Adelajda Formalina

Wydawnictwo: Black Unicorn
literatura piękna
kinga

„Adelajda Formalina”, debiut powieściowy Barbary Chomko, to swoista książka-przestroga, książka-życiowa nauka. Podzielona na dziesięć niezbyt obszernych rozdziałów niesie maksimum ważnych treści. Jest to opowieść o młodej kobiecie, która obdarzona empatią, niezwykłą wrażliwością pragnie poświęcić swoje życie innym. (...) Postać Adelajdy jest w powieści łącznikiem między światem żywych a...

(...)
Postać Adelajdy jest w powieści łącznikiem między światem żywych a umarłych. Kobieta przygotowuje nieboszczyków, którzy są tu potraktowani bardzo indywidualnie. Każde przywiezione do prosektorium ciało opowiada swoją historię. Każda historia uwypukla istotne problemy. Niektóre z nich, często jeszcze w naszym społeczeństwie traktowane są jako tematy tabu. Barbara Chomko nie boi się jednak stanąć twarzą w twarz trudnymi zagadnieniami.
(...)
Mimo że „Adelajda Formalina” to trudna powieść, mówiąca o skomplikowanych relacjach kobieta-mężczyzna, rodzice-dziecko, miłość-samotność, życie- śmierć, powieść czyta się z pewną lekkością, niekiedy nawet autorka wywołuje uśmiech u czytelnika. A to za sprawą swobodnego stylu, zabawy językiem, poetyckością wypowiedzi i humoru.
(...)
„Adelajda Formalina” to czerwone światło na życiowej sygnalizacji każdego z nas, niekiedy przybiera jaskrawy odcień, szokujący, wstrząsający, ale może to właśnie jest sposób, by poprzez grę emocjami zniwelować pewne niedoskonałości ludzi i świata?

[fragm. Posłowia]

źródło opisu: własne

źródło okładki: własne

Danoncia | 2018-10-13
Przeczytana: 13 października 2018

''Adelajda Formalina'' - cieniutka książeczka a tyle emocji .
Barbara Chomka potrafi wkraść się w duszę czytelnika i wywołać emocje, wzruszyć . Płakałam czytając przez cała opowieść. I jestem szczęśliwa,ze dane mi było zaznajomić się z Adelajda.
Najbardziej wzruszająca opowieść jaka przeczytałam . Autorka potrafi skruszyć nawet najtwardsze serca .
Polecam :)

Nimmo | 2014-06-01
Przeczytana: 30 maja 2014

Wybaczcie (drogie Panie i Ty ... Adelajdo) ale "nie kupuję" tej historii. Atmosfera gęstnieje; od negatywnych emocji; z każdą stroną, a mnie coraz trudniej przez nie brnąć, ... energicznie nadaję obronne sygnały, ... energicznie nadaję obronne sygnały, ... energicznie nadaję obronne sygnały, ... energicznie nadaję obronne sygnały, ...

Tomasz Apanasiuk | 2013-04-29
Przeczytana: 26 kwietnia 2013

Przeczytałem z zapartym tchem. Książka od pierwszej strony wciąga, paraliżuje, rzuca emocjami i trzyma do ostatniej kartki. Polecam wszystkim

Monika | 2013-04-20
Na półkach: Przeczytane, Rak nieborak, 2013
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Książka Pani Barbary to zaledwie kilkadziesiąt stron, ale jakich stron! Nie potrzeba tworzyć 600-stronicowego dzieła, żeby przekazać maksimum ważnych przemyśleń.
Polubiłam Adelajdę Formalinę od pierwszych stron. I z pewnością pozostanie ona na dłużej w mojej pamięci.