Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Instytut Historii Nauki PAN
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
welesxxi

Książka powstała z myślą nie tylko o mediewistach i znawcach kultury żydowskiej, ale o szerszym gronie czytelników – o wszystkich zainteresowanych historią Żydów, a w szczególności Żydów zamieszkujących ziemie polskie w średniowieczu. Nie jest to też li tylko monografia krakowskiej gminy żydowskiej w tej epoce. Krakowscy Żydzi, którym poświęcona jest w całości druga część książki, pozostali wprawdzie bohaterami pierwszoplanowymi, ale praca prezentuje dzieje osadnictwa żydowskiego w całym kraju, odwołując się także do realiów panujących w państwach z Polską sąsiadujących. W pracy ukazano różne aspekty funkcjonowania społeczności żydowskiej: aktywność gospodarczą, sytuację prawną, rozwój osadnictwa, działalność gminy żydowskiej, jak również stosunki z nieżydowskim otoczeniem: władzami miejskimi, chrześcijańskimi sąsiadami oraz z Kościołem i jego wybitnymi przedstawicielami.

źródło opisu: http://www.ihpan.edu.pl/?id=559

źródło okładki: http://www.ihpan.edu.pl/?id=559

W II RP mieszkało ponad 3 mln Żydów, co stanowiło około 10% całej populacji. Wojna dramatycznie zmieniła ten stan rzeczy i dziś mniejszość żydowska zamieszkuje w Polsce w śladowej ilości. Naród ten obecny był w naszym kraju właściwie od tego kraju powstania. Jednak naukowe studia nad tymi średniowiecznymi początkami obecności zamarły wraz z II RP. Najważniejsze prace przed I wojną światową i w okresie międzywojennym napisali Majer Bałaban, Mojżesz Schorr i Ignacy Schiper. Po wojnie poważniejszą publikację przygotował jeszcze Roman Grodecki. I zapadła cisza nad kirkutem.

Dlaczego to wielowiekowe współżycie spadło na stałe na boczny tor zainteresowań badawczych? Dlaczego F. Kupfer i T. Lewicki wydali tylko pierwszy tom Źródeł hebrajskich do dziejów Słowian i nikt nie kontynuował tego dzieła? Oczywiście historią Żydów najbardziej zainteresowani byli sami Żydzi a tych po wojnie w Polsce zabrakło. Historycy polscy zarazem stracili łatwy i bezpośredni kontakt z diasporą i jej żywym...

Anna | 2015-02-26
Przeczytana: 15 kwietnia 2015