Historia sztuki

Stephen FarthingPiotr Lewiński Wydawnictwo: Arkady albumy
Arkady
albumy
2019-02-12

Przegląd historii sztuki z różnych kontynentów i czasów. Dokładniejsza analiza wybranych dzieł pozwala je lepiej zrozumieć i interpretować.

Informacje o kolejnych okresach w historii sztuki ciut za bardzo "wikipedyczne", natomiast świetną rzeczą w tej książce jest omówienie najważniejszych dzieł - ze zdjęciami wybranych elementów i komentarzem do nich; to naprawdę przydatne podczas wizyt w galeriach. Przyznaję też, że wolałbym, gdyby książka koncentrowała się na sztuce Zachodu, choć informacje o sztuce innych...

Historia sztuki nie jest łatwym przedmiotem. Jej zakres obejmuje kilka tysięcy lat. By ją dobrze zrozumieć potrzeba nie tylko wiedzy artystycznej, ale i znajomości kultury, historii, geografii, polityki czy też warunków społecznych.

Publikacji na jej temat pojawia się bardzo dużo. Z większym lub mniejszym sukcesem oferują czytelnikom wędrówkę przez dzieje sztuki.

W tym...

W kręgu sztuki
Nie trzeba być znawcą sztuki, by doceniać piękno, by reagować emocjonalnie na widok danego obrazu czy rzeźby. Jednak wiedza na temat tego, w jaki sposób dane dzieło powstało, co wydarzyło się w życiu danego artysty, że sprowokowało go właśnie do stworzenia tego, a nie innego dzieła, świadomość charakterystycznych cech danej epoki, jej ograniczeń, a także...

„Historia sztuki” pod redakcją Stephena Farthinga, jakkolwiek patetycznie i wyniośle to nie zabrzmi, jest hołdem złożonym sztuce. Nie da się tej obszernej – jakże pięknie skądinąd wydanej – książki czytać inaczej, niż przez pryzmat poczucia triumfu szeroko rozumianej kultury. Świadomość jej znaczenia, nie tylko dla naszej historii, ale także codziennego życia i tożsamości,...

rewelacyjne kompendium wiedzy na temat sztuki światowej

• Sztuka
  • Chcę w prezencie
  • Historia
  • Historia sztuki
  • Do kupienia
  • Chcę mieć
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Historia sztuki