Żydzi w średniowiecznej Polsce. Gmina krakowska

Okładka książki Żydzi w średniowiecznej Polsce. Gmina krakowska Hanna Zaremska
Okładka książki Żydzi w średniowiecznej Polsce. Gmina krakowska
Hanna Zaremska Wydawnictwo: Instytut Historii Nauki PAN historia
552 str. 9 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Instytut Historii Nauki PAN
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
552
Czas czytania
9 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788388909849
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dzieje Żydów Polskich August Grabski, Jacek Wijaczka, Hanna Zaremska, Andrzej Żbikowski, Jolanta Żyndul
Ocena 7,5
Dzieje Żydów P... August Grabski, Jac...
Okładka książki The Grand Tour of John of Capistrano in Central and Eastern Europe (1451-1456) Frederik Felskau, Ottó Gecser, Antonin Kalous, Gabor Klaniczay, Maria Koczerska, Marek Daniel Kowalski, Paweł Kras, Thomas Krzenck, Halina Manikowska, Giacomo Mariani, James D. Mixson, Letizia Pellegrini, Luca Pezzuto, Daniele Solvi, Pavel Soukup, Marcin Starzyński, Lorenzo Turchi, Ludovic Viallet, Przemysław Wiszewski, Anna Zajchowska, Hanna Zaremska
Ocena 7,0
The Grand Tour... Frederik Felskau, O...
Okładka książki Granica wschodnia cywilizacji zachodniej w średniowieczu Wojciech Brojer, Zbigniew Dalewski, Piotr Guzowski, Robert Kasperski, Roman Michałowski, Grzegorz Pac, Marcin Rafał Pauk, Krzysztof Skwierczyński, Hanna Zaremska, Paweł Żmudzki
Ocena 8,7
Granica wschod... Wojciech Brojer, Zb...
Okładka książki Swoi i obcy w kulturze średniowiecza Michał Brzostowicz, Robert Bubczyk, Władysław Duczko, Zbyszko Górczak, Krzysztof Jaworski, Andrzej P. Kowalski, Maciej Przybył, Jacek Wrzesiński, Hanna Zaremska
Ocena 7,0
Swoi i obcy w ... Michał Brzostowicz,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
924
99

Na półkach: , , ,

W II RP mieszkało ponad 3 mln Żydów, co stanowiło około 10% całej populacji. Wojna dramatycznie zmieniła ten stan rzeczy i dziś mniejszość żydowska zamieszkuje w Polsce w śladowej ilości. Naród ten obecny był w naszym kraju właściwie od tego kraju powstania. Jednak naukowe studia nad tymi średniowiecznymi początkami obecności zamarły wraz z II RP. Najważniejsze prace przed I wojną światową i w okresie międzywojennym napisali Majer Bałaban, Mojżesz Schorr i Ignacy Schiper. Po wojnie poważniejszą publikację przygotował jeszcze Roman Grodecki. I zapadła cisza nad kirkutem.

Dlaczego to wielowiekowe współżycie spadło na stałe na boczny tor zainteresowań badawczych? Dlaczego F. Kupfer i T. Lewicki wydali tylko pierwszy tom Źródeł hebrajskich do dziejów Słowian i nikt nie kontynuował tego dzieła? Oczywiście historią Żydów najbardziej zainteresowani byli sami Żydzi a tych po wojnie w Polsce zabrakło. Historycy polscy zarazem stracili łatwy i bezpośredni kontakt z diasporą i jej żywym językiem. Opracowania mające po sto lat dziś mocno się zdezaktualizowały. Dlatego tak ważne było podjęcie tematu na nowo przez Hannę Zaremską.

Co sugeruje już sam tytuł, książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej opisana jest historia Żydów w Polsce a właściwie nawet w całej Europie. W części drugiej Autorka koncentruje się już tylko na gminie żydowskiej w Krakowie. Daje nam to niecodzienną okazję poświęcić nieco miejsca kilku opisanym tam ważkim sprawom.

Pierwsi Izraelici, którzy pojawili się na polskich ziemiach byli kupcami. Obsługiwali oni szlaki handlu niewolnikami a jeden z najważniejszych biegł w X w. z Kijowa do Pragi przez Grody Czerwieńskie, Przemyśl i Kraków. Realia te opisuje relacja Ibrahima ibn Jakuba i Chasdaja ibn Szapruta.

Pełna recenzja na stronie:
http://mediewalia.pl/ksiazki/pierwsi-polscy-zydzi-pierwszy-antysemityzm/

W II RP mieszkało ponad 3 mln Żydów, co stanowiło około 10% całej populacji. Wojna dramatycznie zmieniła ten stan rzeczy i dziś mniejszość żydowska zamieszkuje w Polsce w śladowej ilości. Naród ten obecny był w naszym kraju właściwie od tego kraju powstania. Jednak naukowe studia nad tymi średniowiecznymi początkami obecności zamarły wraz z II RP. Najważniejsze prace przed...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    16
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    3
  • Historia
    1
  • 2020
    1
  • Nauki społeczne - historia
    1
  • 40 Posiadam
    1
  • Średniowiecze
    1
  • Lewa
    1
  • Historia (Robocza bibliografia)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żydzi w średniowiecznej Polsce. Gmina krakowska


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne