Rosyjscy malarze. Pieriedwiżnicy

Russia itinerant painters
malarz, Rosja, Rosjanin
historia
Bożena

Książka opowiadająca o życiu i twórczości dziewięciu słynnych malarzy rosyjskich: Gaya, Miasojedowa, Pierowa, Kramskoja, Kuindży’ego, Riepina, Surikowa, Lewitana, Sierowa, najwybitniejszych przedstawicieli grupy artystów zwanych pieriedwiżnikami. Byli pierwszymi, którzy zerwali z tradycją akademicką w malarstwie i pokazali Rosjanom życie zwykłych ludzi i krajobrazy ich ojczyzny. Richard Pipes, światowy autorytet w dziedzinie historii Rosji, dla którego historia sztuki stała się drugą pasją, przedstawia barwne losy malarzy i dzieje ich towarzystwa artystycznego na tle wydarzeń w Rosji w II połowie XIX i w XX wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Magnum, 2008

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl

Katedra | 2018-11-07
Przeczytana: 01 listopada 2018

Książka napisana przystępnie i interesująco. Dzięki niej poznałam wiele szczegółów dotyczących malarstwa rosyjskiego, którym wcześniej się nie interesowałam.

PoMojemu | 2017-11-14

Po mojemu Richard Pipes świetnie sobie poradził z tą książką. Bo jest historykiem i sowietologiem, a o malarstwie opowiedział w tej książce tak, jak to się powinno robić: ciekawie i nienudno!

Ale co to oznacza nienudno, ciekawie? Znamy wiele przykładów książek historycznych, albumów malarskich, które zasypują nas datami i milionem różnych definicji specjalistycznych, które i tak nie zapamiętamy, a jeżeli jakimś cudem się uda, to nie na długo.

Pipes znalazł złoty środek, bo w książce mamy opowiedzianą praktycznie niezauważalnie historię malarstwa rosyjskiego do XIX wieku, oraz to, na czym książka się skupia: historię Pieriedwiżników, malarzy buntowników, którzy zbuntowali się przeciw Akademii i neoklasycystycznemu stylowi i tworzyli w duchu realizmu.

W książce są przedstawione sylwetki głównych przedstawicieli tego Towarzystwa malarskiego. Oprócz tego pokazane i opisane najbardziej charakterystyczne dzieła.

Po mojemu, książka świetna dla miłośników malarstwa i kultury, nie...

Marysia | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Żeby zrozumieć trzeba dużo patrzeć
Żeby pisać zajmująco trzeba trochę rozumieć
to nie jest ten przypadek.

Jarmila | 2014-10-18
Na półkach: Przeczytane, Moja Rosja
Przeczytana: 17 października 2014

Nie mogę się nadziwić, że historyk napisał taką wciągającą książkę, której nie powstydziłby się mistrz pióra. Ludzie nauki niestety dość często mają zwyczaj przeładowywania swoich prac nadmiarem informacji, które zamiast zainteresować zaczynają przytłaczać czytelnika. Tym razem jednak czekało mnie niezwykle miłe zaskoczenie.

Książka jest napisana w sposób przemyślany - najpierw autor wprowadza nas w świat rosyjskich sztuk plastycznych, zwięźle opisuje okoliczności, w jakich doszło do powstania Pieriedwiżników. Nie bombarduje datami i faktami, ale wyłuskuje z historii to co najważniejsze i pozwala zrozumieć, na czym polegał fenomen tej grupy. Także krótkie charakterystyki poszczególnych malarzy są niezwykle wciągające - dzięki kilku stronom możemy zrozumieć, kim byli ci ludzie i co chcieli pokazać światu swoją sztuką.

Pipes napisał książkę dla wszystkich - dla tych, którzy nie znają się na sztuce, a mimo to chcieliby nieco "liznąć" temat. Dla tych, którzy zafascynowani...