Wdrapałem się na piedestał

Wydawnictwo: Czarne
Rosja, poezja, Jerzy Czech,
poezja
joly_fh

Wdrapałem się na piedestał to długo oczekiwana, pierwsza w Polsce antologia poezji rosyjskiego samizdatu. Ta kapitalna pozycja obejmuje ponad pół wieku rozwoju poezji rosyjskiej – od lat pięćdziesiątych do czasów obecnych. Autorski tom przekładów wybitnego tłumacza i rusofila Jerzego Czecha to pasjonujący przegląd twórczości szesnastu poetów, należących do kilku pokoleń. Są to poeci bardzo różni, jednak nierozerwalnie połączeni silnym poczuciem przynależności do drugiego obiegu kultury. Wdrapałem się na piedestał to barwny kalejdoskop rozmaitych poetyk, to tutaj – niepokornie i dynamicznie – wiersze regularne sąsiadują z wolnymi, a miniatury poetyckie przeplatają się z długimi poematami. A co najważniejsze – te ironiczne, groteskowe, pełne czarnego humoru utwory nie mają, wbrew przekornemu tytułowi, nic wspólnego z „piedestałem”! Nawet Josif Brodski pokazuje swoje rubaszne i obsceniczne oblicze, jakże dalekie od tego, do którego przyzwyczaił się polski czytelnik.

To obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którym słowo „poezja” wciąż kojarzy się wyłącznie z podniosłym nudziarstwem.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2013

Owca | 2017-03-17
pauli798 | 2016-11-06
| 2016-08-26
Znamy Laureatów Nagrody Literackiej Gdynia

W tegorocznej edycji Nagrody Literackiej GDYNIA, Kapituła wyłoniła Nominowanych   w czterech kategoriach. Do grona poezji, prozy, eseistyki włączono nową kategorię – przekład na język polski. W tym roku zgłoszono rekordową liczbę 426 tytułów, z których nominowano dwadzieścia. Poznajmy Laureatów!

Nominacje do nagród literackich Gdynia i Nike

W pierwszym dniu 5. Warszawskich Targów Książki ogłoszono nominacje do dwóch popularnych nagród literackich, czyli do Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Literackiej Nike.