Historia sztuki

Okładka książki Historia sztuki Stephen Farthing, Piotr Lewiński, Katarzyna Maleszko, Małgorzata Szubert
Okładka książki Historia sztuki
Stephen FarthingPiotr Lewiński Wydawnictwo: Arkady albumy
576 str. 9 godz. 36 min.
Kategoria:
albumy
Wydawnictwo:
Arkady
Data wydania:
2019-02-12
Data 1. wyd. pol.:
2019-02-12
Liczba stron:
576
Czas czytania
9 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788321350592
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
121
15

Na półkach:

Świetna jako dodatek do nauki, na pewno nie może służyć jako podręcznik czy główne źródło pozyskiwania wiedzy. Mi służyła do „poukładania” sobie w głowie tych informacji, które już przyswoiłam i w takim wypadku była wystarczająca. :)

Świetna jako dodatek do nauki, na pewno nie może służyć jako podręcznik czy główne źródło pozyskiwania wiedzy. Mi służyła do „poukładania” sobie w głowie tych informacji, które już przyswoiłam i w takim wypadku była wystarczająca. :)

Pokaż mimo to

avatar
208
26

Na półkach: ,

Książka jest bardzo dobrze zorganizowana pod kątem edytorskim - wielki plus! Do tego dobrej jakości zdjęcia i reprodukcje. Pozycja natomiast zawiodła mnie w związku z treścią - nieprzemyślany, według mnie, dobór informacji. Przy tak obszernym temacie, na tak małą ilość miejsca tekstowego, wiadomości powinny być skonsolidowane i starannie dobrane. To czyni z tej pozycji literackiej bardziej lekturę do poduszki niż popularnonaukową książkę, z której można się uczyć.

Książka jest bardzo dobrze zorganizowana pod kątem edytorskim - wielki plus! Do tego dobrej jakości zdjęcia i reprodukcje. Pozycja natomiast zawiodła mnie w związku z treścią - nieprzemyślany, według mnie, dobór informacji. Przy tak obszernym temacie, na tak małą ilość miejsca tekstowego, wiadomości powinny być skonsolidowane i starannie dobrane. To czyni z tej pozycji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1019
749

Na półkach:

Przegląd historii sztuki z różnych kontynentów i czasów. Dokładniejsza analiza wybranych dzieł pozwala je lepiej zrozumieć i interpretować.

Przegląd historii sztuki z różnych kontynentów i czasów. Dokładniejsza analiza wybranych dzieł pozwala je lepiej zrozumieć i interpretować.

Pokaż mimo to

avatar
351
202

Na półkach: ,

Informacje o kolejnych okresach w historii sztuki ciut za bardzo "wikipedyczne", natomiast świetną rzeczą w tej książce jest omówienie najważniejszych dzieł - ze zdjęciami wybranych elementów i komentarzem do nich; to naprawdę przydatne podczas wizyt w galeriach. Przyznaję też, że wolałbym, gdyby książka koncentrowała się na sztuce Zachodu, choć informacje o sztuce innych części świata też są jakoś ciekawe...

Informacje o kolejnych okresach w historii sztuki ciut za bardzo "wikipedyczne", natomiast świetną rzeczą w tej książce jest omówienie najważniejszych dzieł - ze zdjęciami wybranych elementów i komentarzem do nich; to naprawdę przydatne podczas wizyt w galeriach. Przyznaję też, że wolałbym, gdyby książka koncentrowała się na sztuce Zachodu, choć informacje o sztuce innych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
54
53

Na półkach:

Historia sztuki nie jest łatwym przedmiotem. Jej zakres obejmuje kilka tysięcy lat. By ją dobrze zrozumieć potrzeba nie tylko wiedzy artystycznej, ale i znajomości kultury, historii, geografii, polityki czy też warunków społecznych.

Publikacji na jej temat pojawia się bardzo dużo. Z większym lub mniejszym sukcesem oferują czytelnikom wędrówkę przez dzieje sztuki.

W tym roku Wydawnictwo Arkady opublikowało nową, uaktualnioną edycję angielskiej pracy „Art. The Whole Story” pod redakcją Stephen’a Farthing’a, z polskim tytułem „Historia Sztuki”.
Album ten to ponad 560 stron sztuki od czasów prehistorycznych, aż do performanców współczesności. Czym charakteryzuje się publikacja?

Przede wszystkim zwartą, jasną szatą graficzną, która ułatwia czytelne rozeznanie się w stylach. Każdy rozdział zaczyna się osią czasu, dość dokładnie obrazującą kierunki i ich wzajemne przenikanie. Potem odnajdujemy streszczenie konkretnego, omawianego rozdziału, by dojść do kolejnej chronologii – ważnych dat z dziejów historii sztuki i samej historii. Ciekawą formą autorzy zaznaczyli wybrane przez siebie dzieła. Poświęcają miejsce na dokładny opis jednej z prac w każdym styku. Prezentują dokładniejsze zdjęcia wraz ze zbliżeniami, opisem historycznym oraz ewentualnymi powiązaniami z innymi dziełami. I tak mamy na przykład Sztandar z Ur, Dyskobola, Ewnageliarz celtycki, tkaninę z Bayeux, Zdjęcie z Krzyża Weyden’a, Burzę Giorgiona, Kaplicę Sykstyńska, Caravaggia, Rembrandta, Canaletto, Manet;’a, Courberta, Renoir’a, Hoppera, Kandinsky’iego, Picassa, Klee, Dalego, Kahlo,. Epsteina, Pollocka, Warhola, a więc jak widzimy cały przekrój stylów i osobowości.
Dość sporo miejsca autorzy poświęcają sztuce Dalekiego Wschodu oraz Ameryce Południowej. Z tej racji zapoznać możemy się z pracami indyjskich twórców (Dadiya, Lochan),sztuką aborygenów (Rover Thomas, Tjakamarra),sztuką japońskiej (Kusama, Xiaogang, Hokusai),Chin czy tez Korei.
Wchodząc w XX wiek, Farthing pokazuje współczesną fotografię, sztukę op art, pop art, video, performance, hiperrealizm, grafitti. Mamy przekrój przez wszystkie style oraz kierunki, wydarzenia i artystów.

Oczywiste jest jednak, że nie wszystko odnajdziemy w tej publikacji. Wybór dzieł nigdy nie jest łatwy w przypadku tak obszernych książek. Jednak autorom nie chodziło o pełen wykaz nazwisk/dat/dzieł, a pokazanie odbiorcy jak podchodzić do dzieła sztuki. Jak pisze Richard Cork – wybitny krytyk sztuki:

„Lektura tej jakże potrzebnej książki pobudzi na różnych płaszczyznach naszą reakcję na wizję artysty.[…] W czasie obcowania z nimi nic nie powinno zakłócać kontaktu z samym dziełem sztuki i uważnej obserwacji. O to przecież chodzi, żeby naprawdę zobaczyć jak najwięcej.”

Myślę, jako historyk sztuki, że założenia podstawowe udało się zrealizować. Różnorodność prac prezentuj taki zakres dzieł, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Ciekawe i wnikliwe opisy zachęcą miłośników sztuki do bacznej jej obserwacji. Może obudzą w kimś nowe zamiłowanie do sztuk pięknych, a przynajmniej pokażą, że odkrywanie skarbów muzeów może być niezwykłą przygodą.

Historia sztuki nie jest łatwym przedmiotem. Jej zakres obejmuje kilka tysięcy lat. By ją dobrze zrozumieć potrzeba nie tylko wiedzy artystycznej, ale i znajomości kultury, historii, geografii, polityki czy też warunków społecznych.

Publikacji na jej temat pojawia się bardzo dużo. Z większym lub mniejszym sukcesem oferują czytelnikom wędrówkę przez dzieje sztuki.

W tym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1445
1429

Na półkach:

W kręgu sztuki
Nie trzeba być znawcą sztuki, by doceniać piękno, by reagować emocjonalnie na widok danego obrazu czy rzeźby. Jednak wiedza na temat tego, w jaki sposób dane dzieło powstało, co wydarzyło się w życiu danego artysty, że sprowokowało go właśnie do stworzenia tego, a nie innego dzieła, świadomość charakterystycznych cech danej epoki, jej ograniczeń, a także głównych nurtów jest cenna, jeśli chcemy spojrzeć na dane dzieło holistycznie, jeśli – poza emocjami, jakie wywołuje – chcemy lepiej je zrozumieć. Temu służy historia sztuki, której przedmiotem poznania są sztuki wizualne w ujęciu historycznym, pozwalająca na analizę w szerszym kontekście, na ocenę nie tylko subiektywną, ale i merytoryczną, a także na przekonanie się o wartości danego dzieła sztuki –mierzonej nie tylko jego wartością rynkową, ale siłą oddziaływania dzieła, poprawnością kompozycji, techniką jego wykonania.
W ten świat sztuki wprowadzić nać może wspaniała publikacja, która pojawiła się na rynku za sprawą Wydawnictwa Arkady. Książka pt. „Historia sztuki”, pod redakcją naukową Stephena Farthinga, to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników sztuki, ale dla wszystkich, którzy dopiero chcą odkrywać wspaniałe dzieła i ich twórców, którzy chcą zdobyć przynajmniej elementarną wiedzę na ten temat. Bogato ilustrowana publikacja przedstawia najważniejsze działa sztuki, prezentowane w znanych i cenionych galeriach i muzeach na całym świecie, wraz z informacją dotyczącą artysty i najważniejszymi informacjami dotyczącymi danego dzieła.
Prezentacja tych dzieł nie odbywa się z oderwaniem od danego okresu, w którym one powstały. Znajdziemy tu zatem podział na okresy historyczne, wraz z obszerną ich charakterystyką i przedstawieniem najważniejszych wydarzeń na osi czasu, dzięki czemu zyskamy świadomość tego, jak wiele czynników ma wpływ na rozwój sztuki, na zmiany w podejściu do niej, w jej traktowaniu, ale i sposobach wyrazu.
Książka została podzielona na sześć części, z których pierwsza omawia czasy od prehistorii do XV wieku, druga obejmuje wiek XV i XVI , kolejna – wiek XVII i XVIII. Część czwarta traktuje wydarzeniach i dziełach wieku XIX, piąta obejmuje okres od roku 1900 do 1945, zaś ostatnia czas od roku 1946 do chwili obecnej. Dzięki kolejnym rozdziałom książki poznajemy starożytną sztukę naskalną, jaskiniową i naziemną, zachwycimy się rysunkami z Nazca, zaczniemy rozpoznawać dzieła sztuki egejskiej czy przedmioty reprezentujące wczesną sztukę prekolumbijską. Wiek XV i XVI pozwoli nam zachwycić się sztuką niderlandzką i dziełami renesansu, a także poznać charakterystyczne cechy sztuki Islamu czy Afryki.
Wiek XVII, będący czasem wielkich zmian w całej Europie, będzie dla nas okazją do zachłyśnięcia się sztuka baroku, dowiemy się także czym jest malarstwo radź puckie, ukazujące kulturę dworską i malownicze ceremoniały minionych czasów Indii. Zagłębimy się także w zagadnienie związane ze sztuką chińską, która rozwinęła się mocno na początku XVII wieku, kiedy do potęgi doszła konfederacja plemion z Mandżurii. Kolejny rozdział wprowadzi nas w sztukę burzliwego, XIX wieku – poznamy zarówno cechy akademizmu francuskiego, jak i rodzimą sztukę Ameryki Północnej czy modny wówczas orientalizm.
Stworzy to podwaliny pozwalające nam zrozumieć dalszy rozwój sztuki, a także zmianę podejścia do tego, co za sztukę dopiero zaczynano uznawać w wieku XX (fotografia). Poznamy także tajniki awangardowego ruchu zwanego fowizmem, a także cechy futuryzmu, orfizmu czy łuczyzmu, po czym spojrzymy na świat okiem surrealistów czy twórców nowoczesnej rzeźby. Ostatni rozdział wprowadzi nas w świat ekspresjonizmu abstrakcyjnego, europejskiej abstrakcji lirycznej, poszukiwać będziemy również początków performance`u.
To zaledwie kilkanaście z wielu zagadnień, nurtów, trendów, stylów, które pojawiały się w sztuce na przestrzeni wieków. I choć zapewne nie wszystkie mieszczą się na naszym poczuciu estetyki, nie wszystkie będziemy równie cenić, to jednak warto je znać, warto mieć świadomość, jakie wydarzenia, jakie przemiany w świadomości pociągnęły za sobą ich wystąpienie. To wszystko jest możliwe dzięki wspaniałej i obszernej (liczącej niemal sześćset stron) publikacji „Historia sztuki”, która nie tylko wyposaża nas w wiedzę, ale zmienia nasze postrzeganie rzeczywistości i pozwala zrozumieć wpływ dzieł na nasze serca i dusze.

W kręgu sztuki
Nie trzeba być znawcą sztuki, by doceniać piękno, by reagować emocjonalnie na widok danego obrazu czy rzeźby. Jednak wiedza na temat tego, w jaki sposób dane dzieło powstało, co wydarzyło się w życiu danego artysty, że sprowokowało go właśnie do stworzenia tego, a nie innego dzieła, świadomość charakterystycznych cech danej epoki, jej ograniczeń, a także...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1622
1613

Na półkach:

„Historia sztuki” pod redakcją Stephena Farthinga, jakkolwiek patetycznie i wyniośle to nie zabrzmi, jest hołdem złożonym sztuce. Nie da się tej obszernej – jakże pięknie skądinąd wydanej – książki czytać inaczej, niż przez pryzmat poczucia triumfu szeroko rozumianej kultury. Świadomość jej znaczenia, nie tylko dla naszej historii, ale także codziennego życia i tożsamości, umacnia się wraz z lekturą recenzowanej pozycji – uzmysławia ona bowiem czytelnikowi, że sztuka to nie tyle abstrakcyjny, czysto estetyczny byt, ile ważna część naszej cywilizacji.

Pełna recenzja książki na stronie:
http://moznaprzeczytac.pl/historia-sztuki-farthing-stephen/

„Historia sztuki” pod redakcją Stephena Farthinga, jakkolwiek patetycznie i wyniośle to nie zabrzmi, jest hołdem złożonym sztuce. Nie da się tej obszernej – jakże pięknie skądinąd wydanej – książki czytać inaczej, niż przez pryzmat poczucia triumfu szeroko rozumianej kultury. Świadomość jej znaczenia, nie tylko dla naszej historii, ale także codziennego życia i tożsamości,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2516
803

Na półkach: ,

rewelacyjne kompendium wiedzy na temat sztuki światowej

http://slowemmalowane.blogspot.com/2019/03/historia-sztuki-red-stephen-farthing.html

rewelacyjne kompendium wiedzy na temat sztuki światowej

http://slowemmalowane.blogspot.com/2019/03/historia-sztuki-red-stephen-farthing.html

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  252
 • Przeczytane
  29
 • Sztuka
  13
 • Posiadam
  12
 • Teraz czytam
  11
 • Chcę w prezencie
  5
 • Historia
  4
 • Chcę mieć
  3
 • Historia sztuki
  3
 • Do kupienia
  2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia sztuki


Podobne książki

Okładka książki Janina Turek. Zapiski codzienne Jolanta Brach-Czaina, Ewa Janeczek, Monika Kozioł, Joanna Kubicka, Dominika Mucha, Anna Pekaniec, Maria Anna Potocka, Mariusz Szczygieł, Janina Turek
Ocena 7,0
Janina Turek. ... Jolanta Brach-Czain...
Okładka książki Dekady w cieniu Krzysztof Biliński, Edward Bulwer-Lytton, Norbert Góra, Wojciech Gunia, Łukasz Gwiżdż, Dawid Kain, Jarosław Klonowski, Tobiasz Kruk, Łukasz Krukowski, Tadeusz Miciński, Anna Musiałowicz, Joanna Pypłacz, Juliusz Wojciechowicz, Marek Zychla
Ocena 9,5
Dekady w cieniu Krzysztof Biliński,...
Okładka książki Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945 Andrzej Chwalba, Żanna Komar, Jacek Purchla, Monika Rydiger
Ocena 8,5
Niechciana sto... Andrzej Chwalba, Ża...
Okładka książki Secesja w Poznaniu Magdalena Adamczewska, Jan Skuratowicz, Piotr Walichnowski
Ocena 9,4
Secesja w Pozn... Magdalena Adamczews...

Przeczytaj także