Kawiarenka w Kabulu

Okładka książki Kawiarenka w Kabulu
Deborah Rodriguez Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura piękna
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Little Coffee Shop of Kabul
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
2013-04-30
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Data 1. wydania:
2011-01-01
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788310123107
Tłumacz:
Krystyna Chodorowska
Tagi:
miłość Środkowy Wschód kawiarnia Afganistan Kabul przyjaźń
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
131 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3769
950

Na półkach: , , ,

Lektura oddaje w lekki sposób klimat kraju, w którym władze przejęli Talibowie. Ale też perspektywa z jakiej przychodzi nam poznać Kabul jest inna, więc nie możemy dziwić się tej "błogości", która w sumie dotyczy tylko zamkniętego miejsca. Kawiarnie kojarzą się z relaksem, chwilą spotkań ze znajomymi, momentem by oddać się aromatycznym napojom i np książce. Taki też nastrój daje nam odczuć autorka, choć mam wrażenie, że czasami dość naiwnie opisuje pewne rzeczy, sytuacje, szczególnie te związane z tradycją krajów muzułmańskich, które szczególnie kontrolowane przez fanatyków religijnych są konsekwentnie przestrzegane.
Deborah Rodriguez przedstawia nam obraz Afganistanu poprzez subiektywny filtr Amerykanki, trudno to tu ukryć. NIby zna wszelkie konsekwencje, nakazy tradycji, które w tym kraju ograniczają kobiety, a mimo wszystko chce zachować wolność kobiety z zewnątrz i robić tak jakby była w swoim kraju. Ale czy kobieta z zachodu podlega innemu prawu niż Afganki? Czy wchodząc do domu znajomych rozwalasz się na kanapie i siorbiesz kawę, zachowujesz się dokładnie tak, jakbyś był u siebie? Wszystkim rządzą jakieś prawa, a na ich zmianę trzeba dużo czasu, wielu lat, często pokoleń, żeby doszły do skutku. To czego nie lubię w książkach o tej tematyce to właśnie takiego wpadania w obcą, niezrozumiałą kulturę i zmieniania wszystkiego na swojej drodze, bez poszanowania i zgody innych. Zdecydowanie bardziej przemawia do mnie literatura faktu dotykająca ten obszar kulturowy niż powieść obyczajowa stworzona przez Amerykankę, z jej wizjami i naiwnością w podejściu do tematu.
A do tego w pewnym momencie wątki zaczęły mnie już nudzić. Czułam, że tym bohaterom sporo brakuje do realizmu, zresztą jak całej powieści. Wszystko dzieje się w jednym tempie, a historie ludzi bądź pojawiających się par są mało wciągające. Jedynie co mnie trzymało do końca to chęć poznania losów Dżasminy.
To chyba jest tak, że tego typu książki powinny uwieść swoją magią, odrealnieniem miejsca, w którym przychodzi toczyć się akcji, ale mnie ta lektura nie przekonała i uważam ją jedynie za przeciętną.

Lektura oddaje w lekki sposób klimat kraju, w którym władze przejęli Talibowie. Ale też perspektywa z jakiej przychodzi nam poznać Kabul jest inna, więc nie możemy dziwić się tej "błogości", która w sumie dotyczy tylko zamkniętego miejsca. Kawiarnie kojarzą się z relaksem, chwilą spotkań ze znajomymi, momentem by oddać się aromatycznym napojom i np książce. Taki też nastrój...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    218
  • Przeczytane
    158
  • Posiadam
    41
  • 2013
    4
  • 2014
    4
  • Afganistan
    3
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
    3
  • Ebooki
    3
  • 2018
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Więcej
Deborah Rodriguez Kawiarenka w Kabulu Zobacz więcej
Deborah Rodriguez Kawiarenka w Kabulu Zobacz więcej
Deborah Rodriguez Kawiarenka w Kabulu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także