Gai-Jin
Japonia, shogun, samuraje
joly_fh

Akcja kolejnej wielkiej powieści azjatyckiej J.Clavella, akcja Gai-Jina rozgrywa się w XIX-wiecznej Japonii, 260 lat po wydarzeniach opisanych w Shogunie, a jej bohaterami są Toranaga Yoshi (potomek Shoguna) oraz Malcolm Struan (wnuk Dirka Struana, Tai-Pana, założyciela wielkiej sieci handlowej Noble House). Mamy tu panoramę Japonii, wkraczającej w nowoczesność, a jednocześnie targanej separaratystycznymi spiskami tajnych sprzysiężeń samurajów, dążących do wypędzenia wszystkich cudzoziemców z kraju. Walkę z nim musi podjąć pan Toranaga Yoshi, a tymczasem do Jokohamy przbywa nowy ga-jin, Malcolm Struan...

źródło opisu: Wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda, 2012

źródło okładki: www.etiuda.net

Rebel | 2018-10-24
Przeczytana: październik 2018

Ciekawa historia osadzona w czasach tuz przed upadkiem szogunatu w Japonii. Ciekawie przedstawiony kontrast światopoglądowy między mieszkańcami Europy a Japonii, z romansem i polityką w tle.

CzytAśka | 2018-08-03
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Kolejny raz zapraszam Was na www.czytaska.pl w świat egzotycznej, XIX-wiecznej Japonii z rozmachem odmalowany przez Jamesa Clavella. Tym razem Gai-Jin.

Moon | 2018-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2018

Szczerze mówiąc/pisząc to wymęczyłam,nie ma porównania z Shogunem. Na razie mam dosyć Japonii.

gwiazdka | 2018-04-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2018
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Nareszcie wymęczyłam. A sięgając po „Gai- Jin” spodziewałam się powieści na miarę Tai- pan czy Noble Mouse. Tymczasem rozczarowanie i podobnie jak jeden z czytelników, sprawdzałam, czy powieść jest na pewno autorstwa Clavella, tak odbiegała jakością od innych tomów. Z książki wiało dla mnie nudą, nadmiar opisów, niepotrzebne wątki, za dużo opisów chwil spędzanych w łóżkach. Poza tym, chociaż bohaterowie nieźle skonstruowani, to brakowało jakiejś jednej wybitnej postaci. Mnie książka nudziła i chociaż te nieliczne opinie , które zostały zapisane w LC są raczej pozytywne, ja się wyłamię, bo męczyć powieść tydzień (nawet tak grubą, jak ta) świadczy o tym, że nie do końca było to coś ciekawego. Daję książce ocenę dobrą, bo były momenty, że odnajdywałam talent Clavella, większość jednak miała poziom albo przeciętnego romansu, albo podsłuchanych dialogów między posłami.

Rosemaster | 2018-01-04

Nuda, nuda, nuda. Bardzo się zawiodłem. Wydawało mi się, że to nie ten autor. Przepaść pomiędzy Shogunem ,a Tai Panem

Marciuchna | 2017-10-28
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane
Przeczytana: 28 października 2017

Ze względu na złą jakość ebooka musiałam odłożyć a zapowiadała się świetnie.

GrzechM | 2016-07-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papier

Lubię długie książki szczególnie jeśli przypominają Gai-jin. Szkoda, że nie czytałem całego zbioru Clavella hronologicznie, nawiązuje do wcześniejszych bohaterów z sagi azjatyckiej, przez co trochę się traci szczegółów. i tak bylo warto.

| 2016-06-20

Pamiętam, gdy podlotkiem będąc, ruch na ulicach mego miasta zamierał. Był taki magiczny dzień, przez kolejne 12 tygodni, gdy jak zaczarowani na ekranach telewizorów śledziliśmy losy Johna Blackthorna.

Teraz, trzymając w rękach kolejną powieść Clavella, tak samo zauroczona czytam, a raczej oglądam oczami wyobraźni, o wydarzeniach 250 lat później, gdy silny i bezwzględny ród Toranaga rządzi prawie całym Nipponem, w ryzach trzyma bezwolnego cesarza i lawiruje w niebezpiecznych meandrach polityki. Ich potęga jest zbyt wielka i niemożliwa do zaakceptowania przez inne ambitne i waleczne rody, które chcą równej pozycji albo jeszcze lepiej - obalenia rządzącego szogunatu. Równocześnie pośród roninów i shogunów niższego stopnia szerzy się fala antyrządowego buntu. Tzw. shishi dążą do przywrócenia pełnej władzy Mikado, uwolnienia się spod dominującego shogunatu. Wszystkich buntowników, spiskowców i cichych obywateli łączy jedno - strach przed europejską dominacją i nienawiść wobec...

peruniec | 2015-10-07

Książka ma jedną wielką wadę kończy się tak właściwie w środku akcji i nie kończy właściwie żadnych wątków.

Galdramadur | 2015-02-10
Przeczytana: 2015 rok

Gai-jin to powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w XIX wiecznej Japonii. Tłem wydarzeń jest autentyczny incydent, który miał miejsce w 1862 r. Czterech obcokrajowców zostało zaatakowanych przez samurajów na Tokaido (droga łącząca Kioto z Edo) na skutek nieporozumienia wynikającego z różnic kulturowych. Jak przystało na Jamesa Clavella, ta powieść to nie tylko wartka akcja, przeplatające się losy bohaterów, mnóstwo intryg i jeszcze więcej podjętych decyzji, które w przyszłości doprowadzą do nieoczekiwanych skutków ale także ogromne kompendium wiedzy o XIX wiecznej Japonii. Powieść bardzo realistycznie przedstawia tamte czasy, dzięki czemu bohaterowie napotykają często na swej drodze na naturalne przeszkody, o których my, ludzie XXI w. nawet nie pomyślimy. Bardzo podobał mi się sposób narracji, który zawierał wiele retrospekcji. Często czytelnik najpierw jest świadkiem jakiś wydarzeń a dopiero potem dowiaduje się jak do nich doszło. Ciekawym pomysłem jest zabieg polegający...