Reduta. Romantyczna poezja niepodległościowa

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Romantyczna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
romantyzm, poezja patriotyczna
bachu

Wybór polskiej poezji patriotycznej, ze świetnym wstępem historyczno-literackim autorstwa Marii Janion. W antologii znalazły się wiersze m. in.: J. P. Woronicza, T. Lenartowicza, A. Mickiewicza, C. Norwida, S. Goszczyńskiego, J. Słowackiego, K. Ujejskiego, G. Ehrenberga, S. Garczyńskiego. „Trzy pieśni wyznaczają rodowód nowożytnego patriotyzmu polskiego, ukształtowanego w przeważającej mierze...

„Trzy pieśni wyznaczają rodowód nowożytnego patriotyzmu polskiego, ukształtowanego w przeważającej mierze przez romantyzm. Są to „Jeszcze Polska nie zginęła...”, „Boże coś Polskę” oraz „Warszawianka”. Posłannictwo w nich ukryte romantycy wzięli za własne. Ich poezja patriotyczna, bojowa, tyrtejska, ale i mesjanistyczna, może być uznana za wiązkę wariacji na te same tematy, zwięźle ujęte w znakomitych utworach.”

źródło opisu: Fragment wstępu

Goliardus | 2013-07-18