Klee

Tłumaczenie: Anna Pajek
Seria: Życie i Twórczość - Arkady
Wydawnictwo: Muza
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The life and works of Klee
albumy
Adrian Tync

Książka z serii "Życie i Twórczość ". Jest to przewodnik po życiu i twórczości wybitnego malarza Paula Klee. Zawiera notę biograficzną i zwięzłą charakterystykę twórczości artysty oraz 50 barwnych reprodukcji jego dzieł opatrzonych rozbudowanym komentarzem.

źródło opisu: http://www.empik.com/klee-doeser-linda,275360,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.mgodding.biz/bookpix/042378.jpg

Adrian Tync | 2013-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Praca Lindy Doerser przedstawia bardzo zwięźle biografię artysty oraz przedstawia 50 najbardziej znanych prac artysty z autorskim komentarzem.
Wstęp moim zdaniem jest za krótki, ale zostało to zapewne narzucone przez formułę serii "The life and works".
Jeżeli chodzi o komentarze do dzieł, to stanowią one niezłe wprowadzenie do dzieła Klee - wyjaśniają źródła inspiracji, objaśniają występujące na obrazach zależności kompozycyjne i kolorystyczne itp., co pomaga w samodzielnej interpretacji.
Na minus trzeba zaliczyć lustrzaną reprodukcję obrazu "Złota ryba" (s. 48), co w mojej opinii zmienia jego odbiór. Poza tym reprodukcje są na przyzwoitym poziomie. Przydałoby się jednak więcej informacji o poszczególnych obrazach, jak choćby podanie informacji o ich rozmiarach.
Jako jedno z niewielu opracowań o Paulu Klee wydanych w języku polskim, książeczka stanowi niezłe wprowadzenie do świata szwajcarskiego malarza. Niedosyt jednak pozostaje, i to ogromny. W końcu mamy tu zaledwie 50 z blisko...