1001 Paintings You Must See Before You Die

Cassell Illustrated
2011-09-01
2011-09-01
malarstwo 1001 obrazów sztuka

Kupiłem tą książkę ponieważ chciałem się nauczyć o historii malarstwa oraz zobaczyć najsłynniejsze obrazy świata ułożone chronologicznie.Zapoznałem się z największymi dziełami. W książce oprócz chronologii podane są
Tytuł obrazu, autor, rok powstania, wymiary oryginału,życiorys malarza,technika malowania np obraz na płótnie oraz miejsce w którym można ten obraz zobaczyć.Myślę że to ostatnie to cenna informacja dla kogoś kto chciałby dany obraz zobaczyć na żywo. Serdecznie polecam.

UWAGA - możecie się bardzo zgorszyć! - http://notkioksiazkach.blogspot.com/2011/04/1001-obrazow-ktore-warto-w-zyciu.html

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wolę Łysiaka ale to można mieć na półce w celu konfrontacji.

Wolę Łysiaka ale to można mieć na półce w celu konfrontacji.

Bardzo przyjemna książka. Wiele frajdy dostarcza.

Bardzo przyjemna książka. Wiele frajdy dostarcza.

Najwspanialszy prezent na Dzień Kobiet ! ;) Uwielbiam tę książkę!

Najwspanialszy prezent na Dzień Kobiet ! ;) Uwielbiam tę książkę!

Absolutny dekalog jeśli chodzi o dzieła sztuki. Każdy kto chce powiedzieć, że ma choć minimalne pojęcie o sztuce, musi przeczytać (i obejrzeć oczywiście) te pozycję.

Czyhałam na tą książkę wiele miesięcy. W końcu zdecydowałam się na jej kupno. ;-)

Książka posiada 1001 reprodukcji obrazów, które poleca obejrzeć (pol. w życiu, ang. before die) G. Dyer. Ponad 80 recenzentów opisało po krótce każdy z obrazów. Możemy dowiedzieć się co nie co o okresie powstania dzieła biorąc pod uwagę życiorys artysty, o samym twórcy i charakterze obrazów. Łatwo odnajdziemy się w tej książce - systemem alfabetycznym lecąc tytułami lub artystami.
Cieszy mnie przeogromnie fakt, że w tej książce umieszczono kilku... Polaków! W książkach o sztuce, które czytałam w przeszłości często byli oni pomijani. Znajdziemy tu dwa dzieła Matejki (i nie będzie to wcale "Bitwa pod Grunwaldem" czy "Rejtan"),obraz Chełmońskiego i Brandta. No, i Malewicza (ros>pol).
Pod każdym obrazem znajduje się datowanie dzieła, muzeum oraz jego lokalizację (miasto),w którym się znajduje oraz wymiary, dzięki którym możemy sobie urzeczywistnić jego realny wygląd.
Książka jest wędrówką przez Amerykę Południową, Północną, Europę, Azję i Australię. Jaki z tego wniosek? Musimy objeździć niemalże cały świat. :-)
Sama cieszę się również z faktu, że ta książka stawia przede mną, pasjonatką malarstwa, nowe nazwiska i nieznane, często niekojarzone dzieła. Spodobało mi się malarstwo skandynawskie, przede wszystkim norweskie. Urzekają mnie obrazy, których mój wzrok wcześniej nie miał okazji ujrzeć.
Polecam!!! ;-)

• Sztuka