Tybet. Zarys historii

Okładka książki Tybet. Zarys historii Karénina Kollmar-Paulenz
Okładka książki Tybet. Zarys historii
Karénina Kollmar-Paulenz Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog Seria: Dzieje Orientu historia
historia
2009-01-01
9788361203377
Marek Mejor
Tybet historia Tybetu tybetologia

Całkiem przyjemna książka, momentami autor trochę za skrótowa (książka liczy niecałe 200 stron formatu A5) opisuje wydarzenia, ale jak dla mnie była to pierwsza pozycja o historii Tybetu i w tym kontekście jest to wartościowa pozycja. Mam wrażenie, że Autor opisał najważniejsze wydarzenia ludów tybetańskich, do tego opis historii uzupełniony jest o sferę gospodarczą, społeczną i duchową, która oddziaływała nie tylko na ludy wyż. Tybetańskiej.
Bardzo ciekawe są opisy relacji ludów tybetańskich z ludami stepów Mongolskich, a także z imperium Chińskim, zwłaszcza ostatnie 100 lat.

O powyższej publikacji można powiedzieć następujące słowa: kieszonkowe wydanie syntezy dziejów Tybetu.
Rozmiar książki idealnie gra z podtytułem pracy. Jest ona zbyt cienka i w związku z tym bardziej mamy tu zasygnalizowanie różnych wydarzeń z historii Tybetu niż ich opis co niestety skutkuje tym, że czytelnik nie nasyci swojej ciekawości i żądzy wiedzy. Zarazem publikacja prezentuje nam na jakie przeszkody natrafia badacz próbujący opisać historię tego fascynującego i dość tajemniczego kraju i ludu który w nim żyje.
Ze względu na braki prac o tym temacie pracę można, pomimo sygnalizowanych wad, polecić.

• Tybet
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • LISTA
  • Sztuka - Serie - Dzieje Orientu