Najnowsze artykuły
Artykuły
Jon Fosse: Pisanie uratowało mi życieKonrad Wrzesiński2Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura obyczajowa i romansLubimyCzytać1Artykuły
Mary Sue, czyli przekleństwo pisarzaSonia Miniewicz51Artykuły
7 mroźnych książek, które musisz przeczytać tej zimyKonrad Wrzesiński31
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Hanna Zaremska

12
7,4/10
Pisze książki: historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,4/10średnia ocena książek autora
77 przeczytało książki autora
187 chce przeczytać książki autora
3fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
The Grand Tour of John of Capistrano in Central and Eastern Europe (1451-1456)
7,0 z 1 ocen
2 czytelników 0 opinii
2018
Swoi i obcy w kulturze średniowiecza
Robert Bubczyk, Hanna Zaremska
7,0 z 4 ocen
18 czytelników 0 opinii
2011
Żydzi w średniowiecznej Polsce. Gmina krakowska
Hanna Zaremska
7,8 z 6 ocen
22 czytelników 1 opinia
2011
Żydzi w średniowiecznej Europie środkowej: w Czechach, Polsce i na Węgrzech
Hanna Zaremska
7,0 z 2 ocen
13 czytelników 0 opinii
2005
Kultura Polski średniowiecznej XIV-XV w.
Hanna Zaremska, Jacek Banaszkiewicz
9,3 z 4 ocen
23 czytelników 1 opinia
1997
Niegodne rzemiosło. Kat w społeczeństwie Polski XIV - XVI wieku
Hanna Zaremska
7,0 z 24 ocen
72 czytelników 2 opinie
1986
Najnowsze opinie o książkach autora
Żydzi w średniowiecznej Polsce. Gmina krakowska Hanna Zaremska 
7,8

W II RP mieszkało ponad 3 mln Żydów, co stanowiło około 10% całej populacji. Wojna dramatycznie zmieniła ten stan rzeczy i dziś mniejszość żydowska zamieszkuje w Polsce w śladowej ilości. Naród ten obecny był w naszym kraju właściwie od tego kraju powstania. Jednak naukowe studia nad tymi średniowiecznymi początkami obecności zamarły wraz z II RP. Najważniejsze prace przed I wojną światową i w okresie międzywojennym napisali Majer Bałaban, Mojżesz Schorr i Ignacy Schiper. Po wojnie poważniejszą publikację przygotował jeszcze Roman Grodecki. I zapadła cisza nad kirkutem.
Dlaczego to wielowiekowe współżycie spadło na stałe na boczny tor zainteresowań badawczych? Dlaczego F. Kupfer i T. Lewicki wydali tylko pierwszy tom Źródeł hebrajskich do dziejów Słowian i nikt nie kontynuował tego dzieła? Oczywiście historią Żydów najbardziej zainteresowani byli sami Żydzi a tych po wojnie w Polsce zabrakło. Historycy polscy zarazem stracili łatwy i bezpośredni kontakt z diasporą i jej żywym językiem. Opracowania mające po sto lat dziś mocno się zdezaktualizowały. Dlatego tak ważne było podjęcie tematu na nowo przez Hannę Zaremską.
Co sugeruje już sam tytuł, książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej opisana jest historia Żydów w Polsce a właściwie nawet w całej Europie. W części drugiej Autorka koncentruje się już tylko na gminie żydowskiej w Krakowie. Daje nam to niecodzienną okazję poświęcić nieco miejsca kilku opisanym tam ważkim sprawom.
Pierwsi Izraelici, którzy pojawili się na polskich ziemiach byli kupcami. Obsługiwali oni szlaki handlu niewolnikami a jeden z najważniejszych biegł w X w. z Kijowa do Pragi przez Grody Czerwieńskie, Przemyśl i Kraków. Realia te opisuje relacja Ibrahima ibn Jakuba i Chasdaja ibn Szapruta.
Pełna recenzja na stronie:
http://mediewalia.pl/ksiazki/pierwsi-polscy-zydzi-pierwszy-antysemityzm/
Niegodne rzemiosło. Kat w społeczeństwie Polski XIV - XVI wieku Hanna Zaremska 
7,0

Kat „jest inny niż pozostali śmiertelnicy” – jest symbolem sprawiedliwości epoki
Kontynuując analizę brutalnych czasów Średniowiecza zajrzałam do kolejnej polskiej lektury autorstwa Hanny Zaremskiej. Mimo, że książkę czyta się w miarę lekko, mam pewne wątpliwości w jej ocenie. Z pewnością nie ujmuję autorce wiedzy i tym bardziej nie neguję obfitego wykorzystania materiałów źródłowych. Kolejne strony to też kolejne przypisy i odwołania do wielu publikacji. Podnosi to zapewne wiarygodność i realność przedstawionych faktów. Widać, że pani Zaremska postarała się przybliżyć rzemiosło kata w jak najdrobniejszym szczególe. Na duży plus zasługują też przedstawione ryciny, w dużej mierze z udziałem Św. Jadwigi pomagającej skazanym i stawiającej się za nimi w sądzie. To, co budzi moją wątpliwość to odczucie, że autorka nie wykorzystała pozyskanych materiałów w pełni. Mam wrażenie, że lektura jest w dużej części jednowątkowa, a co za tym idzie, czuję zwykły czytelniczy niedosyt.
Zdecydowanie zabrakło mi ukazania kata jako zwykłego człowieka, mającego często rodzinę, a może i przyjaciół. Pani Hanna Zaremska zajęła się w pracy głównie problemem infamii, jakim pokryty był kunszt omawianego stanowiska oraz opisem jego fachu od strony iście urzędowej. Przydałyby się przykłady katów, którzy poza samym hańbiącym fachem, mieli także pozytywne strony. W tak oczekiwany przeze mnie sposób, opisany został kat w „Czerwonych makach” autorstwa Alai. Tego zabrakło tutaj, co nadal nie świadczy, że moje wrażenia są jakkolwiek słabe.
Całą recenzję znajdziecie na blogu: http://mozaika-literacka.blogspot.com/