Jedz co chcesz. Sąd nad polskim stołem

Wydawnictwo: Agora SA
zdrowie, odżywianie, dieta
poradniki

Czy jaja nas żywią czy trują? Czy jedząc ekologiczną żywność będziemy żyć dłużej? Czy masło jest zdrowsze od margaryny? Czy mięso zmienia nas w agresywnych drapieżników? Czy żywność genetycznie modyfikowana to dobrodziejstwo czy przekleństwo? Czy istnieje idealna dieta? Autorka rozprawia się z mitami, które dręczą nas od kilku dekad. - W Polsce często kierujemy się tym, co słyszymy w...

- W Polsce często kierujemy się tym, co słyszymy w reklamie, tym co nam powie ktoś znany np. aktor, natomiast nie słuchamy głosów naukowców.
- Poglądy naukowców też się zmieniają, co innego mówili 40 lat temu, co innego mówią teraz.
Krystyna Naszkowska zauważa, że za reklamami stoją duże pieniądze i określone grupy lobbingowe.
- Często jest tak, że uniwersytet, ośrodki badawcze wiedzą coś od dawna, jest to w opracowaniach naukowych, ale kompletnie nie przebija się do powszechnej wiedzy, bo nikt na to nie daje pieniędzy - podkreśla. - Na przykład witaminy łykane w pigułkach szkodzą nam, a wie o tym niewielu.

Autorka w książce pisze o tym, jak mądrze się odżywiać, o tym co nam daje jedzenie i co nam robi z ciałem. Znajduje się tu też rozdział o diecie, niestety fanatycy odchudzania zawiodą się. Krystyna Naszkowska mówi wprost, że nie ma jednej uniwersalnej diety dla każdego. - Każdy musi słuchać swojego organizmu i kierować się mądrością - podkreśla.

źródło opisu: Agora, 2013

źródło okładki: www.kulturalnysklep.pl

książek: 1909
foolosophy | 2013-06-29
Przeczytana: 21 czerwca 2013

"Jedz, co chcesz" jest bez wątpienia najlepszą książką, z jaką do tej pory spotkałam się, jeśli chodzi o kwestie żywieniowe. To nie tylko zbiór porad żywieniowych, znajdziemy tutaj rozmowy ze specjalistami, którzy rozprawią się z zakorzenionymi stereotypami, wskażą błędy i fatalne nawyki, a przede wszystkim wytłumaczą różnice między tym, co wydaje nam się prawdą, a tym, co tą prawdą jest.

W książce Krystyny Naszkowskiej mamy kilka wywiadów, a między nimi serię "Zdecyduj", która przedstawia dwa produkty, opisuje ich właściwości, wady i zalety, a wybór pozostawia nam, czytelnikom. Wywiady podzielone są na poszczególne rozdziały, z których dowiemy się "Czy jaja nas trują?", "Czy żywność ekologiczna jest lepsza od tej zwyczajnej?", "Czy szkodzi nam margaryna i czy masło jest zdrowsze?, "Co to jest cholesterol?", "Czy wegetarianie/weganie mogą przeżyć bez mięsa i czy jest to bezpieczne?" oraz "Czy istnieje dieta idealna?".

Trudno zweryfikować każdą informację, która w dzisiejszym...

mag | 2013-05-20

Na temat żywieniowych mitów powstało już tyle książek i opracowań naukowych, że człowiek zaczyna się w tym wszystkim gubić. Wiadomo-co Polak, to opinia. Jakie zasady żywieniowe powinny obowiązywać w naszej codziennej diecie, by na starość ciało się nie zbuntowało i nie powiedziało-dosyć! Czy jajka spożywane w nadmiarze rzeczywiście szkodzą? A margaryna-czyż nie jest zdrowsza od masła? Co lepiej wypić-kufelek piwa, a może lampkę wina? Jaka woda jest lepsza-kranówa, czy butelkowa i co do tego mają małże? A GMO? Bezpieczne, czy też nie? Te i wiele innych wątpliwości próbuje rozwiać Krystyna Naszkowska, zapraszając do polskiego stołu technologów żywności, genetyków, profesorów.

Gośćmi dziennikarki są m. in. prof. dr hab. Tadeusz Trziszka-jedyny Polak, który zrobił habilitację z jaj, prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska od lat walcząca z żywieniowymi mitami, prof. dr hab. Piotr Węgleński pionier inżynierii genetycznej w Polsce, prof. dr hab. Jan Hartman filozof i...

Boisfarine | 2014-02-08

Przede wszystkim ta książka to zbiór wywiadów i artykułów, ktore ukazywały sie w Wyborczej lub jej dodatkach w ostatnich latach. Przedstawia każdy problem tylko z jednego punktu widzenia. Profesor od jaj - zachwycony każący jesc jaja kilogramami. Brak spojrzenia z drugiej strony a najlepiej spojrzenia obiektywnego - kogos kto powie o zaletach ale i wadach jaj. Do tego artykuł o tluszczach, ktory swego czasu wywołał burze i wielką dyskusje w internecie. Jak dla mnie ktos kto mowi, ze białko moze byc źródłem energii dla mózgu jest zupełnie niewiarygodny i juz to powinno dac do myslenia kazdemu wierzącemu w mądrości pewnej pani doktor. Tylko ostatni wywiad z dietetyczką w miare sensowny. Generalnie pozycja niewarta zainteresowania.

Snoopy | 2013-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Pożyteczna książka obalająca wiele rozpowszechnionych mitów na temat jedzenia.

kolmanka | 2013-05-21
Przeczytana: 21 maja 2013

Bardzo się cieszę, że ta książka dostała się w moje ręce. Co więcej, przeczytałam ją nie tylko ja ale i połowa mojej rodziny. Dawno nie spotkałam tak rzetelnej, mądrej, a przede wszystkim konkretnej książki o żywieniu. Będę zdecydowanie rozpływała się nad książką, bo według mnie zasługuje na szczególną uwagę.

Bardzo niewielu z nas zastanawia się na wyborem żywności, które na co dzień spożywamy. Głęboko w głowie tkwią nam pewne mity i ostrzeżenia, które przekazywane były z pokolenia na pokolenia. A to dziadek ponarzeka, że jedzenie jajek zwiększyło mu poziom cholesterolu, a to babcia pod niebiosa wychwala margarynę, a ciocia głośno krytykuje żywność GMO. Żadne z tych osób nie ma racji.

Krystyna Naszakowska wzięła pod lupę polską kuchnię. W rozmowie z dietetykami oraz naukowcami udowodniła, iż wiele powszechnie panujących przesądów już dawno powinno odejść do lamusa. Pochyla się nad kłopotliwą kwestią spożywania jaj, mięsa, picia herbaty, kawy i mleka, cholesterolu czy...

książek: 2065
natalia | 2013-07-28
Na półkach: Przeczytane, Polscy autorzy
Przeczytana: 27 lipca 2013

Książka ta powinna stać się pozycją obowiązkową w każdym domu, gdzie wciąż panują utarte, nieco przestarzałe zasady dotyczące odżywiania. "Jedz co chcesz" autorstwa Krystyny Naszkowskiej doprecyzowała i uzupełniła moją dotychczasową wiedzę na temat racjonalnej, zdrowej diety. Sprawiła również, że zapragnęłam móc już dziś zarządzać kuchnią i przygotowywaniem posiłków, lecz doskonale zdaję sobie sprawę, że nie będzie to łatwe. Jednakże wciąż najważniejszą zasadą pośród licznych porad jest ta, by jeść w zgodzie z potrzebami własnego organizmu-wystarczy tylko nauczyć się poprawnie odczytywać znaki, które nam daje. Wtedy od stołu wstaniemy usatysfakcjonowani, bo jedzonko będzie nam smakować i pełni energii, bo dostarczymy sobie dokładnie tego, czego potrzebowaliśmy najbardziej. Dzięki opisywanemu przeze mnie poradnikowi utwierdziłam się w przekonaniu, że nie warto oszczędzać kalorii na odtłuszczonym mleku, a margaryna pod żadnym względem nie dorównuje masłu. Najpowszechniejsze mity...

lindix | 2014-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2014

Książka nie odkryła przede mną Ameryki. Niektórych rzeczy nie wiedziała, niektóre wiedziałam, a z innymi się nie zgadzam.

Maciej | 2013-07-22
Na półkach: Kindle, Przeczytane
Przeczytana: 22 lipca 2013

Stek bzdur! Jednostronne przedstawianie tematu. Jak można całą wiedzę o danym temacie czerpać z wywiadu z jedną osobą? (np. w sprawie jaj) Zero wiarygodności.

Kiwi_potworne | 2017-01-03
Karolina | 2016-07-15