Klucz do Piłsudskiego

Okładka książki Klucz do Piłsudskiego Stanisław Cat-Mackiewicz
Okładka książki Klucz do Piłsudskiego
Stanisław Cat-Mackiewicz Wydawnictwo: Universitas Seria: Pisma wybrane Stanisława Cata-Mackiewicza historia
historia
Pisma wybrane Stanisława Cata-Mackiewicza
Universitas
2013-01-01
1992-01-01
Ca-Mackiewicz Piłsudski historia

Oczywiście, że nieobiektywna narracja, ale mnie się podobała.
Poczułem, że naprawdę zrozumiałem ten niuans.
CAT-Mackiewicz pozostał gorącym zwolennikiem Piłsudskiego, pomimo że spadkobiercy władzy po Marszałku umieścili pana Stanisława w marcu 1939 roku bez sądu bez wyroku w tzw. obozie odosobnienia w Berezie Kartuskiej za "podrywanie zaufania do zdolności obronnych państwa, obniżanie powagi władz państwowych..."

Oczywiście, że nieobiektywna narracja, ale mnie się podobała.
Poczułem, że naprawdę zrozumiałem ten niuans.

Klucz do Piłsudskiego, to moja dziewiąta pozycja autorstwa Cata – Mackiewicza i jest ona odmienna od pozostałych. Nie jest to, jak w poprzednich książkach czy broszurach – polemika z kartką papieru (to taka moja prywatna definicja twórczości Cata). Wiedza historyczna – tak, własne zdanie – tak. Ale próżno tu szukać tej ironii, która cechuje Mackiewicza. Klucz do Piłsudskiego to raczej rozprawa. Bardzo poważna, bez tego wytwornego języka. Nie oznacza to, że pisał ją student. Nie. To Mackiewicz bez wątpienia. Jednak różnica jest taka, że kiedy jesteśmy w Warszawie – nie czuć zapachu wilgoci. To nie ten język. Dopiero na samym końcu, trąca lekko romantyzmem, jak u Sienkiewicza, do którego Mackiewicz często się odwołuje, ale to jedyne co dla Cata charakterystyczne.
Znajdziemy tu wnikliwy opis historii politycznej końca XIX i początku XX wieku. Samego Piłsudskiego jest tu niewiele. Wiele jest za to realiów z którymi musiał się mierzyć. Wiele jest Rosji, historii Rosji, rewolucji, partii i programów politycznych. To wszystko w mackiewiczowski sposób obrazuje geniusz polityczny Marszałka. Co nim kierowało, jakie miał cele i jak w danym okresie czasu potrafił je realizować, pielęgnować, oswajać. Jakim był socjalistą, czy w ogóle nim był? Właśnie to tło przełomu wieków, spojrzenie wstecz – w kierunku powstania styczniowego, w zderzeniu z celem, którym była niepodległość – stanowi klucz do Marszałka. W taki sposób widział to Mackiewicz. Jest tu także fantastycznie ujęta rola kościoła w polskiej kulturze i historii Temat, akurat dziś bardzo aktualny. Tak jednak opisywać potrafi tylko Mackiewicz. Inteligentnie, kulturalnie, rzeczowo. Ten opis, to raptem dwie strony, ale jakie to strony. Naprawdę żal, że Cat nie może komentować obecnych czasów. Tylko ilu by go słuchało a ilu zrozumiało…..? Klucz do Piłsudskiego to także – jak zwykle zresztą – doskonała lekcja historii. Gorąco polecam.

Klasyczny Cat, czyta się dla jego stylistyki i odważnych opinii. Nie jest to klasyczna biografia więc jeśli szuka ktoś prawdy historycznej itd może się zawieść. Za to jeśli ktoś lubi publicystykę Mackiewicza - to wchodzi jak masło. No i wiadomo - kolejna lekcja realizmu politycznego.

Książka skupia się na latach, w których Józef Piłsudski działał w PPS. Analiza postaci Marszała przedstawiona jest na tle epoki, obrazowanej anegdotami (np.: o Daszyńskim),historią ruchu rewolucyjnego w Rosji i małymi sensacjami z tamtych czasów. Nie braknie także, jak to u Cata, aluzji do ówczesnej sytuacji politycznej lat II Wojny Światowej.
Tytułowym "kluczem" jest właśnie czas przesilenia wieku XIX i XX, to wszystko co kształtowało Piłsudskiego. Mackiewicz zręcznie tłumaczy "socjalizm" Marszałka, za co socjaliści się obrazili, a endecy nie uwierzyli.
Wszyscy, którzy szukają pracy o całości życia Piłsudskiego powinni zacząć od np.: W.Suleji, a ci którzy chcą go zrozumieć powinni znać Cata i tę książkę.

Tytułowym "kluczem" jest...

Dobra książka, bardziej o XIX wieku niż o Dziadku. Można mieć na półce.

Dobra książka, bardziej o XIX wieku niż o Dziadku. Można mieć na półce.

• Do kupienia
  • XX wiek