie zaczyna się obiecująco. On powala ją na siano, biorąc ją za kobietę lekkich obyczajów. Nieomal dochodzi do gwałtu, jednak nieszczęsną scenę przerywa brat Cecilli.
Młoda panna jest zrujnowana. Najlepszym lekarstwem na to zdaję się być ślub. David bardzo entuzjastycznie do tego podchodzi, Cecilla nieco mniej. Pragnie by była to tylko mistyfikacja zaręczyn. Zamierza odrzucić Davida.
Tak też czyni, lecz David nie godzi się z tym tak łatwo. Gdy Cecilia debiutuje na salonach, on wbrew rozsądkowi (w końcu uwolnił się od groźby małżeństwa),wciąż się do niej zaleca. Jednak im bardziej pragnie się do niej zbliżyć, tym bardziej ona ucieka. W końcu Cecilia wychodzi za dużo starszego od siebie mężczyznę, wystawiając dawnego narzeczonego na pośmiewisko.
Tak mogłaby skończyć się ich historia, jednak pewny pastor, przyjaciel obojga, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. W ten sposób David zostaje kierownikiem misji służącej kobietom upadłym, w której przypadkiem pracuje wdowa po lordzie Walrafenie, a więc nie kto inny, jak nasza piękna Cecilia.

Ciekawa książka. Nie tak objuczona dramatami jak inne książki Carlyle. Polecam!

Świetna książka. Jest namiętnie i to bardzo. Autorka zwraca uwagę na to, że najistotniejsza jest tutaj miłość :) Zdecydowanie polecam :)

• Romans historyczny
  • Romanse historyczne
  • Romans Historyczny

Dodaj cytat z książki Dzielna niewiasta