Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma

Okładka książki Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma Menachem Kipnis
2013-02-05
2013-02-05
Bella Szwarcman-Czarnota
Żydzi

Dla osób związanych z Chełmem -szczególnie podchodzących z dystansem do tego wszystkiego co piszą na temat ich rodzinnego grodu - lektura obowiązkowa, chociaż tym razem nie piszą w niej o chełmskich noblistach.
Przy okazji, jako że pochodzę z Chełma, kilka informacji związanych z książką.
Historie chełmskich mędrców na tyle wrosły w kulturę żydowską, że chociaż dzisiaj Żydów w Chełmie nie uświadczy - chyba, że odwiedzają Chełm jako turyści - to w Izraelu, kiedy ma miejsce jakaś sytuacja ukazująca czyjąś "inteligencję ( na przykład jakiegoś urzędnika, czy innego decydenta) to pada komentarz: Takie rzeczy to tylko w Chełmie.
Co dziwnego, niektórzy Żydzi uważają, że Chełm to jakaś mityczno-literacka mieścina i kilka lat temu w Jerusalem Post ukazał się artykuł informujący, że Chełm naprawdę istnieje i na potwierdzenie tego faktu opublikowane było zdjęcie chełmskiego rynku i prawdziwych, nie mitycznych jego mieszkańców.
A dzięki tym historiom - słyszałem kiedyś taką opinię autorstwa tłumaczki literatury jidysz - Chełm jest właściwie obok Warszawy, Krakowa i może Gdańska najbardziej znanym polskim miastem na świecie, bo Żydzi i ich kultura są obecni właściwie na całym świecie.

Nieprzypadkowo zresztą, oto jedna z takich historii dająca świadectwo nietuzinkowej mądrości Chełmian.

Przez Chełm płynie rzeka Uherka. Nieduża, ale zawsze to rzeka. Na rzece jest most, ale bardzo lichy. I jako że jego jakość przedstawia wiele do życzenia, co raz, jakiś Chełmianin się o tym przekonuje, czyli spada z mostu do rzeki, a że rzeka w jej najgłębszym miejscu sięga do kolan, to nie tonie, ale łamie sobie rękę, cierpi jego noga, czy łapie guza na głowie.
W końcu chełmscy Żydzi uznali, że tak dalej być nie może. To wstyd, żeby co drugi Chełmianin chodził o lasce, z owiniętą szmatą głową, czy obandażowaną ręką.
I zebrała się rada starszych. Debatowali przez trzy dni. W końcu znaleźli rozwiązanie. Kazali zebrać się wszystkim mieszkańcom, aby ci wysłuchali jaka jest treść uchwalonej decyzji:

"Chełmianie, koniec z waszymi problemami. Nie będziecie już pośmiewiskiem przyjeżdżających do Chełma. Wybudujemy szpital!

Przy okazji, jako że pochodzę z Chełma, kilka informacji związanych z książką.

Jeśli ktoś jest jakkolwiek zainteresowany humorem i kulturą żydowską, niemal na pewno trafił na opowieści o "genialnych" mieszkańcach Chełma i ich przygodach. Wiele z nich zostało zebranych i wydanych jeszcze w miedzywojniu przez Menachema Kipnisa, kantora, dziennikarza, publicysty, pisarza i in.

Kilkadziesiąt krótkich historyjek (czasem wręcz anegdotek) przedstawia żydowskich mieszkańców Chełma - prostodusznych głupków, którzy raz po raz padają ofiarą dowcipów i oszustw innych czy własnego "geniuszu". Głównymi bohaterami są na ogół rabin, szames, gabaj czy inny mniej lub bardziej anonimowy Chełmianin. Większość jest w stanie rozbawić nawet bez szczególnej znajomości kultury żydowskiej, ale mniej znane terminy są objaśniane w przypisach.

Jeżeli ktoś lubi humor, zwłaszcza żydowski, to ta książka jest pozycją obowiązkową. Polecam

Kilkadziesiąt krótkich historyjek (czasem wręcz anegdotek) przedstawia...

"Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma" autorstwa Menachema Kipnisa to zbiór klasycznych żydowskich opowieści, które przenoszą czytelnika do mitycznego miasta Chełm. Ta książka jest pełna dowcipu, absurdalnych sytuacji i niezwykłych bohaterów, które sprawiają, że czytanie jej jest czystą przyjemnością.

Największym atutem tej książki jest jej humor. Opowieści z Chełma są pełne paradoksów, absurdów i błędnych rozumowań, które prowadzą do niezwykłych sytuacji. Czytelnik nie może powstrzymać się od śmiechu, gdy spotyka postacie takie jak rabin, który zgubił swoją własną głowę lub człowieka, który próbuje sprzedać buty z dziurami jako najnowszy modny trend. Humor w tych opowieściach jest inteligentny i pełen sprytu, co czyni je jeszcze bardziej zabawnymi.

Warto również podkreślić, że "Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma" nie są tylko zbiorowym humorem, ale również źródłem mądrości. Każda opowieść ma swoje wnioski i pouczenia, które można odnieść do codziennego życia. Czytelnik może zastanowić się nad głębszymi przesłaniami, takimi jak mądrość, pokora, empatia czy zrozumienie.

Największym atutem tej książki jest jej humor. Opowieści z Chełma...

• Tematyka Żydowska
  • Lit. piękna
  • Żydowskie
  • 🤍 Wishlist
  • IzraelskiSen
  • Jidysz oraz literatura jidysz
  • 2016

Dodaj cytat z książki Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma