Przypływ

Cykl: Tom Stilton i Olivia Rönning (tom 1) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Springfloden
joly_fh

Pierwsza z serii książek, której bohaterami są Tom Stilton i Olivia Rönning W księżycową noc młoda ciężarna kobieta pada ofiarą wyjątkowo okrutnego morderstwa. Przypadkowym świadkiem zbrodni jest mały chłopiec. Śledczemu Tomowi Stiltonowi nie udaje się ustalić motywu, ani znaleźć sprawców morderstwa. Nie zna on nawet tożsamości ofiary. Kilkadziesiąt lat później Olivia Rönning, studentka...

Pierwsza z serii książek, której bohaterami są Tom Stilton i Olivia Rönning

Kilkadziesiąt lat później Olivia Rönning, studentka Wyższej Szkoły Policyjnej, przygotowuje referat na temat tej brutalnej zbrodni. Korzystając z wszelkich dostępnych źródeł, stara się wyłowić jak najwięcej informacji. Najtrudniej jest jednak dotrzeć do człowieka, który prowadził wtedy śledztwo - Tom Stilton zapadł się pod ziemię…

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

veinylover | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

Naprawdę niezła książka należąca do gatunku kryminałów.
Do zalet książki należy dość wiarygodny proces dochodzenia i wyciągania wniosków z kolejnych elementów pojawiającej się układanki.
Także sam proces przesłuchiwania świadków bądź podejrzanych.
Są tam wiodący bohaterowie, do których mamy jednoznaczną sympatię i możemy się z nimi utożsamiać.
Że czasem książka zalatuje tu i ówdzie lewactwem - niespecjalnie przeszkadza, bo robione jest to z wyjątkowym umiarem, jak na powieść skandynawską.
Ci, których nie lubimy dostają mniej więcej to, na co zasłużyli i to dobrze.
Uważając książkę za naprawdę niezłą pozwolę sobie na odstąpienie od „czepialstwa”.
Mimo, iż książka jest tomem w serii, opowiedziana historia jest wyjaśniona od początku do końca i jest domknięta. Bardzo sobie to cenię.
Polecam.

MartaKu | 2015-08-10
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Kryminał wielowątkowy. Budowa książki powoduje że czyta się bardzo szybko (krótkie rozdziały, przeskoki wątkowe). Fabuła wciągająca,kilka zbrodni, połączonych ze sobą, łączących ze sobą bohaterów. Niestety w książce brakuje emocji, napięcia, wielkiego oczekiwania. Plusem natomiast jest zaskakujące rozwiązanie głównej zagadki kryminalnej.

Kokosanka | 2014-06-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka rewelacyjna. Wciąga tak, że każdą wolną chwilę chcesz poświęcic na czytanie. Na samym początku było dużo wątków, myślałam, że się w tym pogubię,ale autorzy zgrabnie wszystko powiązali.
Irytowała mnie jedna rzecz, za co odejmuję jedną gwiazdkę a mianowicie zbyt szczegółowe opisy a raczej nazwy miejsc, gdzie bohaterowie przebywali. Abstrahujac od tego, że przeczytac się tego nie dało ( z powodu skandynawskiej pisowni), to książka to nie przewodnik po miejscowościach, żebym miała podana nazwę każdego skwerku w mieście.
Zakończenie- nie spodziewałam się tego, miałam inny typ.
Szkoda też, że nie jest wyjaśnione (albo to przegapiłam), kto był ojcem dziecka Ovette i Jill oraz dlaczego tak naprawdę Stilton odszedł z policji, gdyż wyczułam, że sprawa ma drugie dno..no ale może wyjasnienie będzie w kolejnych powieściach.
Polecam!

emindflow | 2013-09-04
Przeczytana: 04 września 2013

Jeden z bardziej udanych tegorocznych debiutów na rynku powieści kryminalnych. Koszmarna niewyjaśniona zbrodnia popełniona przed laty na szwedzkiej plaży jest przedmiotem śledztwa podjętego przez młodą adeptkę szkoły policyjnej. Interesująca fabuła, oryginalna narracja zbudowana z krótkich rozdziałów i zdań oraz niebanalne zakończenie sprawiają, ze książkę czyta się lekko i przyjemnie. Mnie jednak brakowało trochę napięcia i tego charakterystycznego skandynawskiego klimatu. Mimo to kolejne pozycje cyklu zapoczątkowanego tą powieścią zapowiadają się interesująco.

biomycha85 | 2015-04-02
Przeczytana: 31 marca 2015

Bardzo długo się do niej zbierałam, leżała na półce, uśmiechała się do mnie przyjaźnie, a ja jakoś tak zawsze sięgałam po coś innego. Dobrze jednak, że w końcu mnie do siebie przekonała, bo jest znakomita. Uwielbia skandynawską tajemniczość i serdecznie polecam każdemu.

Rybana | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Książka zaczyna się dość niepokojąco sceną morderstwa młodej, ciężarnej kobiety, którego dokonano w bardzo okrutny sposób. Świadkiem tego zajścia jest przerażony dziewięcioletni chłopiec, który nie potrafi pomóc policji w ustaleniu sprawców, motywów, czy chociażby danych zamordowanej kobiety. Czy była to zemsta? mord rytualny? czy może pozbycie się niewygodnej osoby? Sprawa nie zostaje wyjaśniona.
Mija ponad dwadzieścia lat. Olivia, młoda studentka Wyższej Szkoły Policyjnej jako zadanie wakacyjne dostała napisanie referatu na temat tej zbrodni. Ma odpowiedzieć na pytanie czy mając do dyspozycji współczesną technologię dałoby się tę sprawę rozwiązać? czy można byłoby ruszyć do przodu zamiast tkwić w martwym miejscu, nie mając żadnego punktu zaczepienia?
Olivia rusza śladami w przeszłość, stara się zdobyć jak najwięcej informacji. Na wierzch wychodzą coraz to nowe fakty i nazwiska. Niektóre znane szerszej opinii publicznej. Robi się niebezpiecznie.
Próbuje również odszukać człowieka,...

zaczytana | 2015-01-23

Rewelacyjna powieść. Skandynawski kryminał- choć bez tego specyficznego (tak bardzo przeze mnie lubianego) skandynawskiego klimatu. -Akurat tej książce dobrze to zrobiło. Na początku może zaniepokoić wielowątkowość- ale wszystkie wątki są równolegle, równomiernie prowadzone i wszystkie równo sprawnie i czytelnie zmierzają do jednego celu- do rozwiązania zagadki. A rozwiązanie jest całkiem zaskakujące. Lubię to!

Mika220 | 2014-01-13

Seria Czarnej Owcy moim zdaniem trzyma poziom. Przed Nowym Rokiem zakupiłam sporo nowych książek, w tym tę pozycję. Jest to debiut i jak czytam z tyłu okładki stworzyło ją dwóch najbardziej doświadczonych autorów scenariuszy filmowych i telewizyjnych. W tej materii widzę, że sporo już osiągnęli. W pisarstwie to ich debiut i moim zdaniem udany. Zaczyna się od prologu i od bardzo okrutnej zbrodni. Niewątpliwie, kobieta zginęła przez utopienie się, przez przypływ jak wskazuje sam tytuł. Jest to bardzo okrutna śmierć, jeśli mogę się tak wyrazić. Słyszałam, że najgorsze tortury to właśnie te, gdzie wkłada się na głowę człowiekowi jakąś chustkę i leję wodą, nie pamiętam teraz nazwy, to nieistotne, człowiek po prostu ma wtedy wrażenie topienia się. To musi być straszne uczucie. Dlatego muszę przyznać sama zbrodnia mrozi przedstawiona w książce naprawdę mrozi krew w żyłach.

Potem przenosimy się wiele lat później, poznajemy różnych bohaterów, wielu z nich wydaje się zbędnych, ale wiem, że...

nulla | 2017-08-14
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Dobry, solidny kryminał.
Młoda studentka szkoły policyjnej w ramach ponadobowiązkowej, wakacyjnej pracy ma rozważyć, czy za pomocą aktualnych środków technicznych, może się udać rozwiązać nierozwiązane od lat sprawy. Jedną z tych spraw jest śledztwo, w którym brał udział jej zmarły ojciec. I ta oczywiście sprawa interesuje dziewczynę. Zaczyna poszukiwać policjanta, który było odpowiedzialny za śledztwo, co okazuje się zaskakująco trudne. W tym samym czasie w Sztokholmie trwają napady na bezdomnych i właściwie od razu wiadomo, że wątki te jakoś się połączą. Spodziewałam się, że będzie banalnie i jak zwykle, ale rozwój wydarzeń parę razy mnie zaskoczył.
Dodatkowo, świat stworzony przez autorów jest trochę dziwaczny, lecz całkiem pociągający. Przyjemnie się czyta ten kryminał, mimo że może i nie wnosi nic nowego. Na tyle przyjemnie, że od razu zamówiłam kolejne tomy, mimo że kupka "do czytania" wciąż kopiata i wcale nie potrzebuję nowych książek. Polecam.

kasandra_85 | 2013-05-08
Przeczytana: maj 2013