Alicja w Krainie Czarów

Tłumaczenie: Krzysztof Dworak
Cykl: Alicja w Krainie czarów (tom 1)
Wydawnictwo: Buchmann
1 116
1 140
2 016
Alice's Adventures in Wonderland
Marta

Inne wydania

Niezapomniana, klasyczna powieść na pograniczu snu i jawy. Magiczna podróż małej dziewczynki do fantastycznej krainy, w której wszystko może się zdarzyć. Tę powieść Lewisa Carrolla, wybitnego matematyka i profesora Oxfordu, uznano za arcydzieło literatury światowej. Doskonała lektura dla czytelnika w każdym wieku.

Ilustracje Robert Ingpen.

źródło opisu: http://www.buchmann.com.pl/go/_info/?user_id=21921&lang=pl

źródło okładki: http://www.buchmann.com.pl/go/_info/?user_id=21921&lang=pl

Pozycja, która dorasta z samym czytelnikiem - nadająca i się dla tych małych, i dużych, co nie zatracili w sobie ducha przygody oraz wciąż potrafią docenić magię wyobraźni. Wraz z kolejnymi etapami życia zmienia się postrzeganie tej powieści - świadomy odbiorca dostrzeże hipnotyczną poetykę snu, wspaniale prowadzoną groteskową grę i wiele dwuznaczności, które są nie do odkrycia przez dziecko.

Uczta dla wszystkich zmysłów, ciesząca się zasłużoną sławą.

MountainTobacco | 2014-01-20

Są na świecie dzieci, które zobaczywszy białego królika nie ulegną jego urokowi i pozostaną bezpiecznie u boku siostry. Są jednak również takie, które nie będą mogły oprzeć się przygodzie i rzucą się za nią w pogoń, nawet jeśli oznacza to utknięcie w jakimś surrealistycznym i groteskowym świecie. Osobiście należę do tych drugich osób, a sama Alicja jest moją towarzyszką od dzieciństwa. W miarę jak nabierałam świadomości otaczającej mnie rzeczywistości ta książeczka zmieniała się. Można by powiedzieć więc, że rosła wraz ze mną. Czytając po raz kolejny i kolejny zaczynałam zdawać sobie sprawę, że to ja się zmieniłam. Zaczynałam zwracać uwagę na samą konwencję tej opowieści oraz przepiękny język, którym posługuje się jej autor. Zachwyciła mnie myśl, jak wiele Lewis Carroll czerpie ze specyfiki snu. Stosuje powtórzenia historii, absurdalną zmianę krajobrazów i zaskakującą logikę, lub też jej brak. Mamy przebłyski świadomości głównej bohaterki i te irytujące chwile, kiedy próbujemy coś...

Dominka1 | 2014-02-11

"Alicja w krainie czarów"Lewisa Carolla to jedna z książek ,którą zna prawie każdy. W dzieciństwie nie przepadałam za przygodami tytułowej bohaterki.Lubiłam początek tej opowieści.Pogoń dziecka za tajemniczym królikiem w senne popołudnie .Niestety sam opis Krainy Czarów mnie nie urzekł.Był za bardzo dziwaczny , mało baśniowy i tajemniczy.
Po latach dostrzegam nowatorstwo dzieła Lewisa. Wprowadzenie do fabuły motywu i logiki snów ,wieloznaczność postaw postaci z Krainy Czarów powodują,że jest to dzieło odkrywcze i wyjątkowe.
Czy my sami nie jesteśmy w swoim życiu jak Alicja?Próbujemy dostosować się do reguł,które wyznaczają inni a każda sytuacja wymaga od nas stosowania innych zasad.
Autor dzięki motywowi snu nie musiał podporządkować swojej fabuły zasadom logiki.Dzięki temu jego powieść ma irracjonalny, niedopowiedziany klimat, niczym wizja lub marzenie.
Polecam starszym i młodszynm

vampireheart | 2015-09-28
Przeczytana: 28 września 2015

"Alicję w Krainie Czarów" zna każdy. Pytanie tylko, czy ów każdy zna wersję filmową, czy książkową? Genialny film Tima Burtona zrobił ogromną furorę, przywracając książkę do łask czytelników, w których głowach obraz ekranizacji pozostał na zawsze. Jednak przed reżyserem na rynek weszła także "Alicja..." produkcji Disney'a, z którą wcześniej tytułowa bohaterka była utożsamiana. Kto więc zna Alicję z książki?

Przyznam, że przez lata żyłam w cudownym odrętwieniu i zauroczeniu filmową wersją. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z książkową Alicją. Postanowiłam nieco podciągnąć się w literaturze dla dzieci, dlatego wybór tej powieści był nieunikniony. Ba, czekałam na niego z niecierpliwością.

Rynek czytelniczy oferuje ogrom wydań i przekładów. Została zaproponowana mi wersja dwujęzyczna, gdyż podobno wówczas idealnie widać grę słów Lewisa Carrolla. Cóż, wydanie takie jak dla mnie było zbyt prozaiczne jak na taką książkę, dlatego w końcu postawiłam na najnowszy przekład na język polski...

orchideaidea | 2016-05-15

"-Czy mógłbyś mi łaskawie powiedzieć, w którą stronę mam pójść?
-Zależy to w dużym stopniu od tego, w którą stronę zechcesz pójść - powiedział kot.
-Nie zależy mi na tym, w którą - powiedziała Alicja.
-Więc nie ma znaczenia, w którą stronę pójdziesz- powiedział kot."

Powyższy cytat znany jest przede wszystkim z "Alicji w Krainie Czarów", jednak ostatnio coraz częściej można się na niego natknąć także w książkach nt. rozwoju osobistego.
Jak widać pierwsze konkretne lekcje o sztuce wyznaczania celów można już pobierać z literatury dziecięcej, wystarczy tylko je dostrzec:)

Jako swoją pierwszą książkę z cyklu "Rok 2015 z literaturą angielską" wybrałam właśnie "Alicję w Krainie Czarów", oglądałam film na podstawie tej lektury, ale nigdy nie skusiłam się na wersję papierową, tak jakoś po prostu wyszło. Teraz jednak postanowiłam to zmienić, powrócić w pewien sposób do świata dzieciństwa.

Książka ta mnie zachwyciła, bo po pierwsze przypomniała magię właśnie takich książek, po drugie pobudziła wyobraźnię, po trzecie pokazała raz jeszcze jak nieprawdopodobne potrafią być sny. Tutaj akurat jest to sen zakręcony, pełen nielogiczności i sprzeczności, ale ukazany w sposób ciekawy dla dziecka... i także dla dorosłego, który również zobaczy coś dla siebie, dostrzeże ukrytą symbolikę postaci i zdarzeń. Nie brakuje też humoru, co cenię w książkach - nie muszą one koniecznie wywoływać śmiechu, wystarczy po prostu zwykły uśmiech, który pokrzepi, wywoła pozytywne wspomnienia i skojarzenia.

Na pewno czas spędzony nad tym utworem nie jest czasem straconym,...

Arek | 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

Mimo że jest to jak na XIX wiek bardzo awangardowa baśń, można powiedzieć fantastyczna, jest trochę zbyt okrutna dla dzieci. Niestety opisy są tak niestworzone, że w można oszaleć. Z drugiej strony, wyobrażane rzeczy są niesamowite i dobrze opowiedziane. "Baśń" wciąga, choć nie pięknem ale strasznością, z każdą stroną dzieci coraz bardziej się boją. To "baśń" nie dla mięczaków, taki King dla dzieci, nic dziwnego że popularny, Carrol to King XIX wieku.

Moja ocena 6/10

Powinno być trzynaście gwiazdek :-)

Książka labirynt - by odkryć wszystkie zawarte w niej nawiązania, aluzje i sensy (korytarze) poświęcę (bardzo ochoczo, zresztą) całe życie.
Niewyczerpane źródło rozmyślań na tematy filozoficzne, logiczne, matematyczne, szachowe, życiowe, wiktoriańskie, angielskie, teleologiczne oraz lingwistyczne, oczywiście.

Przednia uczta, nie tylko herbatka :-)

FinnickOdair | 2014-08-23
Przeczytana: 16 lipca 2014

Kolejna książka, którą przeczytałam za póżno. Lewis Carroll stworzył coś naprawdę niezwykłego. Książkę pełną głupot, a zarazem pełną mądrości. Cudowny świat pełen dziwnych stworzeń. Podczas czytania Alicji, często zastanawiałam się, czy przypadkiem Lewis naprawdę nie był pod czegoś wpływem, kiedy to pisał. Książka była pełna niedorzeczności, dlatego nie wyobrażam sobie jak ktoś mógł napisać coś takiego na ''trzeźwo''. A jeśli jednak - to naprawdę gratuluję wielkiej i niepowtarzalnej wyobraźni.

geena | 2016-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2016

"Alicja w Krainie Czarów" to jedna z tych książek, które muszą poczekać na właściwy moment. Być może dlatego tak długo zwlekałam z jej lekturą... ;) Księgarnie oferują ogrom wydań i przekładów "Alicji...", od których aż kręci się w głowie, ale znalezienie tej jednej, jedynej z nieskróconą treścią i dobrym przekładem to nie lada wyzwanie. Ostatecznie mój wybór padł na wydanie Wydawnictwa Bona, które pokusiło się o nowe tłumaczenie prof. Elżbiety Tabakowskiej (która dodatkowo opatrzyła je posłowiem) oraz ilustracje niezastąpionej Tove Jansson (autorki książek o Muminkach).

Niniejsze, fińskie opracowanie graficzne, wykonane przez malarkę pierwotnie w latach 60., zostało zaprezentowane polskim czytelnikom po raz pierwszy. Po lekturze mogę szczerze przyznać, że ilustracje zachwycają minimalizmem i prostotą, przez co perfekcyjną kreskę z pewnością docenią dorośli ;)

Co do samej treści, książka Lewisa Carrolla zalicza się do kanonu klasyki literatury dziecięcej i została przetłumaczona...

Nowe stare lektury

Radość pisania – wygraj Moleskine z edycji limitowanej z Szymborską

W tym roku po raz pierwszy marka Moleskine wydaje edycję specjalną upamiętniającą ikonę literatury polskiej, jedną z najwybitniejszych poetek XX wieku, laureatkę literackiej nagrody Nobla w 1996 roku – Wisławę Szymborską.