Klara Hokus. Magiczny Zaułek

Okładka książki Klara Hokus. Magiczny Zaułek Ruth Symes
Okładka książki Klara Hokus. Magiczny Zaułek
Ruth Symes Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Klara Hokus (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Klara Hokus (tom 1)
Coven Road
Hachette Polska
2013-01-01
2013-01-01
Michał Zacharzewski

Nie tak dawno miałam okazję czytać książkę dla dzieci o wampirkach. Teraz kolej na czarownicę :) Muszę przyznać, że nawet spodobała mi się ta nietypowa tematyka i z przyjemnością poczytałabym również o jakiś dziecięcych wilkołakach czy duszkach. To naprawdę fajna odmiana i takie lektury są u nas mile widziane. I to właśnie w biblioteczce mojego dziecka. Alicja z przyjemnością słucha takich opowiadań. Ciekawe czy w przyszłości będzie czytała tego typu literaturę?
Jak już wspomniałam tym razem nasza mała bohaterka to czarownica. A w zasadzie jest nią dziewczynka, która bardzo, ale to bardzo chce nią zostać. Klara mieszka w sierocińcu i wśród dzieci, które się tam znajdują ma tylko jednego przyjaciela. Sam to chłopiec, którego poznała w zasadzie już w kołysce i w bardzo nietypowej sytuacji ;) I tak jak dziewczynka jest on troszkę nietypowym młodzieńcem. Klara uwielbia kolor czarny, upiorne stroje, wszystko co paskudne i obrzydliwe. Natomiast Sam to wielki miłośnik wszystkich zwierząt jakie tylko istnieją na świecie. Kocha robaczki, ślimaki, ropuchy... No dosłownie wszystko co się rusza.

Dzieci mieszkają w sierocińcu od małego i choć bardzo chciałyby zamieszkać w jakiejś rodzinie zastępczej okazuje się, że to wcale nie jest takie łatwe. Bo która mama pokochałaby dziewczynkę która chciałaby być wiedźmą i rzuca czary? Albo chłopca, który przynosi do domu żaby? Poza tym dzieci postanowiły, że nigdy nie zamieszkają z żadną rodziną, która nie wyda im się idealna. Hm... Tylko czy taka IDEALNA RODZINA w ogóle istnieje? I czy nasi mali bohaterowie znajdą domy, w których poczują się jak u siebie? O tym dowiecie się już sami :)

Klara Hokus to seria zabawnych i ciekawych książeczek dla maluchów. Jej bohaterką jest oczywiście wspomniana wcześniej dziewczynka, a książka, którą Wam dziś przedstawiam to pierwszy tom. To właśnie w tej części dowiemy się jaka ona jest, co lubi, o czym marzy, z kim się przyjaźni i gdzie mieszka. Oczywiście nie zabraknie tu także ciekawej przygody oraz zabawnych sytuacji. Jednak podczas całej lektury zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to część w pewnym sensie wprowadzająca nas w świat tej małej czarownicy, a dopiero w kolejnych książkach z serii będziemy mieli okazję w pełni cieszyć się przygodami dziewczynki i jej przyjaciół.

Nie oznacza to jednak, że książka nie jest ciekawa. Powiedziałabym, że wręcz przeciwnie. Lektura szybko wciąga, a nasze maluchy słuchają jej z wielkim zainteresowaniem. A przy tym sprawia, że bohaterka ów opowiadania szybko pobija nasze serduszka i z przyjemnością poznalibyśmy jej kolejne przygody. Tak przynajmniej było w naszym przypadku, gdy zaraz po skończeniu lektury Alicja dopytywała co było dalej i czy jeszcze jej coś przeczytam o Klarze :)

To opowiadanie jest naprawdę fajne. Idealnie dopasowane do zainteresowań i upodobań kilkuletnich maluchów. A przy tym nie znajdziemy tu żadnej przemocy ani nic z tych rzeczy. Książeczkę o Klarze Hokus czyta się szybko i z wielką przyjemnością. Co więcej - czcionka wewnątrz jest naprawdę duża i bardzo czytelna, zatem jest to też ciekawa propozycja dla naszych brzdąców, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu. Opowiadanie nie powinno zmęczyć naszego malucha, nie dłuży się podczas czytania. Za to z pewnością bardzo zachęca do tego by sięgnąć po kolejne części.

Książka Ruth Symes pt. „Klara Hokus. Magiczny Zaułek” opowiada o dziewczynce, która wydaje się inna niż wszystkie. A to dlatego, iż od najmłodszych lat jej największym pragnieniem jest zostanie czarownicą. Mieszka w sierocińcu, gdzie podrzucono ją, gdy była jeszcze maleńka. Chętnie ubiera się na czarno, wierząc w swoje nadprzyrodzone zdolności. Dlatego wszyscy trzymają się od niej z dala. Wszyscy oprócz… Sama, który podobnie jak ona, przejawia ekscentryczne zainteresowania, pasjonując się życiem żab, pająków i jaszczurek. Klara marzy o Idealnej Rodzinie, która mogłaby ją zaadoptować, jednocześnie akceptując jej fascynację światem magii. W końcu pojawia się szansa na to pod postacią panny Lili Strzygońskiej, która postanawia na próbę wziąć tę wyobcowaną istotkę pod swój dach. Na wieść o tym, Klara jest wniebowzięta i ciekawa nowego domu. Jakież spotyka ją rozczarowanie, gdy tam dociera. Wszystko wydaje się nudne, nie nosi w sobie ani krzty tajemniczości. Tylko, czy to aby nie są tylko pozory? Z jakiegoś przecież powodu miejsce to nosi nazwę Magicznego Zaułku… Dzieją się tam rzeczy naprawdę niesłychane. Wokoło mieszkają bardzo nietypowe osobistości, ukrywające się przy pomocy zaklęć pod mgiełką zwyczajności, aby ktoś niepowołany nie zorientował się w ich rzeczywistej twarzy. Czy Klara odnajdzie się w zastanych realiach? Czy jej dalsze życie będzie miało coś wspólnego z magią? Po prostu warto zajrzeć do tej książki i się o tym przekonać.
Fascynujący jest ten świat, pokazany oczami czarowniczki, czyli dziewczynki, która dopiero aspiruje do awansowania w przyszłości do poważnego miana czarownicy. Droga ta wiedzie przez trudne zawiłości sztuki magicznej, gdzie często rezultat danego zaklęcia zupełnie różny jest od zamierzonego.
Książkę o Klarze Hokus dostałam niedawno w prezencie i zastanawiałam się, komu mogłabym ją dalej podarować. Wtedy moją uwagę przykuła barwna okładka i równie sympatyczne czarno-białe rysunki w środku. Przypomniały mi się czasy, kiedy będąc małą dziewczynką sama czytałam powieści z gatunku fantasy. I mimo dojrzałego już wieku, postanowiłam zatopić się w lekturze „Magicznego Zaułku”.
Już od pierwszych stron książka ta mnie urzekła, przeniosła do krainy wyobraźni, marzeń i snów. Całkowicie zapomniałam o otaczającej mnie rzeczywistości. Porusza ona wiele kwestii, które dotykają nas na każdym etapie życia, jak: potrzeba akceptacji, odrzucenie, miłość, przyjaźń, dążenie do wyznaczonych celów. Sądzę więc, że jest do skarbnica wiedzy, która pozwoli dzieciom na zgłębienie i poznanie często niezrozumiałego świata. Nauczy je walki o własne szczęście, bez poddawania się, jak również pielęgnowania przyjaźni, która jest prawdziwą wartością. Uświadomi dziecku odmienność każdego z nas, świadczącą o wyjątkowości, wytłumaczy, że warto być sobą wbrew krytycznym uwagom nieprzychylnych osób.
Nagromadzenie zwrotów akcji, fantazji i magii sprawia, że książkę czyta się jednym tchem. Do tego napisana jest bardzo prostym językiem, bez trudnych zwrotów, co pozwoli dziecku na łatwiejsze przyswojenie prawd w niej zawartych. Nie dostrzeżemy tam typowego moralizowania. Wszelkie mądrości tkwią tam zawoalowane w tajemniczej treści opowieści. Dziecko staje się badaczem i odkrywcą praw rządzących światem. Dochodzi do pewnych wniosków, jednocześnie przyjemnie spędzając czas. Nie ma tam też agresji, brutalności, różnych straszydeł, więc książkę można przeczytać nawet przedszkolakowi. Dzieciom starszym, chodzącym do szkoły podstawowej, duża frajdę sprawi samodzielna jej lektura. Tekst napisany jest dużą czcionką, więc czytanie nie powinno sprawić im najmniejszych problemów.
„Klarę Hokus. Magiczny Zaułek” naprawdę serdecznie polecam. Jeśli mnie, dorosłą osobę, tak wciągnęła, to jakąż radość będzie miało z niej dziecko, które właśnie łaknie takich historii. A przy tym wiele się nauczy, uwierzy w swoje możliwości i rozbudzi wyobraźnię. A ileż tam emocji! Tego po prostu trzeba doświadczyć…

Moja córka Małgosia jest zachwycona przygodami Klary, polecam wszystkim, którzy potrzebują w swoim życiu odrobiny pozytywnej magii.

Mimo tego iż mam 14 lat bardzo mi się podoba ta seria polecam :)

Mimo tego iż mam 14 lat bardzo mi się podoba ta seria polecam :)

• Wypożyczone z biblioteki
  • Hachette
  • 2015
  • Akcja 52 książki (2015)
  • Półka małej Helgi
  • Basia przeczytała z mamą