Historia Ameryki Łacińskiej. Zderzenie kultur

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
History of Latin America : collision of cultures
historia
Cavalcanti

Książka ukazuje w syntetyczny sposób dzieje Ameryki Łacińskiej od najdawniejszych czasów aż po lata nam współczesne. Autor zwraca uwagę przede wszystkim na charakter procesu dziejowego tego regionu wynikający ze zderzania się i wzajemnego przenikania trzech odmiennych żywiołów etnorasowych i kulturowych. Dzięki perspektywie antropologicznej, książka pozwala ujrzeć w dziejach Ameryki Łacińskiej proces tworzenia się nowej jakości cywilizacyjnej.

Podręcznik porusza tematy takie jak:
Spotkanie trzech ludów: rdzennych Amerykanów, Europejczyków i Afrykanów
Powstawanie imperiów i społeczeństw Nowego Świata – omówienie epoki kolonialnej w historii Ameryki Łacińskiej
Kształtowanie nowego porządku – rozwój polityczny, gospodarczy oraz społeczny państw Latynoameryki w II połowie XIX oraz pierwszych dekadach XX stulecia

Demokracja, rozwój i tożsamość – problemy, które zdominowały XX-wieczną histyorię państw Ameryki Łacińskiej

Intelektualna dyscyplina Eakina w połączeniu z jego niezwykle żywym stylem zaowocowała powstaniem historii Ameryki Łacińskiej będącej zarazem świetną lekturą i bogatym źródłem informacji. Studenci z pewnością zechcą rozpoczynać poznawanie dziejów tego fascynującego regionu właśnie od lektury książki Historia Ameryki Łacińskiej. Zderzenie kultur.

Prof. Todd A. Diacon, historyk, Prorektor ds. Naukowych, Uniwersytet Tennessee

źródło opisu: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1227,strona,...(?)

źródło okładki: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1227,strona,...»

książek: 2044

Bardzo ciekawa książka, przeczytałem ją wiosną 2010 lub 2011 r. Warto było by ją przeczytać jeszcze raz i podać, nakierować na kilka ciekawych przykładów z Historii Ameryki Łacińskiej. Np. z okresu przełomu XVIII i XIX w. kiedy kraje A.Poł. były kolonią Hiszpanii. W pewnym okresie wytworzyło się ugrupowanie młodych rewolucjonistów, chcących rękami chłopów uwolnić ich z pod wpływu Hiszpanii. Jednak w rzeczywistości, Hiszpania utrzymywała swe wpływy dzięki własnej gwardii wyhodowanych na jej intrygach i ważnych stanowiskach urzędników państwowych, którzy broniąc starego układu bronili swoich stanowisk. Zaś młodzi rewolucjoniści planowali, wyzwolić się spod wpływu Hiszpanii aby przejąć utworzone już struktury i zawłaszczyć władze dla siebie samych.

To musiało być w drugiej części, ależ jakież to aktualne. Nawet dziś, odnośnie stanu Polski. W tej książce można odkryć wiele takich prawd, które pokazują że Historia się powtarza.

Bardzo wartościowa książka.

Miguelito | 2017-07-25