Kampania Langiewicza 1863

Okładka książki Kampania Langiewicza 1863 Wojciech Kalwat
Okładka książki Kampania Langiewicza 1863
Wojciech Kalwat Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Tytuł oryginału:
Kampania Langiewicza 1863
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311123878
Tagi:
Kampania Langiewicza 1863 Bellona Historyczne Bitwy
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dziedzictwo II Rzeczypospolitej. Wokół Niepodległej Wojciech Kalwat, Michał Kopczyński, Robert Kostro
Ocena 0,0
Dziedzictwo II... Wojciech Kalwat, Mi...
Okładka książki Bolesław Wstydliwy Tomasz Bohun, Tomisław Giergiel, Bartłomiej Gutowski, Marcin Hlebionek, Wojciech Kalwat
Ocena 10,0
Bolesław Wstyd... Tomasz Bohun, Tomis...
Okładka książki Świętokrzyskie widoki. Kieleckie i Sandomierskie w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości Tomisław Giergiel, Piotr Jacek Jamski, Wojciech Kalwat, Lidia Ujazdowska
Ocena 9,0
Świętokrzyskie... Tomisław Giergiel,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
687
251

Na półkach: , , ,

Jeden z lepszych tomików w serii. Powstanie styczniowe to temat fascynujący, ale wciąż mało wyeksploatowany od strony militarnej, a nie brakowało tu naprawdę dramatycznych zmagań. Udowadnia to żwawa, plastyczna narracja książki, bogato osadzonej w źródłach, głównie pamiętnikach weteranów powstania. Autor siłą rzeczy zajmuje się stroną militarną, rozgrywki polityczne jedynie sygnalizując. Dzięki temu poświęcił sporo miejsca na specyfikę działań powstańczych. Przy okazji opisów marszów, potyczek i odwrotów dowiemy się np. jak wyglądały posiłki na biwaku i kim byli "pieczeniarze". Z minusów - ogólna mapa terenu działań woła o pomstę do nieba, ale to przykry standard "Historycznych Bitew" (dobrze mieć pod ręką mapę regionu). Polecam!

Jeden z lepszych tomików w serii. Powstanie styczniowe to temat fascynujący, ale wciąż mało wyeksploatowany od strony militarnej, a nie brakowało tu naprawdę dramatycznych zmagań. Udowadnia to żwawa, plastyczna narracja książki, bogato osadzonej w źródłach, głównie pamiętnikach weteranów powstania. Autor siłą rzeczy zajmuje się stroną militarną, rozgrywki polityczne jedynie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
217
11

Na półkach: , , ,

Książka wydana przez Bellonę w ramach serii bitew historycznych. Napisana rzetelnie, ale z wieloma karygodnymi powtórzeniemi. Miejscami wydawało mi się, że jeżeli autor już znajdzie odpowiedni synonim to będzie używał go w całym akapicie.
Pomijając ten mankament książka bardzo dobrze opisuje militarne zmagania partii Langiewicza podczas Powstania Styczniowego. Wojciech Kalwat rzadziej wspomina o polityce, ale warto zauważyć, że nie robi tego wcale. Poświęca jej nawet podrozdział "Dyktator z lasu".
Książke czytało mi się bardzo przyjemnie i muszę przyznać, że gdyby nie błędy językowe byłaby to jedna z lepszych pozycji o Powstaniu Styczniowym.

Książka wydana przez Bellonę w ramach serii bitew historycznych. Napisana rzetelnie, ale z wieloma karygodnymi powtórzeniemi. Miejscami wydawało mi się, że jeżeli autor już znajdzie odpowiedni synonim to będzie używał go w całym akapicie.
Pomijając ten mankament książka bardzo dobrze opisuje militarne zmagania partii Langiewicza podczas Powstania Styczniowego. Wojciech...

więcej Pokaż mimo to

avatar
144
74

Na półkach: ,

Sięgając, po ta książkę spodziewałem się opisu militarnego zmagań oddziału Langiewicza. Książka dostarcza czytelnikowi, o wiele więcej. Myślę że autor nie przedstawiał tak szerokiego kontekstu politycznego, nie ze względu na czytelnika, lecz na względu na Langiewicza i jego sztab. Langiewicz nie brał udziału w polityce, politycy docierali do jego leśnych obozów. Bez sensowne jest ocena, czyści działań np. Langiewicza biorąc wszystkie aspekty dziejące się wtedy nie miał o tym najmniejszego pojęcia, tak samo jak my dziś podejmując decyzje nie wiemy o bardzo wielu rzeczach. Dla tego książka przedstawiając, realia militarne i polityczne o których wiedział Langiewicz jest godna polecenia, i pozwala zrozumieć dowódce i jego decyzje.

Sięgając, po ta książkę spodziewałem się opisu militarnego zmagań oddziału Langiewicza. Książka dostarcza czytelnikowi, o wiele więcej. Myślę że autor nie przedstawiał tak szerokiego kontekstu politycznego, nie ze względu na czytelnika, lecz na względu na Langiewicza i jego sztab. Langiewicz nie brał udziału w polityce, politycy docierali do jego leśnych obozów. Bez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
377
314

Na półkach: , ,

Praca jest warta uwagi, choćby na pierwszy tak obszerny opis zmagań ugrupowania Langiewicza podczas powstania styczniowego. Wersja autorska, ograniczajaca warstwę polityczną, wydaje się uzasadniona i na pewno ułatwia odbiór pracy. Sytuacja walczących, ciągle ściganych przez wojska rosyjskie, pokazana ciekawie, podobnie, choć zbyt skrótowo, postawa ludności, szczególnie nieprzychylność chłopów. Wydaje się, że zbyt słabo zaakcentowano pomoc dla powstańców z terenów walk, w tym zaangazowanie części szlachty.
Bardzo trudno wychwycić stosunek autora do bohatera zmagań. Po pierwszym wrażeniu pozytywnym czytelnik wyrabia sobie dobre zdanie o dowodzeniu Langiewicza, szczególnie w przeciwieństwie do politycznego alter ego generała - politykiera Mierosławskiego. Jednakże podsumowanie, wynikające zresztą z suchych faktów (bo opinii było nieco za mało),ocenia Langiewicza bardzo krytycznie, jako niezbyt skutecznego wodza, a przede wszystkim źle oceniającego sytuację militarną i słabo orientującego się w terenie wodza. Dlatego może w przyszłości warto bardziej jednoznacznie dokonać oceny generała.
Ciekawie zarysowane wątki obcokrajowców w szeregach partii Langiewicza są jednak bardzo nierówne. Obok barwnej i uwidocznionej postaci Rochebrune'a i wystarczająco ukazanego Potiebni odstaje nieco Pustowójtówna jako zaledwie naszkicowany adiutant Langiewicza. Ponieważ postać urosła do miana legend powstania, może należało poświęcić jej więcej uwagi.
Nieco za mało wnikliwie autor przyjrzał się działaniom (i intencjom) Polaków w służbie rosyjskiej, tropiących Langiewicza. Nie udało się wyjaśnić wielu posunięć i ich motywacji. Może jest to także wynik milczenia źródeł.
Całość pracy należy wszakże ocenić pozytywnie, jako ważny wkład w rocznicowe obchody powstania styczniowego. Pora zresztą na nową monografię całego powstania, bo od wydania monumentalnej pracy Kieniewicza trochę czasu już upłynęło.
Kilka słów o redakcji książki. Jest ona daleka od ideału, czego dowodem są wybrane poniżej, niektóre tylko, niedociągnięcia i błędy.
I tak już na s. 9 w tekście mamy odwołanie do pracy Anny Borawskiej, a w przypisie 4 - nazwisko Borkiewicz. I od razu niżej - w tekście powołuje się autor na pracę Witolda Dąbkowskiego, a w przypisie jest Dąbrowski. To trochę za dużo niezgodności. Na s. 13 w opisie manifestacji patriotycznych autor odwołuje się do roli Kościoła katolickiego - tylko że pisząc "kościół" zniekształca sens wypowiedzi - czyżby chodziło o konkretną świątynię? Oczywiście tekst dotyczy instytucji religijnej, pisanej zawsze przez wielkie K.
Na s. 86 pojawił się zapis "około godziny 1-ej". Od wielu lat takie zapisy są błędem ortograficznym - liczny porządkowe oznacza się kropką (około godziny 1.) Tylko w przypadku cytatów dopuszczalna jest powyższa pisownia. W tej samej materii (ortograficznej przenoszenie jednej litery nazwiska Berg (Ber-g) na s. 142 to dziwaczne niedopatrzenie... Również ciekawym wytworem językowym jest słowo "karambolując" na s. 186. Zapewne chodziło o to, że wozy wpadały na siebie i powstał karambol. Na s. 190 autor przedstawia stosunek sił przed bitwą pod Grochowiskami, ale tekst jest niejasny, zwłaszcza w kontekście stwierdzenia o dobrze uzbrojonych i wypoczętych powstańcach, co w całej pracy jest właśnie kwestionowane.
Zapewne bardziej ode mnie wnikliwy czytelnik znajdzie więcej braków i pomyłek. Składam je tutaj do wiadomości wydawcy, gdyż są to przede wszystkim niedociągnięcia redakcyjne, a nie autorskie.
na koniec - praca ważna, potrzebna, warta kolejnych wznowień, ale po dokonaniu pewnych poprawek i korekt.

Praca jest warta uwagi, choćby na pierwszy tak obszerny opis zmagań ugrupowania Langiewicza podczas powstania styczniowego. Wersja autorska, ograniczajaca warstwę polityczną, wydaje się uzasadniona i na pewno ułatwia odbiór pracy. Sytuacja walczących, ciągle ściganych przez wojska rosyjskie, pokazana ciekawie, podobnie, choć zbyt skrótowo, postawa ludności, szczególnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    34
  • Chcę przeczytać
    22
  • Posiadam
    19
  • Historia
    6
  • Teraz czytam
    2
  • historia
    2
  • Ulubione
    2
  • HaBeki
    2
  • Polska
    2
  • Bellona - Bitwy Historyczne
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kampania Langiewicza 1863


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne