Coetzee. Przewodnik Krytyki Politycznej

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
coetzee

Twórczość Johna Maxwella Coetzeego, laureata Nagrody Nobla z 2003 roku, zazwyczaj rozpatruje się od strony problemów etycznych lub egzystencjalnych. Przewodnik Krytyki Politycznej przedstawia jej wymiar polityczny. Sławomir Masłoń proponuje całościową i zaskakującą interpretację dzieł noblisty, zwracając uwagę na takie kluczowe tematy, jak kolonializm, rasizm czy wewnętrzne sprzeczności i napięcia obecne w liberalnych społeczeństwach. Wykorzystując bogate instrumentarium psychoanalityczne, kreśli ewolucję estetycznych i światopoglądowych poszukiwań pisarza. Spotkanie Lacana i Coetzeego przynosi fascynujący efekt.

źródło opisu: Krytyka Polityczna

źródło okładki: www.krytykapolityczna.pl

Lateri | 2015-07-01
Przeczytana: czerwiec 2015

Ta malutka książeczka to przekład wydanej dwa lata wcześniej anglojęzycznej pracy Masłonia (Père-versions of the truth. The novels of J.M. Coetzee). Z jednej strony cieszy fakt, że istnieje krytyczne omówienie twórczości Coetzeego. Z drugiej zaś strony można zastanawiać się, czy przeczytanie książek Noblisty w kontekście psychoanalizy (Lacana!) pozwala lepiej zrozumieć jego twórczość, czy też jest raczej interpretacją dla samej interpretacji.

Klara | 2017-02-20
Tekla | 2015-04-21