Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma

Tłumaczenie: Bella Szwarcman-Czarnota
Wydawnictwo: Austeria
Żydzi
satyra
Jaga

"Chełm Kipnisa jest osobliwym miejscem – punktem w wyobraźni, nie miejscem w konkretnej przestrzeni i czasie. Nie wiemy niemal nic o tamtejszej przyrodzie – jakaś rzeka, błota, pagórki, okoliczne wsie, niewymienione z nazwy. […] Są pory roku, w zgodzie z rytmem żydowskiego kalendarza. Pory dnia wyznaczane są na ogół przez modlitwy i psalmy, nabożeństwa poranne i wieczorne. Jest oczywiście synagoga i łaźnia, są drewniane domki. Są zwierzęta – krowy, cielątka, koty, myszy. […] A ludzie? Nikt nie jest gruby, chudy czy łysy – czasem stary, brodaty. Nie ma mądrzejszych – te role pełnią przybysze spoza chełmskiej społeczności. […] Bohaterowie Kipnisa są scharakteryzowani jedynie poprzez funkcje, jakie pełnią w społeczności, czy też wykonywane profesje".

Johel | 2016-09-16
giera | 2013-09-01
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam
ŁuP | 2013-08-09
Święto kultury jidysz w Warszawie

Jutro w stolicy rozpocznie się jubileuszowa edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”, coroczne święto muzyki, teatru, filmu, literatury i sztuk wizualnych. Gościem honorowym festiwalu będzie syn Isaaca Bashevisa Singera, izraelski dziennikarz, Israel Zamir.