Przygoda w nieznanym kraju

Wydawnictwo: Kobieta Współczesna
6 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura piękna
Iga

Dzień dobry, jestem Aniela Gruszecka. Byłam pisarką, krytyczką literacką. Pisałam powieści historyczne i takie dla młodzieży. Napisałam też w 1933 roku całkiem nowatorską powieść psychologiczną pt. Przygoda w nieznanym kraju. To właśnie dzięki niej byłam nazywana polską Virginią Woolf. Przygoda… opowiada o fascynacji, pewnej miłości między kobietami – Klarą i Julią [imiona jakże znaczące]. Czy ja, mężatka, byłam nieheteronormatywna? Nieistotne; nie odpowiem na to pytanie. Nie trzeba być homo, by zajmować się tematem homoseksualizmu.

źródło opisu: własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Głuszkowy | 2018-03-12

Odkrycie życia. Creme de la creme. Polska powieść z 1933 roku opowiadająca o kobiecie, zakochującej się w innej kobiecie, jedyna na miarę swoich czasów. Ta książka jest tylko o tym, że Klara lubiła Julię, o tym, jak Klara się tego dowiaduje, jak to odkrywa, analizuje (a to bohaterka bardzo samoświadoma, czytelniczka Freuda i Junga), jak się próbuje tego wyprzeć, z tym pogodzić, w końcu to zaakceptować. Piękna powieść o zakochaniu i odrzuceniu, ale także odkrywaniu własnej tożsamości i odkrywaniu samej siebie w innej kobiecie i nieznanego kraju w samej sobie. Pełna smaczków metaliterackich: elementów kodu, którym literatura przedemancypacyjna szyfrowała nieheteroseksualność, ale wymieszanych z jawną i bardzo otwartą refleksją na temat tej nieheteroseksualności, zdobyczy literackich takich, jak strumień świadomości i mowa pozornie zależna, odniesień choćby do Virginii Woolf i jej bohaterek. Po prostu miód, obowiązkowa pozycja dla każdego zainteresowanego tymi okolicami.