Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola

The Fourth Crusade and the Sack of Constantinople
historia
Natalia Rataj
krucjata Konstantynopol

Bardzo dobra książka, chociaż jeżeli chodzi o krucjaty to czytałem już lepsze.

To moja pierwsza książka o krucjatach i na pewno nie ostatnia, już sama ta deklaracja służy za ocene książki. A jest to typowo popularnonaukowe opracowanie, lekkie w czytaniu, barwne w opisie, zachowujące wartość merytoryczną. Sama historia fascynująca, a opat Marcin kradnący relikwie w Konstantynopolu pozostanie w mojej głowie jako wizytówka tej opowieści.

Po klęsce krzyżowców pod Hittinem i utracie Jerozolimy, po umiarkowanych sukcesach III wyprawy, kwestią czasu było ostateczne wyparcie chrześcijan z kurczących się coraz bardziej królestw w Ziemi Świętej.
Z inicjatywy papieża Innocentego III zaczęto organizować kolejną wyprawę.
Autor doskonale wprowadza czytelnika w atmosferę, mentalność, emocje, religijne uniesienia...

Tym razem Wydawnictwo Astra oddało do rąk czytelników książkę na temat Czwartek krucjaty autorstwa Jonathana Phillipsa. I jest to naprawdę godna polecenia pozycja. Autor rozpoczyna swoją opowieść w 1187 roku, czyli roku klęski chrześcijan pod Hittin, a kończy upadkiem Cesarstwa Łacińskiego(1261), które wyrosło po zdobyciu Konstantynopola przez siły czwartej krucjaty....

Świetna książka historyczna. Autorka w ciekawy sposób przedstawia historię czwartej krucjaty. Książka napisana jest przystępnym językiem i trzyma się faktów historycznych. Potrafi bardzo zaciekawić. Polecam każdemu

Dyskusje

• Historia