Przypływ

Okładka książki Przypływ Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Okładka książki Przypływ
Cilla BörjlindRolf Börjlind Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Tom Stilton i Olivia Rönning (tom 1) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Tom Stilton i Olivia Rönning (tom 1)
Czarna seria
Springfloden
Czarna Owca
2013-05-08
2013-05-08
Inga Sawicka
literatura szwedzka Rönning & Stilton

Okładka książki Zamrożone złoto Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Zamrożone złoto Cilla Börjlind, Rol...
Okładka książki Gangrena Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Gangrena Cilla Börjlind, Rol...
Okładka książki Śpijcie, kotki Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Śpijcie, kotki Cilla Börjlind, Rol...

Okładka książki Czarny świt Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Czarny świt Cilla Börjlind, Rol...
Okładka książki Grób w górach Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt
Grób w górach Michael Hjorth, Han...
Okładka książki Bardziej gorzka niż śmierć Camilla Grebe, Åsa Träff
Bardziej gorzk... Camilla Grebe, Åsa ...

Szwedzki kryminał z niespełnionymi ambicjami. Niby mamy tu dość intensywnie eksplorowaną tematykę nierówności społecznych i zakończenie igrające z oczekiwaniami odbiorców, ale realizacja pozostawia sporo do życzenia.

Autorzy mnożą postaci "z marginesu", ale są one traktowane narzędziowo, a z ich pokiereszowanych życiorysów za wiele nie wynika. Gdy już odsłużą swoją wartę robienia za plot device i dowód wrażliwości twórców, są usuwane z fabuły bez większych skrupułów. W międzyczasie zostają nam jeszcze zaserwowane kontrastowe sceny z życia wpływowych i bogatych, cobyś czytelniku nie zapomniał, jakie to życie niesprawiedliwe i okrutne. Mogłoby to zadziałać o wiele lepiej, gdyby nie było aż tak przezroczyste.

Akcja rozkręca się na tyle leniwie, że w pierwszej połowie napięcie praktycznie siada, za to pod sam koniec zwroty akcji są aż nadto liczne. Zazwyczaj są one oparte na przedmiotach (i osobach) znajdujących się w precyzyjnie dogodnym miejscu i czasie. Bardzo spłyca to pomysłową w ogólnym zarysie intrygę.

Czy dam szansę następnym tomom? Jestem na tyle zmęczona poszukiwaniem serii kryminalnych dostępnych w formie audio, że tego nie wykluczam. Poza tym, studentka szkoły policyjnej i bezdomny były policjant to dość intrygujący duet.

To moja pierwsza książka tej pary autorów, jednocześnie pierwsza w dobrze zapowiadającym się cyklu. Znakomici pierwszoplanowi bohaterowie, akcja wartka, trzymająca w napięciu. Przeczytałam z przyjemnością i chętnie sięgne po następne książki z tej serii.

Świetna książka! W moim przekonaniu coś naprawdę wyższych lotów.
Momentami trochę ciężko mi się ją czytało, można byłoby zrobić trzysta stron a nie prawie pięćset. Jednak nie wiem czy bez tego wszystkiego byłaby równie dobra.

Świetna książka! W moim przekonaniu coś naprawdę wyższych lotów.

O rany jakie to było dobre. Zapomniałam przy tej książce, że istnieje coś takiego jak czas i zobowiązania.

Studentka szkoły policyjnej Olivia w ramach pracy wakacyjnej próbuje zgłębić nierozwiązaną sprawę sprzed lat, ciężarnej kobiety zabitej w bestialski sposób na plaży. Jej drogi przecinają się z bezdomnym, który okazuje się byłym policjantem prowadzącym tą sprawę 24 lata wcześniej. Czy ludzie umierający teraz są powiązani ze sprawą na plaży?

Kryminał ten jest sprawnie i inteligentnie napisany. Autorzy zaskakują czytelnika i wpuszczają go w coraz większy gąszcz skutecznie zachęcając go do rozwiązania zagadki. Uwielbiam takie książki gdzie nie podążam biernie za fabułą, ale też mocno główkuję: „kto i dlaczego”.

Wielkim atutem tej książki są też postaci główne oraz drugoplanowe, od których się uzależniłam i których losy będą z wielką przyjemnością śledzić w kolejnych tomach.

Jak na dobry kryminał przystało finał zaskakuje i pozostawia apetyt na jeszcze.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości annku_czyta (https://www.instagram.com/annku_czyta/)

Ciekawa historia i pomysł na początek serii. Studentka szkoły policyjnej dostaje nieobowiązkową prace - może wybrać dowolna stara nierozwiązana sprawę i ja przeanalizować. I ta decyzja o podjęciu wyzwania i wybór sprawy powodują ciąg zdarzeń doprowadzających do wyjaśnienia nie tylko tej sprawy.
Książka ma wiele małych wątków, czego nie lubię, wszyscy bohaterowie się znają i wszyscy są umoczeni. A jednak zakończenie mnie zaskoczyło i to na duży plus. Jest potencjał .

Takie książki czyta się z przyjemnością. Super.

Takie książki czyta się z przyjemnością. Super.

Gorąco polecam całą serię. Dla miłośników kryminałów skandynawskich to jest gratka!!! Świetnie napisana, wciągająca od pierwszej strony. Nie można się oderwać.

Parę lat temu oglądałam serial na podstawie tej powieści i mi się podobał. Dla przypomnienia sięgnęłam też po książkę.
Fajnie się czytało, mnogość wątków i postaci mi nie przeszkadzało, do tego ciekawy obraz szwedzkiego społeczeństwa od bogaczy do bezdomnych. Na pewno sięgnę po kolejne tomy z tego cyklu.

Już od początku wiedziałem, co to za typ książki- początek bardzo powolny, ale jak akcja się rozwinie, to się nie zatrzyma. I faktycznie, przez pierwszą połowę książki ciężko było mi przejść. Nie, że była beznadziejna, po prostu bardzo powolna akcja. Zaś drugą połowę czytałem z chęcią, a końcówkę- prawie że jednym ciągiem.

Ogólnie wątek kryminalny bardzo rozległy, ale ciekawy. Czasami się zastanawiałem, czy dana rzecz ma znaczenie, żeby potem się dowiedzieć, że wszystko się łączy. Nie ma niepotrzebnych zapychaczy, ale wątki nie są monotonne. A postacie są interesujące i do każdej można się ustosunkować.

Nie żałuję, że sięgnąłem po tą pozycję, chociaż z początku tak czułem. Mogę z czystym sercem polecić, ale miejcie na uwadze to, w jakim tempie rozwija się akcja.

Ogólnie wątek kryminalny bardzo rozległy, ale...

„Przyplyw“ to moje pierwsze spotkanie z Autorem. Historia zaczela sie w roku 1987 gdzie niewyjasnione sledztwo zapoczatkowalo wszystko, co dzieje sie teraz.
Tom Stilton odchodzi z policji i zostaje bezdomnym. Pewnego dnia dochodzi do okropnych morderstw na bezdomnych, ktorzy najpierw zostaja brutalnie pobici przez mlodych ludzi, ktorzy zarabiaja na walkach w klatkach. Zabojstwa zostaja nagrywane i wrzucane do czarnej sieci internetu. Miedzy czasie zostaja tez odnalezione zwloki mezczyzna i Sprawa zostaje powiazana z zabojstwem z 1987 roku. Czy sledczym uda sie wyjanic sprawe z orzed lat i zlapac osoby powiazanw z Walkman i zabojstwami bezdomnych?

Ksiazka wciagajaca, chociaz poczatek byl za dlugo zanim cala akcja sie rozkrecila. Polecam i ja siegne po kolejne czesci.

• Kryminał
  • Kryminały