Mroczna strona gór

Tłumaczenie: Grażyna Tłaczała
Seria: Wstrząsający świat gór
Wydawnictwo: Sklep Podróżnika
Where the mountain casts its shadow
Ewa

Wspinacze uważają, że ich pasja jest warta ponoszonego ryzyka. Ale kiedy dojdzie do tragedii, co dzieje się z ich bliskimi? Dlaczego planują przyszłość z osobą, która stale ryzykuje życie? Te pytania we wspinaczkowym świecie długo pozostawały niewypowiedziane. Maria Coffey złamała to tabu po tym jak jej partner, Joe Tasker, zaginął na północno-wschodniej grani Everestu. Jej styl jest bezpośredni i boleśnie szczery, a przepełnione emocjami opowieści nie pozwalają czytelnikowi przejść obok tej książki obojętnie.
Coffey zaczyna opowieść tam, gdzie kończy ją Krakauer, opisując to, co dzieje się po tragicznych wypadkach wspinaczkowych. Mówi o stracie głosami najlepszych światowych wspinaczy, ich rodzin i partnerów – Conrada Ankera, Lynn Hill, Joego Simpsona, Chrisa Boningtona, Eda Viestursa, Anatolija Bukriejewa, Aleksa Lowe’a i wielu innych.

źródło opisu: www.podroznik.com.pl

źródło okładki: www.podroznik.com.pl

Zdobywanie gór z punktu widzenia najbliższych rodzin wspinaczy. Hobby górskie może być postrzegane jako egoistyczne. Książkę zaliczył bym do literatury kobiecej. Tchnienie z niej specyficzny klimat i emocje.

Piotr Ćwik | 2015-10-07
Na półkach: Przeczytane, Góry
Przeczytana: 07 października 2015

Ciekawa, dobrze napisana książka o życiu rodzin po utracie najbliższych we wspinaczce wysokogórskiej. Nieco chaotyczna narracje spowodowana jest tym, że w każdym rozdziale autorka prezentuje poszczególne przypadki w świetle poruszanego w danej części tematu. Mimo tej wady warto jednak sięgnąć po "Mroczną stronę gór".

Smiejka | 2013-10-29
Na półkach: Przeczytane, 2013, Góry
Przeczytana: 29 października 2013

Jedna z lepszych książek w temacie górskim jakie czytałam. To opowieść o ludziach, którzy opłakują śmierć swoich bliskich - himalaistów, którzy na zawsze pozostali w górach. Coffey opisuje różne emocje związane z żałobą. Rozmawia z matkami, żonami, mężami czy dziećmi alpinistów, którzy zginęli w górach. Czasami bardzo bardzo trudno czytać te smutne historie ale nie jest to smutna książka. To książka o ludziach pełnych pasji i życia. Bardzo polecam.

joly_fh | 2013-04-14
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

Góry są tak ważnym elementem życia każdego alpinisty, że nie da się z niego tak po prostu zrezygnować, stwierdzić zdroworozsądkowo: 'zbyt duże ryzyko, nie opłaca mi się, nie jadę'. Trudno wymagać od kogoś zrezygnowania z tego, co nadaje sens jego życiu. Heroizm alpinistów staje się jednak jakoś mniej oczywisty i romantyczny, kiedy myśli się o cierpieniu pozostawionych bliskich: partnerek (znacznie rzadziej partnerów)rodziców, dzieci. Zmagają się oni przecież z myślą, że dla swojego męża, ojca są mniej ważni, niż góry i jego egoistyczna pasja. Tak – powiedzmy sobie – egoistyczna, bowiem wyczyny himalaistów przynoszą korzyść wyłącznie im samym: zdobywając góry nie zbawiają oni świata, nie odkrywają nowych lądów do zasiedlania, nie czynią niczego w imię ludzkości. Dlaczego więc nazywamy himalaistów bohaterami? Do tego będąc zaprzątniętymi sobą, wymagają oni od innych, kochających ich ludzi, bezwarunkowej akceptacji... Nasuwa się więc kolejne trudne pytanie: dlaczego ktoś wiąże się z...

ingvar23 | 2012-12-21
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Świetnie napisana książka, w sam raz dla fanów himalaizmu. Świetny prezent dla tych którym się spodobała książka Olgi Morawskiej. Polecam:)