Jarocin, rock, śledztwo, milicja, PRL

Lato 1988 roku, PRL jeszcze się trzyma, choć system chwieje się w posadach. Kończy się wszechwładza Służby Bezpieczeństwa. Jarocin, pogodny poranek, ostatni dzień festiwalu. Młodzi funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej wtapiają się w tłum fanów muzyki i mają na wszystko oko. Są oczywiście po cywilu. Kapral Blaszkowski obserwuje małe zbiegowisko na polu biwakowym. Chwilę potem okazuje się, że w jednym z namiotów znajduje się martwa dziewczyna. Po dwu godzinach przybywa wsparcie z Teodorem Olkiewiczem na czele. Sympatyczni poznańscy milicjanci - znani z Ręcznej roboty - oraz esbecy, którzy kręcą się wokół festiwalu, patrzą na siebie krzywo. Służba Bezpieczeństwa chce być informowana o postępach śledztwa. Milicjanci uwijają się jak w ukropie i ustalają, że ofiara została zamordowana tępym narzędziem, a wcześniej zgwałciło ją kilku festiwalowiczów. Funkcjonariusze jeszcze nie wiedzą, że w Jarocinie pojawił się niejaki Charon. Mężczyzna nienawidzi słabych i owładnięty jest myślą o radykalnej naprawie świata. Poznań, tego samego dnia wieczorem: Tunio Ząbek, cinkciarz, dostaje w głowę i traci dzienny utarg - marki i dolary. Jego szef, Gruby Rychu, jest z tego bardzo niezadowolony i wdraża „dochodzenie". Milicjanci, esbecy i złodzieje mają pełne ręce roboty, a ich drogi nieoczekiwanie się przetną...

źródło opisu: www.muza.com.pl

źródło okładki: strona autora

gwiazdka | 2017-02-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 13 lutego 2017

„Mocne uderzenie”, podobnie jak wcześniej „Ręczną robotę”, oceniam trochę wyżej niż dwa pierwsze tomy serii. Pomysł na akcję ciekawy, dużo mniej opisów pijaństwa, kilka momentów, które mnie rozśmieszyły, sympatyczni bohaterowie- Blaszkowski i Marcinkowski- to w moim odczuciu plusy książki. Nie obyło się, niestety, bez minusów, przede wszystkim na czoło wysuwa się najbardziej dla mnie antypatyczny bohater (podobno ma być pozytywny i za to jeszcze bardziej go nie lubię, bo dla mnie to pijaczyna, cham i tchórz) czyli Olkiewicz. Do tego zakończenie wydało mi się jakoś tak niedopracowane, a pisane aby już zamknąć powieść, chwilami zbyt górnolotne teksty dialogów. Dla mnie ten tom jest dużo lepszy niż dwa pierwsze, nawet może lekko mnie zachęcił i jeśli się trafi okazja, kto wie, czy nie sięgnę po kolejne, czyli nie jest źle, ale na pewno nie zaliczę tej serii do odkrycia roku.

wiejskifilozof | 2018-01-16

Ja pamiętam rok 88,to była moja młodość.A tu,fajny kryminał z tego wyszedł.
Jarocin,zabójstwo dziewczyny .Kto zabił ? tego MO,chce się dowiedzieć.
Potem,ginie druga osoba.
Książka,ta to nie tylko szukanie sprawców.
Ale i rzut oka na tamte czasy.
Ludzie mieli dość pustych półek,mówili .Że za Gierka lepiej,pewna pani ze sklepu.
Narzekala,na socjalizm.
W książce,pojawia się Wspaniały Człowiek Jurek Owsiak.
Ostatnio dałem 5 zł na WOŚP.
Oraz,był tu humor.Bo jeden milicjant umię pisać,a drugi czytać.
Oraz jak można pomylić epidiaskop z episkopatem, ha,ha

boookster | 2018-06-29

To moja pierwsza książka Ryszarda Ćwirleja i jestem mile zaskoczony. Autor trafił z pomysłem na kryminał. Większość twórców akcję swoich powieści umieszcza w czasach współczesnych, Ćwirlej cofnął się o trzy dekady. Jako osoba pamiętająca tamte czasy, czytając, doszukiwałem się tego, co pamiętam z lat młodzieńczych. Pamiętam stanie w kolejkach, pamiętam kartki i pamiętam prohibicję na alkohol(Alkohol od 13:00, teraz to niewyobrażalne).
W tej powieści jest w sumie wszystko, co powinno być w kryminale – są zwłoki, jest poszukiwanie sprawcy. W książkach innych autorów śledczy są inteligentni niczym Columbo lub co najmniej Borewicz. U Ćwirleja milicjanci są idealnie odwzorowani. Wszyscy piją, czasem bez umiaru, każdy ma gdzieś prowadzone śledztwo (tutaj wyróżnia się Blaszkowski jako jeden z nielicznych, którym „się chce”), brutalność milicji i wszechobecny bałagan. Jest też rywalizacja pomiędzy MO i SB. Oczywiście bezpieka jest pokazana w negatywnym świetle.
W sumie wszystko w...

Bzibzioh | 2018-08-08
Na półkach: Biblioteka, Przeczytane
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Tło społeczno-polityczno-obyczajowe jest na pierwszym planie, a wątek kryminalny wydaje się być poboczny. Pierwsza książka Ćwirleja, jaką przeczytałam. Gdybym miała ją oceniać jako powieść o życiu w późnym PRL-u, to pewnie oceniłabym wyżej. Jako powieść kryminalna jest po prostu średnia.

Sandra Jasona | 2016-09-05
Przeczytana: 05 września 2016

Realia Jarocina, Poznania, milicji, esbecji oddane w sposób szczególny. Łezka w oku, kino Bałtyk, waluciarze, wspomnienia. Dla mnie wątek kryminalny to jedynie tło. Czyta się jednym tchem, oby takich książek było więcej.

robofree | 2017-10-05
Przeczytana: 03 października 2017

Ryszard Ćwirlej po raz kolejny zaskakuję,wyśmienitą znajomością czasów PRL-U, końca lat 80- tych. To nie tylko specyficzna mentalność, obywateli żyjących w tamtym szarym świecie, ale również wszelkie problemy i nie dociągnięcia gospodarcze z jakimi borykała się ówczesna socjalistyczna ojczyzna. "Mocne uderzenie" to schyłek socjalizmu, coraz bardziej nasilona rywalizacja między milicją kryminalną a SB, w tle oczywiście wątek kryminalny, obejmujący swoimi mackami festiwal w Jarocinie, jak i tereny Poznania. Poznania, wyglądającego wtedy, jak każde inne szare miasto w Polsce; bez marketów, pięknych budynków, czy tez nowoczesnej galerii, jaką jest teraz - Stary Browar. W latach osiemdziesiątych, na jego miejscu, leżały nie uprzątnięte gruzy. Podziw dla autora, za umiejętne ukazanie tej socjalistycznej Polski z jej obywatelami, muszącymi, sobie jakoś radzić. Szary Poznań, gdzie odskocznią, przybliżającą go, odrobinę do zachodu, były peweksy, czy też rynek Łazarski, gdzie można, było...

KrzysiekK | 2018-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Kolejna książka z serii o milicjantach, z festiwalem jarocińskim w tle. Nie chcę się powtarzać, gdyż opis ten mógłby dotyczyć wszystkich książek z tej serii. Mamy ciekawe wątki, troszkę humoreski, idealna książka na letni dzień, szczególnie dla osób pamiętających czasy lat osiemdziesiątych XX wieku.
Polecam w 100%-dobra rozrywka gwarantowana.

dasio72 | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

Kolejny z teki kryminałów pana Ćwirleja zaczyna się rzeczywiście od mocnego uderzenia, konkretnie uderzenia młotkiem w głowę młodej dziewczyny, bawiącej się na festiwalu muzyki rockowej w Jarocinie.

Rok 1988, Jarocin, festiwal muzyki rockowej, w jednym z setek namiotów odnalezione zostają zwłoki 17-sto letniej dziewczyny. Przyczyną śmierci jest rozbita młotkiem czaszka. Na miejscu zdarzenia pojawia się kapral Blaszkowski, podoficer ze szkoły w Szczytnie, który w ramach szkolenia wraz z innymi młodymi milicjantami zostaje oddelegowany do Jarocina w celu zapewnienia porządku wśród bawiącej się młodzieży.
Z KWMO w Poznaniu nadciągają posiłki, z porucznikiem Brodziakiem i podporucznikiem Olkiewiczem na czele. Rozpoczyna się śledztwo, niestety kryminalnym z Poznania w prowadzeniu czynności zaczyna przeszkadzać kapitan SB. Sugeruje, że to śledztwo leży w gestii "bezpieki", nakazuje natychmistowe usunięcie namiotu, w którym dokonano zbrodni, próbuje pozbyć się z miejsca zdarzenia naszych...

Mirko1981 | 2017-06-15
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Kolejna historia Milicjantów z Poznania. Tym razem akcja dzieje się głównie w Jarocinie 1988r. Jedna z lepszych opowieści aczkolwiek może nieco mniej zabawna językowo jeśli chodzi o dowcip i gwarę Poznania, albo ja już do tego klimatu przywykłem? Bardzo fajnie się to czyta. Historię z lat mojego dzieciństwa gdy miałem zaledwie 7 lat, często opowiadanie przez rodziców i dziadków. Ten klimat bardzo mi odpowiada. Myślami powracam do tego beztroskiego życia ale zarazem prostszego dla dzieci bez świata komputeryzacji itp. itd. To do mnie trafia.
Wątki kryminalne bardzo interesujące. Nie jest to co prawda Jo Nesbo ale tu nie tylko chodzi o kryminał. Zresztą w latach 80 nie było tak zaawansowanych technik by szukać sprawców jak to jest w dzisiejszych czasach. Polecam to lekturę młodym którzy zapomnieli o gwarze poznańskiej.

Psotka | 2017-04-27
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Moje pierwsze spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem i jego piórem. Czy się czegoś spodziewałam? Nie wiem. Co przykuło moją uwagę? Na pewno to, że pojawia się tam morderstwo i to nie jedno. Troszkę się obawiałam jak odnajdę się w czasach, których chcąc nie chcąc nie znam. Akcja toczy się latem 1988 roku, a właśnie w tedy i to dosłownie się urodziłam. Ciężko, więc zapamiętać coś z tego pierwszego okresu. Czemu w takim układzie nie poznać tych czasów dzięki książce - nawet jeśli z przymrużeniem oka. Zawsze to wiedza inna niż od rodziców.

Jest lato 1988 roku. W Jarocinie kończy się właśnie festiwal muzyczny. Młodzi funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej zostali tam oddelegowani by mieć wszystko na oku i pilnować porządku. Żeby nie wyróżniać się z tłumu są po cywilu i ubrani dość rozrywkowo, a milicyjny sprzęt biwakowy wymienili na swój - nie rzucający się w oczy. Na początku wszystko jest w porządku, rozrywka, zabawa i wygłupy jak to na imprezach. Jednak w pewnym momencie kapral...