Maria i ja

Wydawnictwo: Egmont Polska
Maria y yo
literatura piękna
Nietamarja

Niezwykła książka, do której inspiracją była córka autora: Maria ma 12 lat, zaraźliwy śmiech, unikalne poczucie humoru i ma autyzm. „Maria i ja” jest książką, ale nie klasyczną, ani też typową. To ilustrowana historia kilku ostatnich dni lata, które autor spędził ze swoją córką Marią w jednym z kurortów wakacyjnych. Komunikacja Miguela i Marii opiera się na rysunkach, co stanowi jedną z alternatywnych form porozumiewania się z osobami z autyzmem. Taka też jest książka, pełna obrazów, które są naturalną formą ekspresji dla profesjonalnego ilustratora Miguela Gallardo. To subtelna, obiektywna, ale przede wszystkim pełna ciepła i humoru opowieść, która wprowadza nas w świat osoby z autyzmem i pomaga ten świat odkrywać. Patrzymy na Marię oczami ojca, próbujemy zrozumieć jej potrzeby, lęki, niepokoje. Założeniem publikacji jest szerzenie wiedzy o autyzmie, a tym samym – ułatwianie osobom z tym zaburzeniem pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym. Osobista opowieść autora o wyjątkowej relacji jego i Marii to także próba przełamania stereotypów. - Chciałem, żeby ludzie ją poznali, żeby odkryli, że niepełnosprawność jest czymś innym niż myśleli dotychczas - powiedział w jednym z wywiadów udzielonych hiszpańskiemu dziennikowi „El País”. - Ta książka jest dobrą lekturą dla całej rodziny – dodaje.

źródło opisu: http://www.egmont.pl/pl/ksiazki/pelna_oferta/art1057.html

źródło okładki: http://www.egmont.pl/pl/ksiazki/pelna_oferta/art1057.html

ilo99 | 2017-07-21
Na półkach: Komiks, Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 21 lipca 2017

Krótka opowieść o podróży na wyspy Kanaryjskie. Co w niej jest takiego niezwykłego? Dziecko. Maria, która cierpi na autyzm. Jej zachowanie wydaje się innym uczestnikom wycieczki dziwne, niezrozumiałe. Spoglądają na jej ojca z potępieniem, że godzi się na takie zachowanie córki. Autor wyjaśnia, dlaczego osoby z autyzmem zachowują się w taki czy inny sposób, nie zupełnie zgodny z oczekiwaniami osób zdrowych. Relacjonuje zwykły dzień z Marią. To niezwykłe, że w dość prosty sposób pozwala czytelnikowi dowiedzieć się o tym, czym jest autyzm, dlaczego nie należy się go bać i jak można zaprzyjaźnić się z ludźmi cierpiącymi na tą chorobę. Polecam.

Ataga | 2014-12-29
Przeczytana: 30 października 2014

Jedna z ciekawszych książek, która pokazuje nam prawdziwe oblicza autyzmu. Dzięki obrazkom i śmiesznym komiksom "Maria i ja" nie jest zwyczajnym podręcznikiem, który opisuje nam przyczyny, objawy, skutki, itp. To książka napisana przez ludzi dla ludzi. Tak po prostu, żeby zrozumieć.

veiolet | 2013-12-30

Książka terapeutyczna - autyzm

Edyta | 2013-08-21
Przeczytana: 16 grudnia 2012

Wg mnie książka ta posiada pewien fenomen. Mianowicie: zawiera niewiele treści (przeczytałam ją czekając w kolejce) przy czym oferuje pozytywne emocje i przekaz a także wiele ciekawych rysunków, które przybierając komiksową postać potrafią rozweselić oraz przenieść, choć na chwilę w świat autora. Dzięki niej czas wyczekiwania stał się przyjemny;)