Zimowa forteca

2017-11-08
2017-11-08
9788380322042
Mariusz Gądek

Bardzo ciekawa książka, wciągająca i świetnie napisana.
P.S. Czy może ktoś polecić książkę o podobnej tematyce?

Bardzo ciekawa książka, wciągająca i świetnie napisana.
P.S. Czy może ktoś polecić książkę o podobnej tematyce?

Historia narodu, państwa, geopolityki, działań wojennych, rozwoju nauki, wyścigu zbrojeń ukazana poprzez fantastycznie nakreślone sylwetki bohaterów i ich wzajemne powiązania. Książka historyczna, szpiegowska, trzynająca w napięciu niczym najlepszy kryminał.

"Historyczny Alistair MacLean"
Pamiętam czasy "Tylko dla Orłów". Czytało się z wypiekami fikcyjną opowieść. Konsumując "Zimową Fortecę" dawne wspomnienia wróciły. Tylko, że teraz miałem do czynienia z prawdziwą historią o wielu dramatycznych zwrotach.
Styl autora jest świetny i lektura potrafi przykuć uwagę. Jeżeli tylko przyzwyczaimy się do nieco rozległych życiorysów postaci. I tu przydaje się obcowanie ze Stephem Kingiem -i problem znika. Kumaci wiedzą o co chodzi :-)
Opowieść jest wielowątkowa. Mamy motyw norweskiej fabryki ciężkiej wody, nazistowskiej bomby atomowej, badania aliantów i zmagania komandosów z czasem i przyrodą.
Te ostanie są najbardziej chwytające za gardło. Przeżycie na płaskowyżu, gdzie "płomienie w ognisku zamarzają" nie było łatwe. Nie należy się nastawiać na zbytnie fajerwerki, to nie fantazja z wojennym zacięciem. Rzeczywistość bywa duża brutalniejsza i mniej kolorowa. Ludzie twardsi niż niejedna stal.
Wkręciłem się w książkę i połknąłem w dwa wieczory.
Spróbujcie a nie pożałujecie. Historia wspaniale opowiedziana.

"Historyczny Alistair MacLean"

Bardzo ciekawie opisana prawdziwa historia z czasów drugiej wojny światowej, trzymająca momentami w napięciu... nie ma się co rozpisywać, miłośnicy tego typu tematyki będą zadowoleni.

Wow! Bardzo, bardzo dobra książka. Wszystko mnie tutaj zachwyciło, absolutnie wszystko. Prawdziwa historia z czasów Drugiej Wojny Światowej, opowiedziana w sposób jak dla mnie doskonały. Tutaj odsyłam do świetnej opinii napisanej przez Happy Reader. Dzięki niej zainteresowałam się dość przeciętnie zatytułowaną "Zimową fortecą". Jeśli pozostałe książki tego autora są równie dobre, to ja chcę je przeczytać jak najszybciej.

„Zimowa forteca” Neala Bascomba to zdumiewająca historia norweskich komandosów, których poświęcenie i patriotyzm doprowadziły do spowolnienia prac nad niemiecką bombą atomową.

Jest rok 1942. Niemcy okupują Norwegię. Hitlerowscy naukowcy pracują nad zbudowaniem bomby atomowej. Niezbędnym składnikiem do budowy nowej broni jest ciężka woda, która produkowana jest w Vemork, jedynej na świecie fabryce wytwarzającej tą substancję. Alianci zdają sobie sprawę, że losy wojny będą rozstrzygnięte, jeśli Niemcy wykorzystają ciężką wodę z Norwegii do budowy bomby atomowej. Jedynym wyjściem jest zniszczenie fabryki, która w istocie jest pilnie strzeżoną, niedostępną fortecą. Do akcji wkracza świetnie wyszkolona grupa norweskich sabotażystów, na czele ze znanym naukowcem Leifem Tronstadem...

„Zimowa forteca” to oparta na prawdziwych wydarzeniach, skrupulatnie napisana książka będąca opisem spektakularnej akcji norweskich komandosów, która zniweczyła marzenia Hitlera o superbombie. Aż strach pomyśleć, co by się mogło stać, gdyby akcja się nie powiodła...

INTERESUJĄCA, OPOWIEDZIANA Z POLOTEM HISTORIA.

• II Wojna Światowa
  • II wojna światowa