Tajemniczy manuskrypt

Wydawnictwo: Albatros
EL CASTILLO DE LAS ESTRELLAS
manuskrypt, poszukiwania, zagadka

Co łączy dwóch słynnych matematyków i astronomów epoki renesansu, Tychona Brahego i Johannesa Keplera, z napisaną w nieznanym języku księgą nazwaną Manuskryptem Voynicha, która przez kilkaset lat opierała się wszelkim wysiłkom matematyków i kryptologów, usiłujących rozszyfrować jej treść i sens? Czy Kepler faktycznie zamordował swojego mentora, jednocześnie poprzednika na stanowisku nadwornego astronoma na dworze cesarza Rudolfa II? Co znajduje się na kartach księgi – zapis wielkich odkryć naukowych skrywanych przed Kościołem katolickim i wszechpotężną Inkwizycją czy służąca jedynie mistyfikacji bezwartościowa treść? Nawiązująca w równym stopniu do Wahadła Foucalta Eco, co Kodu Leonarda da Vinci Browna powieść Enrique Jovena próbuje m.in. odpowiedzieć na te pytania. Młody jezuita Hector, nauczyciel fizyki w prowincjonalnym hiszpańskim miasteczku, z zamiłowania astronom, z zapałem opowiada swoim uczniom o wielkich umysłach naukowych XVI i XVII wieku – o Brahem, Keplerze, Galileuszu i Newtonie, o gwiazdach i czarnych dziurach. Hector ma jeszcze jedną pasję – jest nią Manuskrypt Voynicha. Zaintrygowany tajemniczą księgą, dołącza do międzynarodowej grupy osób z tzw. Listy Voynicha, które próbują ją rozszyfrować. Dzięki korespondencji wymienianej na forum internetowym jezuita poznaje młodego angielskiego astronoma Johna i śliczną meksykańską informatyczkę Juanę. Wspólnie próbują rozwiązać zagadkę manuskryptu. Do jego odczytania niezbędna jest zaginiona część – księga kodów – ukryta przez jezuitów w nieznanym miejscu. Historyczne wskazówki prowadzą Johna, Juanę i Hectora do Bolonii, rzymskiego Panteonu oraz położonego w środkowej Hiszpanii średniowiecznego zamku Simancas. Poszukiwania księgi łączą się z pewną całkowicie współczesną zagadką...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

mangusta | 2018-08-02
Przeczytana: 2015 rok

Trochę zbyt powolna akcja jak na mnie.

Anna | 2017-02-01

Liczyłam na zręczniej poprowadzoną intrygę i jej brak rozczarował mnie. Książkę traktowałam rozrywkowo i nie spodziewałam się zbyt wiele ale i tak w pewien sposób się zawiodłam. Fabuła dość nijaka, mnie nie wciągnęła ani trochę, zakończenie mało spektakularne a tytułowy manuskrypt mało tajemniczy.

Michalina | 2016-01-10
Przeczytana: październik 2015

Dużo ciekawostek historycznych z dziedziny fizyki i astronomii. Dobrze się czyta. Kilka zagadek urozmaicających czytanie. Fajna, lekka książka.

zolzowata_franca | 2015-07-31
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Temat książki wydawał mi się interesujący - tajemnicza księga spisana w nieznanym języku, którą przez wiele lat posiadali Jezuici, a do jej rozszyfrowania potrzebny jest klucz - księga kodowa. Niestety autor Joven Enrique chyba nie do końca potrafił zrealizować swój pomysł na książkę. Z trudem doczytałam do końca.

Adam | 2015-05-08
Przeczytana: 08 maja 2015

Długo zastanawiałem się nad tym jak ocenić powieść Joven'a. Mamy co prawda tajemniczą księgę, bohaterów pragnących rozwikłać zagadkę no i fakt, że Manuskrypt Voynicha istnieje na prawdę. Niestety coś zawiodło.
Historia przedstawiona w tej książce nie jest zbytnio porywająca. Moim zdaniem momentami jest nawet bardzo nudna. Pozycja dla cierpliwych, oraz fanów teorii spiskowych. Nie polecam.

Asica Nienadowska | 2015-05-05
Przeczytana: 02 maja 2015

Lubie ksiazki o roznorodnej tematyce. Nie zamykam sie tylko w jednym gatunku, dlatego z checia siegnelam po powiesc sensacyjna hiszpanskiego pisarza Enrique Joven'a, ktory oprocz tego, ze pisze ksiazki, jest takze z zawodu astrofizykiem pracujacym w slynnym osrodku naukowym i obserwatorium astronomicznym na Teneryfie.
Mlody Jezuita Hector to nauczyciel fizyki w malym hiszpanskim miasteczku. Interesuje sie astronomia i manuskryptem Voynicha, dlatego nalezy do internetowej miedzynarodowej grupy ludzi z tzw. Listy Voynicha, ktorzy probuja rozszyfrowac ta tajemnicza ksiege napisana w nieznanym nikomu jezyku. Poznaje tam dwoje ludzi : Johna, mlodego angielskiego astronoma oraz sliczna i inteligentna Meksykanke Juane. Trojka przyjaciol wspolnymi silami probuje rozszyfrowac tajemnice manuskryptu. W tym celu spotykaja sie na zywo, podrozuja razem do roznych miejsc, ktore moga byc zwiazane z ta ksiega.

Ksiazka jest bardzo dluga, czasami nuzaca, ale mimo to, jesli ktos interesuje sie...

eR_ | 2014-09-20
Przeczytana: 20 września 2014

Tajemnicy tyle w tej książce co w tytule,kolejny potencjał zmarnowany,już wolę książkę telefoniczną przeczytać,akcji tyle samo,a ilu bohaterów..