1968. Czołgiem na Czechosłowację

1968. Czołgiem na Czechosłowację
Bellona
2014-05-15
2014-05-15
opercja dunaj 1968 czechosłowacja okupacja okupant wojsko polskie żołnierz czechy oficer LWP

Nie znam autora, ale znam nieco realia. Myślę, że autor nie chciał za bardzo komukolwiek zrobić krzywdy, co sam z resztą przyznaje i troszkę jak to sam określił w odniesieniu do pewnego zdarzenia uprawia szwejkologię. Nie znajdziecie żadnego źródła, zdaje się, że autor również nie prowadził pamiętnika. Miał natomiast kilka fantów, zdjęć, sięgnął do pamięci i napisał książkę. Trochę czytadełko, ale z braku zbyt wielu odważnych do opisania jak to było, cóż trzeba zadowolić się tym, co jest. Znam relacje z pierwszej ręki i przeczytałem również podobne wspomnienia "65 dni operacji Dunaj" Pawła Szuszczyńskiego, i tę drugą uważam za bardziej wiarygodną, ale też mocno niedoskonałą. Nie chodzi o to, że w ww. książkach przytaczane zdarzenia nie miały miejsca. Wręcz odwrotnie, mając na uwadze moje doświadczenia, wydają się wielce prawdopodobne. Nie mniej jednak, aby zaprezentować opowieść prawdziwą, trzeba by dokonać pewnego ekshibicjonizmu, trochę samemu się utytłać i nie bać się zrobić krzywdy innym. Fajnie posłuchać, co obecnie ktoś myśli o 68 roku. Ja bym jednak chciał wiedzieć jak postrzegał świat młodzieniec w 1968 roku. Jak patrzył na socjalistyczną ojczyznę, jak bardzo był zaangażowany w życie polityczne, opisał jak to się działo, że został członkiem PZPR, czy wszyscy oficerowie należeli? Jaką cenę trzeba było płacić za brak czerwonej legitymacji. Jaki był ich stosunek do kościoła, czy dzieci uczęszczały na religię, jak na to patrzyły rodziny, etc. To, co wskazałem wyżej to nie są zero-jedynkowe decyzje i postawy, proste wybory, jak komuna w rozkwicie. Minimalnie tematy są muskane w książce. Było różnie, ale jak przyszłe pokolenia miałyby cokolwiek skorzystać na takich wspomnieniach, to niestety trzeba to bardziej detalicznie wyłożyć, aby można było poczuć wszystkie aspekty.
Niedościgniony wzór takich wspomnień to "Mrówka na Szachownicy" i kolejne książki Jana Kurdwanowskiego. One po prostu uderzają w mózg, bo są odarte z jakiegokolwiek patosu i próby wybielania, w tym wybielania się autora.

Niby nie ma w sobie nic nadzwyczajnego, ale opis funkcjonowania młodego oficera w początkach jego zawodowej służby naprawdę wciąga. Pomimo dosyć naiwnego stylu pisania, autor umiejętnie przedstawił sporo wydarzeń. Z jednej strony jest to spory kontrast dla niedawno skończonej przeze mnie książki o SEAL Team Six, ale z drugiej samo życie. Nasza Polska rzeczywistość w wojskach pancernych nie wygląda wcale jak w filmie sensacyjnym, przynajmniej przez większość czasu... Naprawdę polecam, zwłaszcza że cena (niecałe 5zł) bardzo atrakcyjna.

Spojrzenie na armię lat przełomu 60' - 70'. To swoista autobiografia autora z okresu służby "młodego oficera" wzbogacona subiektywnym komentarzem do wydarzeń zaistniałych podczas operacji Dunaj-68. Dobrze się czyta, autor ukazuje realcje między żołnierzami, przełożonymi i kolegami w tamtych latach. Książkę przeczytałem jednym tchem, szczere opisy i ukazanie ówczesnych wartości bardzo mnie zaciekawiły. Polecam.

• E-Booki
  • 01 Literatura Faktu
  • Literatura polska po 1989
  • Literatura faktu; historia i reportaż
  • Literatura faktu
  • Wojna współczesna