Krótka historia Stephena Hawkinga

2013-06-06
2013-06-06
Mariusz Seweryński

IG: ksiazki_wloczykija
To zadziwiający człowiek, który uczył życia innych. Wzór do naśladowania dla mnie. W pewnym momencie swojego życia, miałam okazję poznać prawą rękę Stephena, który towarzyszył mu każdego dnia jak i razem konstruowali rakiety, a raczej to z czego ma zostać wykonana dana rakieta. Wielodniowa rozmowa z tym człowiekiem sprawiła, że narodziłam się jako zupełnie inna osoba. A postrzeganie Hawkinga w moich oczach na zawsze się zmieniło.

Styl pisania Ferguson jest wciągający i przystępny, dzięki czemu złożone koncepcje naukowe są zrozumiałe dla czytelników o różnym poziomie wiedzy naukowej. Umiejętnie łączy osobiste anegdoty, naukowe wyjaśnienia i kontekst historyczny, tworząc dobrze zaokrągloną narrację, która trzyma czytelnika w napięciu od początku do końca.

Jedną z mocnych stron tej książki jest jej zdolność do uchwycenia istoty Stephena Hawkinga zarówno jako genialnego naukowca, jak i odpornej jednostki. Ferguson zagłębia się w jego osobiste zmagania z ALS (stwardnieniem zanikowym bocznym),jednocześnie podkreślając jego niezachwianą determinację do dalszego przesuwania granic w dziedzinie fizyki teoretycznej jak i w życiu.

W całej "Krótkiej historii Stephena Hawkinga" Ferguson płynnie łączy kluczowe momenty w życiu Hawkinga z jego przełomowymi odkryciami. Od jego rewolucyjnej pracy nad czarnymi dziurami po badanie podróży w czasie i początków wszechświata, każdy rozdział oferuje wgląd zarówno w naukowe znaczenie, jak i osobiste motywacje stojące za tymi osiągnięciami.

Co więcej, Ferguson przedstawia Stephena Hawkinga nie tylko jako genialnego naukowca, ale także jako odporną jednostkę, która przeciwstawiła się wszelkim przeciwnościom losu w walce z ALS. Podkreślając jego determinację i wytrwałość, dodaje głębi jego postaci i inspiruje czytelników jego niezwykłą historią.

Dzięki przemyślanej opowieści i wnikliwej analizie, Ferguson ożywia podróż Stephena Hawkinga w angażujący i przystępny sposób.

IG: ksiazki_wloczykija

Krótka historia Stephena Hawkinga to biografia połączona z opisem najważniejszych teorii w kosmologii i astrofizyce. Książka jest napisana dosyć lekkim językiem, więc może przeczytać ją każdy, nie tylko osoby, które mają pojęcie w tematach teorii względności, promieniowania Hawkinga przy czarnych dziurach czy powstania wszechświata. Jeżeli ktoś chce zwiększyć swoją świadomość na temat funkcjonowania wszechświata oraz poznania historii jednego z najpopularniejszych astrofizykow to jest to książka dla niego.

Prezent. Średnio przepadam za biografiami. Postaci Stephena nie trzeba nikomu przedstawiać. Autorka udanie połączyła samą biografię z przedstawieniem samej pracy wielkiego fizyka.
Jestem więc zadowolony z lektury. Niestety to wydanie (nie wiem czy są inne) jest grubym klocem wydrukowanym na papierze o gramaturze tektury...

Siegnoąłem po te książkę przez pomyłkę, bo czy "Krótka historia Stephena Hawkinga" , a "Kurtka historia czasu" Stephena Hawkinga nie brzmi podobnie. Sięgnięcie było pomyłką, lecz już sama lektura nie, w pełni świadoma ilustracja życia tego znakomitego fizyka, który "poznał myśli Boga". To tak jakby pyłek zrozumiał człowieka , ja po przeczytaniu tej książki nie jestem w stanie wyobrazić sobie Boga-Wszechświata, aczkolwiek książka ta rysuje zarys tego ogromu i charakter praw nim zadzacych.
Przybliża nam pełny zwrotów życiorys. Można powiedzieć, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, jak na przykład zabieg, który wyłączył całkowicie zmysł mowy Stephena, pozwolił mu lepiej komunikować się za pomocą eletronicznego narratora i jednocześnie uratował mu życie.

książka bardzo trudna ze względu na naukowe opisy badań Hawkinga, mimo że jestem z wykształcenia fizykiem trudne nawet dla mnie, ciekawa część o życiu prywatnym
koniec książki bardzo rozczarowuje bo bohater z nauki skręca w stronę filozofii

koniec książki bardzo rozczarowuje bo bohater z nauki skręca w stronę filozofii

Doskonale napisana biografia genialnego myśliciela, kosmologia, fizyka, naukowca a przy tym nieuleczalnie chorego człowieka. Sporo naukowych faktów z życia i teorii Hawkinga autorka w sposób jasny i zrozumiały wyjaśnia, tak więc warto przeczytać aby zrozumieć także istotę odkryć współczesnego Einsteina. Polecam gorąco.

Jeśli ktoś zamierza poznać biografię Stephena Hawkinga, to jest to bardzo dobra pozycja i godna polecenia. Lecz jeżeli ktoś chce przy okazji poznać astrofizykę, to proszę uważać.
Na stronach 99-102 autorka próbuje wyjaśnić skąd bierze się promieniowanie Hawkinga czarnych dziur. Używa w tym celu stwierdzenia, że w procesie kreacji par w pobliżu horyzontu czarnej dziury powstają pary cząstek, z których jedna ma dodatnią energię, a druga ujemną.
Niestety cząstki o ujemnej energii nie istnieją. Żeby nie zanudzać dalsze wyjaśnienia przeniosłem na moja stronę internetową -> http://www.januszszczachor.cba.pl/polish-extra/jak-interpretowac-ujemne-energie-czastek

uzasadnienie oceny:

uzasadnienie oceny:

Wybitny człowiek o wybitnym charakterze. Warto poznać jego życie, chociaż nie wszystkie fragmenty w książce były dla mnie łatwe.

Pasjonująca książka o genialnym człowieku.

Pasjonująca książka o genialnym człowieku.

• Biografie
  • Popularnonaukowe