Przerwane marzenia. Jak JFK junior zmienił moje życie

Wydawnictwo: G+J
Fairy Tale Interrupted: A Memoir of Life, Love, and Loss
JFK
joly_fh

Wspomnienia RoseMarie Terenzio to przejmująco osobista relacja i okazja, żeby poznać losy kobiety dążącej do spełnienia swoich marzeń, ale również zerknąć od podszewki na życie rodziny Kennedych. To wgląd w historię mężczyzny żyjącego w atmosferze niezrównanego zainteresowania, uwielbienia i pogoni za sensacją. To historia niepsodziewanej przyjaźni między dziewczyną z robotniczej rodziny z Bronksu a Johnem F. Kennedym juniorem.
RoseMarie kreśli portret człowieka cierpliwego, opiekuńczego, niekiedy zaskakująco niezdarnego i egocentrycznego, a zarazem niezwykle szczodrego i życzliwego. Ujawnia, jak radził sobie z polityką i paparazzimi, opisuje życie w redakcji czasopisma „George”, wspomina Carolyn Bessette i jej ślub z Johnem. Opowiada o rozpaczy po ich śmierci 16 lipca 1999 roku, kiedy cały świat RoseMarie legł w gruzach. To „godny osobisty hołd złożony niezwykłemu szefowi… niesłychanie wciągający i zabawny” („Kirkus Reviews”)

źródło opisu: G+J Gruner&Jahr, 2013

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/

Aneta Lehmann | 2013-06-08

Autorka opisała swoje, nie zawsze przyjemne, doświadczenia z życia u boku jednego z Kennedych w sposób na tyle neutralny, by nie zniechęcić czytelnika potężną warstwą lukru zakrywającą doszczętnie człowieka z krwi i kości. W „Przerwanych marzeniach” nie brakuje pretensji i żalu za nieumyślnie wyrządzone krzywdy, którymi Terenzio podkopuje (lecz nie obala) wizerunek uosobienia przyjacielskości i otwartości, za jakie uchodził John-John. Książki tego rodzaju wykorzystują ikoniczną jednostkę jako pretekst do opisania perypetii ich autorów. Tak też stało się w tym przypadku. Równolegle z historią ulubieńca Ameryki prowadzony jest wątek samej Rosemarie, kobiety prowadzącej własne życie. Własne, choć przez większość czasu podporządkowane Johnowi i jego rozkładowi dnia, Terenzio cechuje bowiem pełne oddanie obowiązkom, jakie na siebie przyjmuje.

catalinka | 2013-04-26

RoseMarie Terenzio kreśli bardzo interesujący portret tego syna Ameryki, osoby, która była w latach 90. bardzo popularna. Kobiety szalały na jego punkcie, chciały choćby z nim porozmawiać i wyjść na randkę, media próbowały wyłapać niewygodne tematy. John starał się prowadzić własne, normalne życie i pracować na swoje nazwisko, bez względu na to, czyim był synem. Czytamy o trudach i obowiązkach związanych z wydawaniem gazety przez Johna. Jego asystentka pokazuje, że w tamtych czasach nazwisko "Kennedy" otwierało jej wiele drzwi, pomagało załatwić mnóstwo spraw. John, mimo popularności nie zadzierał nosa, potrafił być prawdziwym przyjacielem, czego RoseMarie doznała. On i jego narzeczona (a później żona) Carolyn byli dla niej zawsze wsparciem, ufali sobie wzajemnie i byli najbliższymi przyjaciółmi. Dlatego ogromnym ciosem dla RoseMarie Terenzio była ich śmierć w katastrofie lotniczej w 1999 roku. Straciła za jednym zamachem dwoje wspaniałych ludzi, których traktowała jak rodzinę....

Melanka | 2015-05-29
Przeczytana: 16 sierpnia 2015