Dubicze Cerkiewne: z dziejów prawosławnej parafii

Dubicze Cerkiewne: z dziejów prawosławnej parafii
cerkwie, prawosławie, dubicze
literatura faktu
mirka_42

Historie nie zapisane łatwo ulatują. Nie trwają długo w świadomości. Pamięć jest ulotna. Szybko wymazuje historie rodzinne, wsi, gminy, parafii. Pamięć o dziejach parafii prawosławnej w Dubiczach Cerkiewnych ocaliła matuszka Ewa Awksietijuk. Napisała monografię udokumentowaną setkami źródeł i fotografii. Sięgnęła do wspomnień najstarszych mieszkańców Dubicz i okolicznych wsi oraz do ich rodzinnych zbiorów zdjęć.

Powstała niepowtarzalna praca, swego rodzaju prezent dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób są związani z dubicką ziemia.

Na mapie Polski to wyjątkowa parafia. Ponad dziewięćdziesiąt procent jej mieszkańców stanowią prawosławni.

Książka opowiada o życiu parafialnym, ale też daleko wychodzi poza ramy cerkiewnej kroniki. Przybliża życie wspólnoty w różnych aspektach, mówiąc też o sferze, którą zwykliśmy nazywać świecką.

Dzięki życzliwości mieszkańców parafii Dubicze Cerkiewne mogła powstać i druga, fascynująca warstwa książki, którą stanowią dobrze wyeksponowane poprzez układ graficzny fotografie. Są kapitalnym dokumentem, pokazującym ludzi i sytuacje już nieistniejące oraz czasy współczesne.

Książka jest zaproszeniem do dubickiej parafii, do pójścia śladami jej niełatwej historii.

źródło opisu: Parafia Prawosławna Opieki Matki Bożej w Dubiczach cerkiewnych, 2012

źródło okładki: http://sklep.cerkiew.pl/product_info.php?products_id=2690

mirka_42 | 2013-03-13
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: luty 2013

Początkowo obawiałam się, że będzie to książka czysto dokumentacyjna, jednak przyjemnie się zawiodłam. Książka opisuje historię pewnej prawosławnej parafii we wschodniej Polsce na Podlasiu oraz dzieje jej mieszkańców. Śledzimy losy parafii przez pięć wieków, zaczynając od pierwszego osadnictwa na terenach okolic Puszczy Białowieskiej. Autorka więcej uwagi zwraca na dzieje samych mieszkańców wsi, ich losy w różnych okresach czasu. Każdemu miłośnikowi "lokalnych, małych historii" szczerze polecam.

Octopus | 2017-02-11
JuruG Gierasimiuk | 2014-11-23