Fryderyk Wielki a Polska

Okładka książki Fryderyk Wielki a Polska
Władysław Konopczyński Wydawnictwo: Universitas historia
260 str. 4 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2010-10-21
Data 1. wyd. pol.:
1947-01-01
Liczba stron:
260
Czas czytania
4 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324212217
Tagi:
historia Polska Fryderyk Wielki Prusy rozbiory XVIII wiek
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
944
237

Na półkach: ,

Świetna książka wybitnego polskiego historyka XVIII wieku. Napisana z niezwykłą pasją i zaangażowaniem (jak każda jego książka). Konopczyński przedstawia nam Fryderyka II jako głównego architekta I rozbioru Polski oraz osobę, która przez całe swoje panowanie zmierzała do jak największego zaszkodzenia sąsiadowi Prus. Konopoczyński nie ukrywa emocji w swojej książce, a także niechęci do jej głównego bohatera i ogólnie do Niemiec. Nie powinno to nas jednak dziwić bo książka była pisana w okresie II wojny światowej pod niemiecką okupacją, a sam autor był represjonowany przez Niemców. Nie jest to lektura bardzo lekka, ale na pewno warta uwagi. Konpoczyński przekazuje nam sporą porcję wiedzy, mającą oparcie w źródłach. Ponadto sam niesamowity styl pisania autora po tym jak się do niego przyzwyczaimy, jest zachętą do lektury.

Dla nie znających Konopczyńskiego, wrzucam tutaj na "zachętę" próbkę stylu w postaci końcówki pierwszego rozdziału książki: "Stary Fryderyk Wilhelm, póki żył, nie myślał ani przez chwilę o wojowaniu ze spadkobiercami Wielkiego Piotra. Jedyne zwycięstwo orężne odniósł na kilka tygodni przed zgonem - nad bezbronnymi mnichami w Paradyżu. O co wojował ? Rzecz prosta: o rekrutów. Werbownicy pruscy, wpadłszy w nocy do mieszkania klasztornego dzierżawcy Klinckiego, wywlekli go podwórze w ten sposób, że spętana wraz z nim przez pomyłkę żona przypłaciła to życiem. Oburzony tym opat Gorczyński upomniał się w Berlinie o wypuszczenie olbrzyma, a nie mogąc nie wskórać, zatrzymał jako zakładników dwóch mieszczan, przybyłych na targ z brandenburskiego miasta Sulechowa. Król pruski spróbował go wtedy nastraszyć postojem wojsk, ale wobec groźnej postawy mieszkańców Paradyża egzekutorzy uciekli. Wówczas, nad ranem 21 marca 1740 r. żołnierze pruscy w liczbie 400 z granatami i siekierami zaatakowali klasztor, pokłuli bagnetami cystersów, znieważyli hostię, zdewastowali gorzej niż po tatarsku mieszkania, kościół i gospodarstwo i z ogromnymi łupami wrócili do Sulechowa wołając: "Victoria ! Patrzcie co umieją Branderburczycy". Sprawa nabrała skandalicznego rozgłosu. Fryderyk Wilhelm zwalił winę na jednego z podwładnych i wywrócił nań stół, ale Polakom żadnego zadośćuczynienia nie dał. Ulżywszy sobie w ten sposób i poniekąd pomściwszy się za pamiętną sprawę toruńską, przybrał wobec zbliżającej się śmierci postawę przystojną, mężną, nawet majestatyczną. Żegnali go królewięta i dworacy ze wzruszeniem - i ulgą".

Świetna książka wybitnego polskiego historyka XVIII wieku. Napisana z niezwykłą pasją i zaangażowaniem (jak każda jego książka). Konopczyński przedstawia nam Fryderyka II jako głównego architekta I rozbioru Polski oraz osobę, która przez całe swoje panowanie zmierzała do jak największego zaszkodzenia sąsiadowi Prus. Konopoczyński nie ukrywa emocji w swojej książce, a także...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    15
  • Historia
    4
  • Chcę w prezencie
    1
  • 13a Czasy Saskie
    1
  • Szerzej o historii
    1
  • 07.Pdf+
    1
  • DAChL: NIEMCY
    1
  • Nie posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Fryderyk Wielki a Polska


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne