Przebudzenie

mello, religia, chrześcijaństwo
religia
geokuba

Inne wydania

Ojciec De Mello, chrześcijański guru, miał niezwykłą umiejętność łączenia tradycji Wschodu i Zachodu, doświadczeń wielkich mistyków chrześcijańskich z praktykami medytacyjnymi hinduizmu, islamu i buddyzmu. W pracy duszpasterskiej wykorzystywał też swoje zdolności psychoterapeutyczne, wkraczając w psychologię duchowości. "Przebudzenie" jest zbiorem ostatnich rekolekcji, których nie zdążył już zredagować. Są to teksty fascynujące, inspirujące do podstawowych pytań, głęboko mądre, służące samopoznaniu, otwarte na inaczej myślących.

źródło opisu: Świat Książki, 1994.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie.

Wojciech Gołębiewski | 2014-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2014

Wspaniała, mądra książka, do czytania w pogodnym nastroju, a aby w takowy się wprowadzić przeczytajmy rozmowę syna z ojcem: /str.8/
„Nie chcę iść do szkoły... ..Są trzy powody ku temu... Po pierwsze, bo tam jest potwornie nudno; po drugie, bo mi dzieciaki dokuczają; a wreszcie po trzecie, bo nienawidzę szkoły.
Na to ojciec:
- To ja ci podam trzy powody, dla których powinieneś pójść do szkoły. Po pierwsze, bo to jest twój obowiązek; po drugie, bo masz czterdzieści pięć lat; i po trzecie, ponieważ jesteś dyrektorem szkoły”.
Anthony de Mello /1931-1987/ prowadząc nauczanie rekolekcyjno-medytacyjne starał się pomóc ludziom w odnalezieniu sensu modlitwy i kontemplacji. Ten zbiorek rekolekcji porusza prawie wszystkie zagadnienia, które nurtują człowieka poszukującego wiary.
Powyższa ocena krzywdzi jednak autora, bo zawęża obszar oddziałowywania. Zapomnijmy więc, ze ...

emmett | 2011-05-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Uważaj.
Książka trafiła w moje ręce w okropnym dla mnie czasie. Przebudzenie polegało na wyrwaniu z korzeni i zawieszeniu pomiędzy pytaniami, których nie postawiłem sam, ale które musiałem postawić. Było bardzo bolesne. Odbudowa trwała wiele lat; po drodze otarłem się o wiele groźnych dla mnie rzeczy, za to fundamenty mam dziś naprawdę mocne.

To niebezpieczna książka dla wielu osób. Wiedzieli o tym Benedykt XVI kiedy jeszcze jako KARD. JOSEPH RATZINGER, Sekretarz Kongregacji Nauki Wiary cofał imprimatur KK na książki de Mello i JP II, który podpisywał tę notyfikację.

Będąc jezuitą głosił de Mello raczej "antyreligię", będąc psychoterapeutą głosił raczej "antypsychiatrię", jako kierownik duchowy zwracał raczej uwagę na złe kierunki niż wskazywał właściwą drogę. Wszystko dlatego, że przypisywał ludziom zdolność do samodzielnego myślenia, osiągnięcia pełnej odpowiedzialności i dokonywania właściwych wyborów.

Różnica jak mniemam polega na tym czy widzisz w ludziach owce szukające...

Przeczytałam ją pierwszy raz, kiedy wchodziłam w dorosłość i poczułam się tak jakbym dostała po głowie .Nigdy żadna książka nie wywarła na mnie takiego wrażenia ,nie wstrząsnęła tak moim światopoglądem.Tytuł idealne oddaje to co spotyka czytelnika o otwartym umyśle, kiedy skończy czytać tę niewielką książeczkę. Otworzyłam szeroko oczy i zobaczyłam to ,co było do tej pory dla mnie ukryte.
Potem były inne niezwykłe książki na temat samoświadomości pisane przez światłe umysły,ale ta pierwsza jest najważniejsza- ona mnie zmieniła,wytrąciła z orbity utartych dogmatów ,zmusiła do zadawania pytań i ciągłych poszukiwań.

messashi | 2015-09-09
Przeczytana: 09 września 2015

Z początku starałem się ostrożnie analizować oraz odnosić do rzeczywistości słowa ojca de Mello. Ku mojemu zdziwieniu, mimo dużego chaosu w przedstawianych treściach, to wszystko zaczynało mieć jakiś sens. Jednak im dłużej brnąłem w lekturze, tym bardziej miałem wrażenie, że w większości przypadków to tylko sens pozorny, frazesy, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, a są jedynie wyobrażeniem przesadnego mistycyzmu przez radykalnego filozofa. Odniosłem wrażenie, że bycie przebudzonym nie oznacza bycia szczęśliwym, choć może to tylko moja niewłaściwa interpretacja i pozostaje mi ubolewać nad tym, iż nie zostałem "przebudzony".

Mimo wszystko polecam przeczytać. Nie jest to szczególnie gruby wolumin, a można wyciągnąć z niego wiele wartościowych rzeczy. Szkoda tylko, że nie są one przedstawione w bardziej przystępnej formie, mniej chaotycznej. Nie można również zapominać, że ocena tego typu książek jest kwestią indywidualną. To co nie przemawia do mnie, może przemówi do...

ComIN | 2012-10-21
Przeczytana: 21 października 2012

Aż brak mi słów na opisanie tego co przeczytałam i chyba to będzie najwłaściwsza opinia. Książka osobliwa, całkowicie zmieniająca pogląd na świat (poczułam się ja nowo narodzona). Mimo to każdy zinterpretuje ją na swój indywidualny sposób - jedna osoba nie dotrze do ostatniej strony mówiąc, że to głupie, druga osoba całkowicie zaprzeczy postawionym teoriom i myślom autora, ale tak naprawdę świat należy do tych, którzy nie tyle co przeczytają tę książkę, ale do tych którzy ją zrozumieją, pojmą jako nieodłączną całość, znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości i będą dążyć do świadomości. Bo co z tego, że "wiesz", skoro nie jesteś tego "świadomy". I przytoczę tutaj historię zawartą w tej książce :
"Jeden z moich przyjaciół, nałogowy palacz mówił :
- Wiesz, istnieje mnóstwo dowcipów na temat palenia. Mówią, że tytoń zabija, ale spójrz na starożytnych Egipcjan. Wszyscy nie żyją, a nikt z nich nie palił- Pewnego dnia z powodu kłopotów z płucami poszedł do naszego instytutu badań nad...

zuszka | 2015-09-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Bardzo mądra książka i jednocześnie (oczywiście w moim odczuciu) dość trudna. W trakcie czytania wymagała ode mnie maksymalnego skupienia. Warto było poświęcić jej czas - wiele życiowych mądrości i refleksji. Okazuje się, że najczęściej sami komplikujemy proste sprawy szukając właściwej drogi w życiu.
Zaczęłam ją czytać po skończeniu „Pokochaj siebie” Wayne W.Dyer´a. Dobrze, że nie zdążyłam wystawić temu poradnikowi opinii, albowiem byłaby mocno zaniżona - Anthony de Mello pomógł mi zrozumieć o co autorowi „Pokochaj siebie” tak naprawdę chodzi.
„Przebudzenie” koniecznie do ponownego przeczytania!!!!

Wroński | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

Książka z serii podwórkowe mądrości reformowanego duszpasterza. Na moje nieszczęście, jako że wychowała mnie feministka na człowieka myślącego samodzielnie, niestety z truizmów Pana Mello nic nowego nie wyniosłem i w jego oczach pozostanę: "cierniem na bagnie". No cóż, muszę z tym teraz jakoś żyć. Ale uwaga, przyroda: "pozwoliła mi rosnąć". Dziękuję Łaskawco za prawo do życia! Owo przywołanie arabskiej maksymy przez redagującego, miało na celu wyłącznie jedno - obrazić tych odbiorców, którzy nie przyjmą bezkrytycznie rekolekcji. I jeśli już, jestem chwastem, to chciałbym być ostropestem plamistym, który słynie ze swoich właściwości leczniczych. Ale cóż mi z bycia kolorowym kwiatem rosnącym na łące, skoro jak głosi jedna z wielu mądrości ludowych: "na piękne pola to psy kupę robić chodzą". Czuję się rozczarowany pochlebnymi rekomendacjami.

kwiatek29 | 2011-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2011

Gorąco polecam dla tych,którzy chcą się przebudzić.Prawdziwa,cudowna.Numer 1 wśród książek w tematyce jak zmienić swoje życie,jak być szczęśliwym.

carac | 2012-04-15
Przeczytana: 2010 rok

warto spojrzeć na pewne sprawy pod nieco innym kątem, w nieco innym świetle, by dostrzec coś, czego zwykle się nie widzi...

aura131 | 2013-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2012

To książka trudna
ale piękna i magiczna
mądra
stawiająca z pozycji leżącej
najpierw na nogi
potem do pionu

zadzwoniło mi w uszach "przebudź się kobieto"
i ja się przebudziłam

dokładnie rok temu

przejrzałam na oczy
zaczęłam samodzielnie myśleć
odnalazłam siebie

każdy dzień
to czyszczenie brudów z przeszłości
swoich
nie cudzych

walka o bycie bezinteresownie dobrym
o wybaczanie innym
i sobie
prośba o wybaczenie

skrucha i pokora

nie jest łatwo

chwilami bolesna

jeśli cię wzruszy jesteś świadomy siebie
jeśli przerazi żyjesz w nieświadomości

jestem katoliczką
i mimo że książka nie została poparta
przez władze kościoła katolickiego
polecam