Logos Wszechświata. Zarys filozofii przyrody

9788324020744
Filozofia, filozofia przyrody
filozofia i etyka
Ag2S

Książka jest nowym wydaniem "Filozofii przyrody" Michała Hellera, która ukazała się w 2004 roku" Logos Wszechświata" to przystępny podręcznik filozofii przyrody autorstwa autorytetu, którego przedstawiać nie trzeba. Zawiera przegląd najważniejszych systemów przyrodniczych w dziejach europejskiego myślenia, od Platońskiej kosmologii do koncepcji Otwartego Wszechświata Karla R. Poppera. Autor...

Logos Wszechświata" to przystępny podręcznik filozofii przyrody autorstwa autorytetu, którego przedstawiać nie trzeba. Zawiera przegląd najważniejszych systemów przyrodniczych w dziejach europejskiego myślenia, od Platońskiej kosmologii do koncepcji Otwartego Wszechświata Karla R. Poppera. Autor dokonuje krytycznej analizy metod, którymi posługuje się współczesna filozofia przyrody, i omawia filozoficzne kontrowersje wynikające z odkryć fizyki w XX wieku – teorii względności, mechaniki kwantowej oraz teorii unifikacyjnej. W czasach gdy odkrycia naukowe coraz bardziej zmieniają nasze wyobrażenia na temat świata, ta książka to niezbędna lektura zarówno dla naukowców interesujących się filozofią, jak i dla filozofów badających związki fizyki z filozofią.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3729,Logo...»

| 2016-03-19
Przeczytana: 2013 rok

Ks. prof. Michał Heller (ur. 1936) - filozof, teolog, fizyk kosmolog. Pracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. W 2008 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Templetona, zwaną "katolickim Noblem", przyznawaną za szczególny wkład w rozwój duchowego wymiaru życia człowieka - przez odkrycia naukowe lub praktyczną działalność. W jednym z wywiadów powiedział: Kiedy Bóg rachuje tworzy świat. Bóg jest matematyką! Dziś Profesor jest m.in. twórcą wydawnictwa Copernicus Center Press (na które przeznaczył pieniądze z nagrody), i w którym publikuje bardzo odważne (z punktu widzenia Kościoła) teksty (np. "Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych") Fransa de Waala.
Profesorze! gratulacje z okazji Jubileuszu!

jerem | 2017-08-23
szeryfele13 | 2017-05-08