Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: OBI
filozofia przyrody, filozofia
filozofia i etyka
LiliMadlene

Książka stanowi nowoczesny podręcznik filozofii przyrody. Autorzy jego nie zakładają u czytelników zaawansowanej wiedzy z fizyki, astronomii lub biologii. Większość zawartego w nim materiału dotyczy zagadnień związanych z fizyką i kosmologią. Jeden rozdział poświęcono także tematyce filozoficznej związanej z biologią. W każdym z rozdziałów umieszczono liczne pytania kontrolne, tematy do dyskusji lub pisemnego opracowania. Zastosowany układ graficzny ma ułatwić pracę studentowi.

źródło opisu: www.ccpress.pl

źródło okładki: www.ccpress.pl

Michał-Tarnowski | 2016-09-09
Przeczytana: wrzesień 2015

Bardzo solidny przegląd podstawowych pojęć filozoficznych, którymi posługują się nauki ścisłe: przestrzeń i czas, materia, Kosmos, życie.

Pozwala zgromadzić podstawowe informacje na ten temat – prawdziwy elementarz tego, na co się mówi „science literacy”. Polecam wszystkim humanistom. Tu można zdobyć rzetelne informacje o tym, co mówi szczególna teoria względności, co mówi fizyka cząstek o budowie Wszechświata, co mówi kosmologia o jego pochodzeniu, a co biologia mówi o naturze, o rozwoju i o pochodzeniu życia.

Jednocześnie to niezbędnik tego, co można by nazwać „philosophical literacy”. Polecam jako odtrutkę wszystkim zaciśniętym głowom, które naiwnie myślą, że filozofia to gdybanie o sensie życia, które przestało być potrzebne wraz z powstaniem nowożytnej nauki. Ta pozycja otwiera oczy na otwarte problemy związane z pozornie łatwymi tematami.

Tutaj są np. przedstawione różne interpretacje przestrzeni i czasu (substancjalna Newtona i relacyjna Leibniza). Mi ta książka...

qmarcin | 2018-01-29
Oskar | 2017-07-21