Pokój straceń

Okładka książki Pokój straceń Jeffery Deaver
Okładka książki Pokój straceń
Jeffery Deaver Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lincoln Rhyme (tom 10) kryminał, sensacja, thriller
Lincoln Rhyme (tom 10)
2013-06-04
Łukasz Praski
literatura amerykańska Łukasz Praski

Okładka książki Uczeń Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt
Uczeń Michael Hjorth, Han...
Okładka książki Ciemne sekrety Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt
Ciemne sekrety Michael Hjorth, Han...

Po dłuższej przerwie postanowiłem wrócić do Deavera. Muszę przyznać, że kolejna książka z duetem Rhyme i Sachs nie zawiodła moich oczekiwań.
Plusy:
- pomysł na fabułę na czasie, bezkarność wszelkiego typu podmiotów politycznych;
- ludziom WŁADZY wydaje się, że są nietykalni i niezniszczalni (skąd my to znamy);
- totalna inwigilacja zwykłego obywatela nadchodzi nieuchronnie;
- eliminując wrogów kraju trzeba liczyć się ze skutkami ubocznymi;
- ale czy dla realizacji celów można poświęcić życie niewinnych ludzi;
- czy na pewno „słuszny” cel uświęca podjęte działania;
- na czasie, w dobie technologii, sam pomysł na Pokój Straceń i jego funkcjonowanie;
- jak zwykle niezawodni Amelia Sachs i Lincoln Rhyme;
- początek nie zachwycił, ale im dalej, tym dynamika akcji przyśpiesza;
- połączenie wątków kryminalnych, politycznych, a nawet kulinarnych;
- życie to nie tylko biel i czerń, mamy też inne odcienie szarości;
- zakończenie jak zwykle u pisarza zaskakujące.
Minusy:
- jak dla mnie za wiele skomplikowanych motywów politycznych;
- za mało samych analiz dokonywanych przez bohaterów.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- totalna inwigilacja zwykłego obywatela nadchodzi...

W hotelu na Bahamach ginie Robert Moreno, obywatel USA mieszkający w Ameryce Południowej. Zastrzelony przez snajpera Moreno, był obserwowany przez jedną z rządowych agencji bezpieczeństwa, która otrzymała sygnał o planowanym przez niego zamachu terrorystycznym na siedzibę koncernu naftowego na Florydzie.
Lincoln Rhyme i Amelia Sachs uczestniczą w śledztwie przeciwko służbom, które mogły wykonać egzekucję na rzekomym terroryście. Sachs zbiera informacje o Morenie, odtwarzając przebieg jego pobytu w Nowym Jorku, natomiast Rhyme wyrusza na Bahamy, aby na miejscu odnaleźć dowody fizyczne popełnionego przestępstwa. Tropiąc wytrawnego snajpera, sam naraża się na śmiertelne niebezpieczeństwo.
Rhyme i Sachs przekonują się, że ktoś popełnił błąd, a sprawa może się przedstawiać zupełnie inaczej, niż zakładali. Czy uda im się dotrzeć do prawdy? Czy zdołają odnaleźć winnych, wychodząc cało z opresji?

Lincoln Rhyme i Amelia Sachs uczestniczą w śledztwie przeciwko...

No cóż, kolejna książka z genialnej serii. Wciąga czytelnika i trzyma w napięciu do ostatnich stron. Pora na kolejny tom i ponowne spotkanie z Lincolnem i Amelią!

Nie wiem, czy to już moje wypalenie w tym gatunku książek, czy po prostu każdy następny tom wydaje mi się coraz bardziej rozciągnięty i nużący. Ten również czytałam z sentymentu i ze względu na bohaterów, których nie przestałam lubić. Jednak sama akcja ani trochę mnie nie trzymała przy czytaniu. Każda kolejna kartka tylko mnie męczyła i właściwie chciałam skończyć ten tytuł dla samego skończenia.
Może rzeczywiście się wypaliłam i pora zrobić sobie dłuższą przerwę od Lincolna, a może coś się zmieniło w sposobie pisania autora i dlatego tak drętwo wydaje mi się toczyć akcja.

Absolutnie genialna seria. Moja ocena to 10 na 10.
Jest tu wszystko: miłość, kryminał, akcja, tajemnice. Jeden z tomów ulokowany został we Włoszech!
Do tego wielki szacunek do autora - to jest czternaście tomów, a nie ma grama nudy. Każdy tom jest inny. Każdy budzi zaciekawienie, wciąga. Przepadłam na ostatnie dwa i pół tygodnia i przeczytałam wszystkie tomy pod rząd.
W tym tygodniu wypatrzyłam w telewizji serial na podstawie pierwszego tomu - "Kolekcjoner kości", jednak nie powalił mnie. W mojej opinii, jest dużo gorszy od powieści. W powieści Amelia jest silną kobietą o niesamowitej osobowości. W serialu wygląda bardziej jak maskotka Rhyme`a. Zdecydowanie bardziej polecam książki.
Czternasty tom został w Polsce opublikowany w 2019 roku i od tego czasu cisza... Szkoda. Nie obraziłabym się za dalsze części cyklu... ;)
Cała serię bardzo polecam!!!

Absolutnie genialna seria. Moja ocena to 10 na 10.
W tym...

Robert Moreno zostaje zastrzelony a pokoju hotelowym na Bahamach. Mężczyzna znany był ze swoich antyamerykańskich poglądów. Razem z nim życie tracą dziennikarz, który miał przeprowadzić z nim wywiad i ochroniarz Morena. Za zabójstwami stoi jedna z agencji rządowych. Lincoln Ryhme i Amelia Sachs mają przed sobą niełatwe zadanie, wciągnięci zostają w świat terroryzmu, pułapek i spisków.

Ten tom ma chyba najbardziej zawiłą intrygę ze wszystkich dotychczas przeze mnie przeczytanych. Nie jest to część, która podobało mi się najbardziej, ale czytało się przyjemnie. Zżyłam się z bohaterami, i bardzo lubię do nich wracać.

To już kolejna część serii, którą świetnie się czyta :) Tym razem bohaterowie mają do czynienia z bardziej złożoną sprawą. Ale jakże oryginalną. Jak zwykle akcja trzyma w napięciu do samego końca.

Kolejna zagadka, którą może rozwiązać tylko Lincoln Rhyme. Nie wiem co takiego jest w tej serii, ale bardzo dobrze mi się ją czyta. Świetne pozycje na odreagowanie i odpoczynek po pracy. Ten tom to chyba najbardziej skomplikowana zagadka, z jaką miała do czynienia nasza detektywistyczna para. Dobra rozrywka.

Kapitalna. Już dawno nie czytałem nic tego Autora, ale lektura Pokoju straceń utwierdza mnie w przekonaniu, że to bardzo zdolny pisarz i poniżej pewnego poziomu nie schodzi. Ta książka to dziesiąty tom przygód duetu Rhyme-Sachs i nie zdziwiłbym się gdyby pojawiła się rutyna i lekkie zmęczenie materiału, w końcu to już dziesiąty tom. Nic bardziej mylnego. Deaver stworzył bardzo świeżą, oryginalną i powalającą wręcz pomysłowością opowieść. Wątki serwujące dużą dawkę zaskoczeń i zwrotów akcji zostały poprowadzone po mistrzowsku. Wady? Może niepotrzebnie wszystko jest tak skomplikowane, ale to już widocznie znak firmowy pisarza i jeśli czyta się uważnie to można to wszystko ogarnąć a przynajmniej większość, bo zostało mi kilka pytań bez odpowiedzi. Przerwa od Deavera chyba zrobiła mi dobrze, bo nabrałem nowego apetytu na jego powieści i już wkrótce zabieram się za Kolekcjonera skór. Polecam. Osiem gwiazdek (rewelacyjna).

Ulubiony duet ponownie w działaniu!
Książka obszerna, ale za to jak można się wciągnąć w akcję. Jak zwykle w przypadku Amelii i Lincolna sprawa ciekawa, zagmatwana, a przede wszystkim wciągająca. Kolejny raz Deaver pokazał klasę!

Ulubiony duet ponownie w działaniu!

• Jeffery Deaver