Puste gniazdo

Cykl: Petra Delicado (tom 7)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
El nido vacío
powieść hiszpańska
Ag2S

Inspektor Petrę Delicado spotyka wyjątkowo niemiła przygoda: w centrum handlowym ukradziono jej służbowy pistolet. Co więcej, złodziejem jest mała dziewczynka, która w ciągu paru chwil gubi się w tłumie. Ta dziwna kradzież okazuje się początkiem serii coraz bardziej złowrogich wydarzeń, prowadzących do ponurego świata handlarzy żywym towarem, matek sprzedających dzieci do zdjęć...

Ta dziwna kradzież okazuje się początkiem serii coraz bardziej złowrogich wydarzeń, prowadzących do ponurego świata handlarzy żywym towarem, matek sprzedających dzieci do zdjęć pornograficznych i bezwzględnych zabójców, terroryzujących swoje ofiary.

Petra Delicado angażuje się coraz bardziej osobiście i coraz mocniej przeżywa sprawę, którą przyszło jej prowadzić, zwłaszcza że sprawa ta nieoczekiwanie ściśle splata się z jej osobistymi sprawami.

źródło opisu: Wydawnictwo Noir Sur Blanc, 2013

źródło okładki: http://www.noir.pl/

almos | 2017-01-21
Przeczytana: 19 stycznia 2017

To siódmy tom cyklu z inspektor Delicado i podinspektorem Garzonem, w którym nasi bohaterowie tropią przestępstwa związane z wykorzystywaniem dzieci: handel żywym towarem, pornografia dziecięca, wysyłanie dzieci na ulicę. Rzeczy mroczne, rzeczy okropne. Im bardziej inspektor Delicado angażuje się w śledztwo, tym gorzej się czuje, a śledztwo wcale się do przodu nie posuwa, idzie jak krew z nosa. Czyta się to jak zwykle z ciekawością, wciągają perypetie sercowe pani inspektor i jej najbliższych współpracowników, wciągają realistyczne opisy mrocznych stron życia w Barcelonie.

I znów spotkanie z inspektor Petrą Delicado, to osoba z charakterem, najlepiej może charakteryzuje ją zwierzchnik, komisarz Coronas: „nie ma kobiety, która bardziej mnie denerwuje niż ona: jest kłótliwa, uparta, sarkastyczna, nie uznaje autorytetów, a na dodatek (…) szalenie wkurzająca.” Wszystko to święta prawda, a jednak trudno tej pani nie polubić, to prawdziwa kobieta, silna, niezależna, wiedząca czego...

Alicia Giménez-Bartlett wykłada na uniwersytecie w Barcelonie. Jest autorka esejów i kilkunastu powieści. Za książkę "Una habitación ajena" otrzymała Kobiecą Nagrodę Lumen, natomiast za publikację "Tam, gdzie nikt cię nie znajdzie" została uhonorowana prestiżową nagrodą Premio Nadal. Niewątpliwym sukcesem cieszy się jej seria kryminalna, której bohaterami są Petra Delicado i jej podwładny - Fermin Garzon. Ponadto telewizja hiszpańska wyemitowała trzynastoodcinkowy serial o ich przygodach.

Inspektor Petra Delicado zostaje okradziona podczas tak naturalnej czynności, jaką jest załatwianie potrzeby fizjologicznej. W dodatku przedmiotem przestępstwa jest policyjna broń, a sprawca to na oko dziesięcioletnia dziewczynka. Cała sytuacja jest tak absurdalna, że staje się powodem wstydu i żartów wśród znajomych na komisariacie. Niestety dowcipy kończą się w momencie, kiedy ginie pierwsza osoba, a sprawa zaczyna śmierdzieć na kilometr prostytucją, dziecięcą pornografią i handlem żywym...

Weronika | 2013-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2013