Koń Trojański w mieście Boga

2000-01-01
2000-01-01
Jerzy Wocial
Kościół Sobór Watykański II historia Kościoła laicyzacja

Przy ocenie tej książki należy pamiętać o tym, że została napisana zaraz po II Soborze Watykańskim. W "Spustoszonej winnicy" Hildebrand już jest znacznie ostrzejszy, szczególnie wobec deprawacji liturgii katolickiej. W tej jednak publikacji Detrich von Hildebrand jako wybitny filozof patrzy na kryzys kościoła oczami idei, z doskonałą precyzją obala tezy postępowych katolików, wchodzi ostrą polemikę z modernistami (poza de Lubaciem, którego z niewiadomych przyczyn ocenia pozytywnie, mimo jego oczywistego modernizmu). Choć Hildebrand wtedy oceniał sobór w zasadzie pozytywnie, to należy to odczytywać po prostu jako próbę spokojnej refleksji wobec dopiero rodzącego się załamania, jakie duch tegoż soboru niewątpliwie przyniósł. Praca Hildebranda z pewnością nie jest tak przenikliwa jak głośna książka arcybiskupa Lefebvra "Oni jego zdetronizowali", ale jest niezwykle cenna jako głos filozofa, który za wszelką cenę chciał zachować wierność Tradycji Kościoła.

Świetna. Temat klarownie opisany, do przeczytania dla każdego wierzącego. Mnie szczególnie zachwyca uporządkowanie wielu pojęć, podanie ich precyzyjnej definicji i merytoryczna krytyka popularnych prądów nie tylko modernistycznych, ale szczegółowe opisanie tego konia trojańskiego obecnego nie tylko w mieście Boga, ale też w głowach wielu wiernych.

Kiedy nachodzi nas refleksja, że myśl współczesna w Kościele, oddaliła nas od prawdziwej wiary Apostołów, to warto przeczytać tę przenikliwą książkę pełną błyskotliwych spostrzeżeń. Co prawda wiele jest odniesień do nieporozumień związanych z Vaticanum II, ale (niestety) nie straciły one swojej aktualności, a nawet być może stały się tym bardziej aktualne dzisiaj.

Książka będzie ucztą dla wierzących intelektualistów. Czyta się powoli, a daje do myślenia.

Książka...

Dietrich von Hildebrand jest jednym z tych filozofów i teologów, którego geniusz intelektualny w niezwykły sposób łączy się z jego duchowością i wrażliwością. Prezentowane dzieło ukazuje tą integralność we wszystkich poglądach i myślach autora przelanych na kilkanaście stron papieru. Podejmuje w nich próbę wykazania błędów oraz zagrożeń wypływających z nadmiernego modernizmu, by w ten sam sposób ochronić Kościół przed falą sekularyzacji.
Myślę,że "Koń Trojański w mieście Boga" to lektura warta polecenia wszystkim katolikom.

Klarowny język, zdumiewające wnioski. Polecam,

Klarowny język, zdumiewające wnioski. Polecam,