Przeprawy

1994-01-01
1994-01-01
Ewa Penksyk-Kluczkowska
Danielle Steel wojna uczucie statek

Jak na Danielle Steel to dobra powieść. Opowieść w hollywoodzkim wydaniu odsłania meandry ludzkich uczuć, świat majętnych, ale i zaangażowanych w życie społeczne, gospodarcze i polityczne ludzi. Momentami tendencyjnie poprowadzony wątek rzuca światło na prawdziwe wydarzenia wojenne, jakie rozgrywają się w Europie, a potem dosięgają Stanów Zjednoczonych.
Wszystko czego się dowiadujemy zarówno o wojennych kolejach losów, jak i strefie uczuć dostajemy z perspektywy głównych bohaterów: Armanda, jego żony Liane oraz Nicka. I pomimo błahości pewnych wynurzeń oraz z góry przewidywalnego rozwoju wypadku pomiędzy bohaterami, to tło wojenne spaja mocno tę historię i rzuca na nią lepsze światło.
Wydaje mi się, że dla fanów D.Steel to pozycja godna uwagi.

Wszystko czego się...

Jest rok 1939. Nastroje w Europie podsycane są doniesieniami na temat nadchodzącej wojny. Życie jednak, toczy się dalej jedni są niespokojni, drudzy nic sobie nie robią z napływających informacji.

Bogaci wciąż prowadzą wystawne życie, organizują wspaniałe przyjęcia, podróżują opływając w luksus. Na jednym z takich luksusowych transatlantyków "Normandie" płynącym do Europy, spotyka się para młodych ludzi. Liane de Villiers, żona francuskiego dyplomaty i spadkobierczyni fortuny oraz Nick Burnham, niemniej zamożny potentat przemysłowy.

Oboje są w związkach małżeńskich mniej lub bardziej udanych. Trwający siedem dni rejs pozwala tym dwojgu poznać się lepiej. Zapracowany mąż Liane większość dnia poświęca na pracę zaniedbując swą żonę i dwie córeczki. Młodsza od męża o dwadzieścia cztery lata kobieta, bardzo to przeżywa. Nie szukając żadnych rozrywek, przypadkowo staje się świadkiem ostrej wymiany zdań pomiędzy Nickiem, a jego żoną Hillary.

W ten oto sposób na podstawie zwierzeń i długich rozmów Liane i Nicka połączyła nierozerwalna relacja. Większą część ludzi obecnych na statku tworzyła elita grubych ryb. Polityków, biznesmenów, bankowców, którzy umieli się bawić i korzystać z życia. Wdawali się w romanse na czas podróży, nawiązywali nowe przyjaźnie. Beztroska atmosfera rejsu pozwalała się zrelaksować, zapomnieć o kłopotach.

Nick i zwłaszcza jego małżonka nie pozwolą o sobie tak szybko zapomnieć. Hillary znana z nieprzeciętnej urody i rozwiązłości pragnie doszczętnie zrujnować nienaganną reputację oraz dobre imię męża. Uczestniczy w największych skandalach dostarczając rozrywki podróżnym. Liane już wie, że małżeństwo Nicka praktycznie nie istnieje. Nie miało nigdy szansy na powodzenie dlaczego więc, Nick za wszelką cenę pragnie je utrzymać?

Zakochana do utraty zmysłów w swoim mężu Liane, nie pozwala znajomości z Nickiem wykroczyć poza relacje czysto przyjacielskie. Jasne jest iż doznała już od pierwszej chwili gdy go poznała uczucia, jak gdyby znali się już wcześniej od lat. Oboje się sobie podobają fizycznie, ich charaktery uzupełniają się. Rejs niestety w końcu musiał się skończyć i każde ruszyło w swoją stronę z nadzieją w sercu iż, któregoś dnia być może jeszcze się spotkają.

Wkrótce jednak wybucha wojna. Mąż Liane wyprawia ją i ich córeczki z powrotem do Stanów w obawie o ich bezpieczeństwo. Sam z uwagi na stanowisko jakie zajmuje, zostaje we Francji by dopilnować niecierpiących zwłoki spraw państwowych. Los chciał, że na tym samym frachtowcu uciekającym przed U-Bootami znajdzie się także Nick. Po latach ich drogi znów skrzyżowały się za sprawą niezwykłego zbiegu okoliczności. Pozostawiona sama sobie wraz z dziećmi, wśród obcych ludzi, na statku mogącym w każdej chwili zatonąć, spotyka ponownie przyjaciela. Ze szczęścia odebrało jej mowę.

Upojeni chwilą jeszcze nie wiedzą, że ta podróż zmieni ich życia na zawsze. To co się wydarzy odciśnie na każdym z nich bolesne piętno.

Za mną kolejna powieść od Pani Danielle Steel. Czytało się jak zawsze wyśmienicie, szybko, z wypiekami na twarzy. To jak poprowadziła akcję jest tym, co lubię w jej pracach najbardziej. Autorka niezwykle sprawnie przeprowadziła czytelnika przez niebanalnie rozbudowaną fabułę. W książce bardzo dużo się dzieje, jest także parę niespodziewanych zwrotów akcji, co pozwala na wciągnięcie się bez reszty. Nie brakuje wzruszeń, życiowych niepowodzeń i oczywiście miłości.

Wartka akcja, wciągająca fabuła.

Wartka akcja, wciągająca fabuła.

Książka dla miłośników romansu oraz literatury, która w gruncie rzeczy jest lekka, łatwa i przyjemna. Powieść o sile uczucia, które pomimo skomplikowanej relacji bohaterów uwikłanych we wcześniejsze związki nie daje się w żaden sposób okiełznać... Akcja dzieje się na statku, co jest rzeczą dosyć charakterystyczną dla tej autorki. Czyta się miło i dosyć szybko.

Bardzo mi się podobała, od początku do końca!

Bardzo mi się podobała, od początku do końca!

Jedna z moich ulubionych książek Danielle Steel

COSSINGS
film
inne wydanie

jedna z lepszych DS

Książka fajna i wciągająca ale końcówka mnie troszkę zawiodła. Szkoda ze autorka nic nie opisała o synu Nika. Było wprawdzie coś napomknięte ze żona mu go odda ale czy tak zrobi? wprawdzie samemu można sobie dalej dopisać :P

Trudna książka do czytania trzeba dużej uwagi by zrozumiec miłosci podczas wojny.

• Danielle Steel
  • Przeczytane dawno temu