rozwiń zwiń

Gai-Jin

Okładka książki Gai-Jin
James Clavell Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Cykl: Saga Azjatycka (tom 3) powieść przygodowa
1216 str. 20 godz. 16 min.
Kategoria:
powieść przygodowa
Cykl:
Saga Azjatycka (tom 3)
Tytuł oryginału:
Gai-Jin
Wydawnictwo:
Vis-á-Vis/Etiuda
Data wydania:
2012-10-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Data 1. wydania:
1993-01-01
Liczba stron:
1216
Czas czytania
20 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379980819
Tłumacz:
Grażyna Grygiel, Piotr Staniewski, Witold Nowakowski
Tagi:
Japonia shogun samuraje
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
438 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
70
17

Na półkach: ,

Gai-jin to powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w XIX wiecznej Japonii. Tłem wydarzeń jest autentyczny incydent, który miał miejsce w 1862 r. Czterech obcokrajowców zostało zaatakowanych przez samurajów na Tokaido (droga łącząca Kioto z Edo) na skutek nieporozumienia wynikającego z różnic kulturowych. Jak przystało na Jamesa Clavella, ta powieść to nie tylko wartka akcja, przeplatające się losy bohaterów, mnóstwo intryg i jeszcze więcej podjętych decyzji, które w przyszłości doprowadzą do nieoczekiwanych skutków ale także ogromne kompendium wiedzy o XIX wiecznej Japonii. Powieść bardzo realistycznie przedstawia tamte czasy, dzięki czemu bohaterowie napotykają często na swej drodze na naturalne przeszkody, o których my, ludzie XXI w. nawet nie pomyślimy. Bardzo podobał mi się sposób narracji, który zawierał wiele retrospekcji. Często czytelnik najpierw jest świadkiem jakiś wydarzeń a dopiero potem dowiaduje się jak do nich doszło. Ciekawym pomysłem jest zabieg polegający na tym, że w trakcie rozmowy jedna postać wypowiada słowa, które kojarzą się z czymś drugiej postaci i ta na chwilę popada w zamyślenie, dzięki czemu czytelnik dowiaduje się o wydarzeniach z przeszłości. Bardzo podobał mi się także sposób łączenia różnych scen. Otóż w jednym miejscu wioski rozmowa postaci zostaje na chwilę przerwana przez wystrzał z działa. W innej części wioski ktoś próbuje przemknąć niepostrzeżenie przez posterunek ale na chwilę zatrzymuje się bo usłyszał wystrzał. Dzięki wspólnemu elementowi w postaci tego samego odgłosu czytelnik orientuje się, że obie sceny rozgrywały się w tym samym czasie. To bardzo oryginalny sposób pozwalający na zachowanie chronologii. Powieść nie ma wyraźnego początku ani końca. Czytelnik staje się obserwatorem już dziejących się wydarzeń i odkładając przeczytaną książkę ma wrażenie, że świat powieści nadal żyje ponieważ wydarzenia dzieją się nadal tylko on już ich nie obserwuje. Warto nadmienić, że powieść w pewnym momencie ma taki zwrot akcji, którego się kompletnie nie spodziewałem! Powieść często jest nazywana kontynuacją Shoguna. To prawda ale czyta się ją inaczej i nie trzeba przeczytać Shoguna by zabierać się za Gaijina. W całej powieści jest wspomniane tylko o tym do czego doprowadziły rządy Toranagi oraz wzmianka o potomkach Anjinsana. Powieść czyta się z innej perspektywy. W Shogunie była opisana Japonia oczami Europejczyka a w Gaijinie jest opisane zachowanie Europejczyków oraz ich technologia oczami Japończyków. Podsumowując - polecam!

Gai-jin to powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w XIX wiecznej Japonii. Tłem wydarzeń jest autentyczny incydent, który miał miejsce w 1862 r. Czterech obcokrajowców zostało zaatakowanych przez samurajów na Tokaido (droga łącząca Kioto z Edo) na skutek nieporozumienia wynikającego z różnic kulturowych. Jak przystało na Jamesa Clavella, ta powieść to nie tylko...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    723
  • Przeczytane
    546
  • Posiadam
    174
  • Teraz czytam
    28
  • Japonia
    13
  • Audiobook
    11
  • Ulubione
    11
  • Historyczne
    10
  • 2023
    9
  • Chcę w prezencie
    8

Cytaty

Więcej
James Clavell Gai-Jin Zobacz więcej
James Clavell Gai-Jin Zobacz więcej
James Clavell Gai-Jin Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także